f De Boom In 3-98 Voorheen heeft dit weinig problemen opgeleverd en dat verwachten we dit jaar ook niet. Streekeigenactie. In de provincie Zuid-Holland en Utrecht loopt de actie al jaren. Ze zijn destijds geïnspireerd door onze actie "Wilgenpoot". Onze eerste opzet was om ons geheel bij hun actie aan te sluiten en gezamenlijk èèn brochure uit te geven. Al snel bleek dat onze ideeën en een afwijkend planten-assortiment ons noodzaakten om zelf een brochure uit te brengen. De reden van deze actie is een logisch gevolg van de toenemende belangstelling voor streekeigen plantgoed. Onder deze naam verstaan wij plantgoed dat van origine thuishoort op het boerenerf. Het zogenaamde inheems plantgoed en een grote verscheidenheid aan hoogstamfruitrassen vallen hieronder. Om een extra service naar de boeren en buitenlui te kunnen leveren is deze actie de ideale oplossing. Geïnteresseerden kunnen zelf aan de slag met behulp van de brochure. Het rondbrengen en bestellen van het plantgoed en de materialen wordt gedaan door de firma "De Fruittuin" misschien beter bekend als van Liere. Al jaren halen wij daar onze hoogstamfruitbomen. Mocht in ons eerste jaar blijken dat de actie een succes is, dan zullen wij hiermee zeker doorgaan. 12 De Boom In 3-98 De mestput: poep tussen cultuur, natuur en milieu-eisen. Bij het herstel van streekeigen erven in Zeeland wordt aan allerlei gebouwen, verhardingen, beplantingen en andere landschapselementen volop aandacht besteed. Een van de vroeger zo kenmerkende onderdelen van een streekeigen erf is de mestput met vaste stalmest. Deze mestputten zijn tegenwoordig weinig op een erf terug te vinden. In dit verhaal wordtje met de neus op de feiten gedrukt om de oude mestput te behouden of te herstellen. Cultuur De mestput was altijd achter de schuur gelegen bij de koeienstallen waarbij de mest bij het uitmesten meteen op de put kon worden gegooid Aan het kopeind van de mestput, haaks op de schuur was vaak het varkenshok gesitueerd. Tegen of in het varkenshok was vaak het kakuus of de beste kamer het toilet) gevestigd. De kak-emmer, stront- of beerbak werd zo nu en dan in de aangrenzende mestput geleegd en met een laag stalmest afgedekt Op Zuid-Beveland noemde men dit werkje d'n beer snieen. De bodem van de mestput bestond vaak uit vastgereden grond vaak blauwe klei) en lag 50*70 cm lager dan het mispitstraetje. Dit pad, van ruim lm breed, liep langs de schuur en was bestraat met kleine straatklinkertjes. "Dies diem docet", Domes Vermet c: schuur, d: houten goot met puzze, e: mestput f: varkenshok/vetstal h: huis

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1998 | | pagina 8