Bloemdijken Zijn die dijken op zich, vanuit cultuur historisch en landschappelijk oog punt, al reuze interessant; vanuit het oogpunt van natuur zijn ze minstens even boeiend. Er komt hier een unieke samenleving van planten en dieren voor, waarvan sommigen voor Nederlandse begrippen zeer zeld zaam zijn. Eeuwenlang trokken over de dijken schaapskudden rond. In korte tijd graasde een kudde een dijk kaal, trok verder en kwam pas na lange tijd weer terug. Sommige stukken dijk werden gehooid. Beide activiteiten hadden een verschralend effect op de bodem. En, zoals bekend, op schrale bodems komen veel verschillende soorten planten voor. Dit in tegenstelling tot rijke bodems, waar slechts een paar sterkgroeiende soorten alle andere verdringen. Dijken met een grote bloemenrijkdom dus, maar dat is nog niet alles. Veel van die bloemen komen we in de rest van Nederland niet of nauwelijks tegen. Hoe komt dat? Als we de boeken er op naslaan blijkt dat het in veel gevallen om warmteminnende planten gaat die bij voorkeur op kalkrijke, niet te zware en min of meer droge bodems groeien. Als we dan vervolgens de ligging en opbouw van de dijken nader bestuderen wordt al gauw het een en ander duidelijk. Ten eerste liggen de dijken in Zeeland, in het uiterste zuidwesten van Nederland, en daar is de gemiddelde jaartemperatuur net even wat hoger dan in de rest van het land. Gunstig voor de warmte- minnaars dus. Ten tweede: de dijken hebben hellingen. Dat betekent dat vanaf het J*.* vroege voorjaar tot aan de midzomer, als de stralen van de laag-staande zon schuin op de aarde vallen, ze op de dijkhellingen juist loodrecht neerdalen. Wederom koren op de molen van de warmte-liefhebbers. Omdat een dijk boven het omrin gende polderland uitsteekt vloeit al het hemelwater dat op de dijk terecht komt snel af. Daarvan profiteren de planten die niet van natte voeten houden. De dijken zijn meestal gebouwd van bodem-materiaal uit de directe omgeving. Op veel plekken in Zeeland zit veel kalk in de grond. Zie daar de verklaring voor de aanwezigheid van de kalkminnende planten. Tot slot: een flink aantal dijken bestaat uit zandig of zavelig materiaal, waarop planten van lichtere gronden het prima naar hun zin hebben. Het gaat om planten zoals bijvoor beeld marjolein, agrimonie, wollige distel en ruige anjer knoffeltje is Zeeuws voor anjer). Een aantal van deze planten komt verder alleen in Zuid-Limburg, het rivierengebied of de duinen voor. Sommigen uit sluitend in Zeeland. Dijken voor dieren De vele verschillende, dikwijls rijkbloeiende plantensoorten trekken veel insecten aan, waaronder vlinders. Die insecten worden weer gegeten door tal van vogels, maar ook andere insecteneters als amfibieën, egels, spitsmuizen en vleermuizen. De vele zaden die aan het einde van het seizoen bij de planten vrijkomen worden gegeten door zaadetende vogels en muizen. De muizen staan weer op het menu van roofvogels, uilen en kleine marterachtigen als de bunzing. De weelderige begroeiing verschaft niet alleen voedsel aan de dieren, maar ook een beschut leefgebied. Vogels maken hun nesten in de wat ruigere plantengroei, kleine zoodieren en amfibieën hopen tussen de planten ongezien te blijven voor hun vijanden. Op boomdijken treffen we vogels die specifiek in boomkruinen of boomholten broeden. Bekend zijn de grote lijster en de specht. Vooral in oude knotbomen en grenslinden komen holten voor. Het zijn met name deze bomen die van belang zijn voor zeldzame holenbroeders als de steenuil. De dijken in het zonnetje Pagina's vol zijn er nog te schrijven over de bijzondere natuur die op de Zeeuwse dijken voorkomt. Want hoewel er, vooral in de tweede helft van deze eeuw, veel soorten planten en dieren in aantal zijn afgenomen of zelfs verdwenen, is er toch nog altijd veel te zien. Om al die waarden die de dijken voor natuur, landschap en cultuurhistorie hebben eens onder de aandacht van het grote publiek te brengen, beslo ten een aantal natuurbeschermings organisaties de dijken (met name die in de Zak van Zuid-Beveland) eens in het zonnetje te zetten. De Vereniging Natuurmonumenten, Stichting Zeeuwse Schaapskudde, Stichting Behoud de Zak van Zuid- Beveland, Milieu-educatiecentrum de Bevelanden, KNNV de Bevelanden, de Vlinderstichting en Stichting Landschapsbeheer Zeeland organi seren met elkaar de zogenaamde Dijkendagen in de Zak van Zuid- Beveland - een week lang activitei ten rond hét thema dijken. De dijkendagen worden deels gesubsidi eerd in het kader van het WCL. Deze dijkendagen vinden plaats van 31 juli t/m 7 augustus. Het programma is als volgt. De boom in 1-1999 a f r - (l.\. itf».JP t 'I' r?- -i A M -4- De boom in 1-1999

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 4