De Boom In 3-98 De ervaring leert dat als de hele groep alert en consequent is bij het invoeren van deze gezonde maatregelen het al snel een gewoonte is. In de praktijk van ons werk is het wenselijk dat de projectvoorbereiders op de overeenkomst aangeven of bebakeningsmateriaal nodig is; de begeleiders zijn verantwoordelijk voor meenemen en toepassen, maar de hele groep kan hieraan natuurlijk aan meewerken. Voor de doordeweekse groepen loopt de toepassing 'vanzelf; voor, zelfstandig werkende, weekendgroepen geldt dat tijdig moet worden aangegeven of bebakeningsmateriaal gewenst is zodat SLZ kan zorgdragen voor aflevering en ophalen. peter van der vliet 10 De Boom In 3-98 Frank Hamelink Nieuwe actie SLZ Onder de titel "Boeren Planten Bomen is SLZ dit najaar gestart met een nieuwe actie. Zoals de titel al doet vermoeden is het bestemd voor boeren maar daarnaast ook voor mensen die in het buitengebied wonen. In een uitgebreide brochure wordt op een overzichtelijke manier informatie gegeven over allerlei zaken die met planten te maken hebben. Zo is er een overzicht van de groeiplaats-eisen. Van de fruitrassen is aangegeven of ze goed bewaarbaar zijn, de rijptijd en de gebruikstijd. Geen coniferen. Het assortiment is ruim van opzet. Van een appel tot zwarte moerbei. Veelal gaat het om hoogstambomen, maar de kweepeer, mispel en zwarte moerbei zijn ook in struik en halfstam leverbaar. Daarnaast het bekende bosplantsoen met soorten als meidoom, sleedoorn en verschillende wilgensoorten, en laanbomen zoals Eiken, Essen, en Paardenkastanjes. Coniferen en andere tuinheesters zijn niet in ons assortiment opgenomen. Omdat de bomen en struiken meestal op een boerenerf worden geplant bestaat de kans dat ze worden aangevreten door het vee. Daarom worden er ook beschermingsmaterialen aangeboden. Het is mogelijk om via ons het aangeboden plantgoed te bestellen. In de brochure is namelijk een bestelformulier opgenomen. Naast dit assortiment is overzichtelijk weergegeven hoe moet worden geplant. Het is van belang dat er goed gedegen plantgoed wordt geleverd, daarom komen de laanbomen en het bosplantsoen van Staatsbosbeheer. SBB kan inheems plantgoed garanderen dat soortecht is en goed bestand is tegen het Nederlandse klimaat. Groeigaranties kunnen niet door ons en ook niet door de kweker worden gegeven. Het is moeilijk om te achterhalen wat de oorzaak is van het afsterven van de plant. Te laat geplant en slechte verzorging van de eigenaar blijkt veelal de oorzaak te zijn. Natuurlijk proberen wij samen met de kweker het leveren van slecht plantmateriaal tot een minimum te beperken. Door vooraf aan de levering het plantgoed op kwaliteit te controleren. 11 Sleedoorn Prünus spinósa Al is pel- Mcspilus germanica

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 7