Boekbespreking Handboek Agrarisch Natuurbeheer verspreiden. Dit is goedkoop en gemakkelijk uitvoerbaar. De eerste tijd komen er veel zaailingen op een open plek tot ontkieming. Zij vormen het eerste herstel van de kruid- en struiklaag. Op termijn kun je een paar krachtige groeiers door uitdun nen of lichte begrazing selecteren. Speciale bosplanten als nagelkruid, hondsdraf, stinkende gouwe, roberts- kruid, zevenblad Gazekerl), look- zonder-look, speenkruid, fluitenkruid, kunnen worden uitgezaaid. De meeste bospercelen in Zeeland liggen erg versnipperd waardoor een natuurlijke verspreiding van zaden niet goed mogelijk is. Het is wel verstandig om de bosbodem na dunning een jaar rust te geven. Dit is om te kijken of de bodem niet meteen wordt over woekerd met brandnetel of braam. Aanplant van bomen en struiken als veldesdoom, Europese vogelkers, meidoom, Gelderse roos, kamper foelie e.d. heeft het meeste succes langs de randen van het bos. Er is veel licht en ruimte en de bosrand krijgt al snel een mooie structuur. Bijkomstig voordeel is dat vogels die van de vruchten leven, de zaden door de rest van het bos zullen verspreiden. Onderhoud Verder moet de omvorming van het bos steeds worden begeleid. Elk jaar 10% van de oppervlakte dunnen is beter dan eens in de tien jaar een grote ingreep. Men kan ook het beste beginnen bij de omvorming van de bosrand. Het is ook aan te raden om in het bosje zelf een paar flinke open plekken te maken. Belangrijk is ook het vrijhouden van de blijvers, bomen als eik en es die tot volle wasdom kunnen komen. Het resultaat van het dunnen en de aanleg van takkenrillen is snel te zien. In de bosrand moet een keer per twee tot vier jaar worden ge maaid, om te zorgen dat de rand niet sterk verruigd of de nieuwe aanplant overgroeit met braam. Als de bosrand grenst aan een weiland kan het vee (schapen, koeien) in de nazomer de bosrand een tijdje mee begrazen. Onderhoud van het bos vraagt wel inzet en betrokkenheid, maar een gezond bos geeft ook veel voldoening van de inspanning en verwondering over wat er allemaal vanzelf komt en gaat. Brochure Momenteel ben ik bezig met het opstellen van een brochure over natuurlijk bosbeheer. Het is de bedoeling dat de brochure wordt verspreid onder de eigenaren van deze ha. bossen en dat we ook helpen deze bossen om te vormen naar een natuurlijker beheer. Suggesties of praktische ervaringen van de lezer zijn erg welkom! Bronvermelding: 2 en 1 ha.-objecten in Zeeland, planvorming en ontwikkeling. Anton van Berchum Districtskantoor. Bos- en Landschapsbouw Middelburg, april 1990. Toelichting en tekeningen van takkenrillen en stobbenwallen: Frits Boerwinkel, Landschapsbeheer Noord-Holland in Haarlem. door Marianne Lundahl, medewerkster SLZ Landschapsbeheer Nederland, mei 1998. HsndbOGk Agrarisch hfatliurbehe&r Telefonisch te bestellen bij Landschapsbeheer Nederland in Utrecht: 030-2340777. Of door fl 75,- (incl. verzendkosten) over te maken op postbankrekening 4252780 of op rekening 69.90.15.642 van de Crediet- en Effectenbank N.V., Utrecht o.v.v. Handboek Agrarisch Natuurbeheer". Bij een afname van meer dan 10 exemplaren bedraagt de kostprijs fl 60,- per stuk. Handboek Agrarisch Natuurbeheer Het Handboek Agrarisch natuurbe heer is ontwikkeld door Landschaps beheer Nederland (de overkoe pelende stichting voor alle provinciale stichtingen Landschapsbeheer, zoals bijvoorbeeld Stichting Landschaps beheer Zeeland) in samenwerking met het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM), De Landbouwvoor lichting (DLV), de Dienst Landelijk Gebied (DLG), Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO-NL) en de Stichting Behoud Natuur en Landelijk Gebied (SBNL). Doel De bedoeling is dat het handboek een aanzet geeft tot acties op het gebied van beheer van natuur door boeren. Het handboek is losbladig samengesteld zodat de informatie op het individuele bedrijf afgestemd kan worden. De tekst is zo geschreven dat het zowel bruikbaar is voor de geïnteresseerde boer als voor voorlichters, medewerkers agrarisch natuurbeheer van de provinciale stichtingen Landschapsbeheer, van De Landbouwvoorlichting en milieu coöperaties. Inhoud Het handboek bestaat uit tien hoofdstukken, waarbij de twee hoofdstukken over het beheer van landschapsonderdelen en soort- (groep)en de belangrijkste zijn. Voorbeelden van landschapsonder delen zijif: erf en gebouwen, grasland, bouwland, watergangen, riet- en moerasland en houtopstan den. Het beheer van soort(groep)en is onderverdeeld in vier groepen: vogels, zoogdieren, overige dieren en planten. De pagina's met de informatie over het beheer van landschapsonderde len en soort(groep)en zijn als volgt opgebouwd: - elk onderdeel of elke soort- (groep) begint met een korte karakteristiek; - beschreven wordt wat boeren voor welke soortgroep met dat onderdeel kunnen nastreven; - er wordt aangegeven welke algemene soorten kunnen profi teren van de genoemde maatregelen; De boom in 1-1999 -16- De boom in 1-1999 JL m #Er. - -17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 10