10 jaar bomenbuurt er worden locaties genoemd waar de meeste kans op winst voor natuur aanwezig is en/of waar maatregelen voor boeren relatief gemakkelijk zijn te reali seren en/of waar ook recreanten kunnen genieten van de resul taten van de genoemde maatre gelen; vervolgens wordt een aantal maatregelen beschreven waar mee de aanleg en/of het beheer van dat landschapsonderdeel kan worden uitgevoerd of de aanwezigheid van die soort- (groep) kan worden gestimu leerd. Tot slot wordt globaal aangegeven hoeveel tijd en geld maatregelen kunnen' kosten en bij welke financieringsregeling subsidie mogelijk is. Verder zijn er hoofdstukken opge nomen over inventarisatie-en waar deringsmethoden, nuttige adressen en literatuur. In de bijlagen zijn onder andere te vinden een voorbeeldbedrijfsnatuur- plan opgesteld door Landschaps beheer Groningen, een tabel met inheemse bomen- en struiken en een zaai- en plantadvies. Tot slot is de informatie uit het handboek is op vier manieren te ontsluiten: - via de inhoudsopgave; - via de wegwijzer; - via een matrix van landschaps onderdelen; - via de index. Leefplekken voor vogels en zoogdieren in gebouwen door Ton en Dicky de Koning, oprichters werkgroep 'bomenbuurt 's Gravenpolder* De fruitbomen met hun fraaie bloesempracht Wie had dat in een woonwijk verwacht Wij vinden het een prachtig gezicht En vinden het onderhoud aan de bomen verplicht Nu we het lustrumjaar van de 'bomenbuurt' net achter de rug hebben, leek het ons een aardig idee om een stukje hierover in de boom in te plaatsen. In 1989 deed de afdeling groen- beheer van de Gemeente Borsele een poging om het achterstallig onderhoud van de hoogstamfruit- boomgaard grenzend aan de tuin van ons woonhuis in 's Gravenpolder eens goed aan te pakken. Het was beslist nodig, maar ons inziens gingen ze wat al te rigoureus te werk met hun motorzagen. Wij schrokken enorm en belden de gemeente. Ook namen we contact op met SLZ. We zijn toen in samenwerking met SLZ tot een goed plan van aanpak gekomen. De gemeente Borsele deed het voorstel voor 'adoptie' van de hoogstamfruitbomen. Dit houdt in dat wij, de bewoners van de woonhuizen rond de hoogstam- fruitboomgaard, in samenwerking met SLZ het jaarlijkse onderhoud aan de bomen (snoeien en eventueel aanplanten) verzorgen. We stelden de buurtbewoners hiervan op de hoogte en zij vonden dit een prima idee. Sindsdien wordt er door ons ieder jaar een zaterdagochtend in januari gewerkt in de boomgaard. In het eerste jaar werd er veel zaagwerk gedaan, met jirizagen, motorzagen kwamen er niet meer aan te pas! De laatste jaren is het vooral knipwerk. De hoogstam-fruitbomen zijn er enorm door opgeknapt. De eerste jaren werden er door ons via de telefoon afspraken gemaakt voor het onderhoud. Later zijn we overgeschakeld op korte briefjes aan de buurtbewoners om de werkdag en het tijdstip aan te kondigen; dit werkt toch beter. Uiteraard wordt er ook een schriftelijke mededeling aan SLZ gedaan. Er wordt door ons voor koffie gezorgd en een ander zorgt voor erwtensoep. Het is bijzonder leuk om zo met elkaar bezig te zijn. leder jaar is er een goede opkomst van gemiddeld 10 personen. De boom in 1-1999 SCHUILPLEKKCN VOO* HAKTB*iAOHTl&EN XUWST\€STCW voo* huis-zwaluw deukopeki VOO* BOErtCAJZWALUW -18- De boom in 1-1999 iciaai-iiiA.»- - -- -19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 11