Natuurlijk beheer in 1 hectare bosjes Baarland In een privetuin bij het oude kasteel van Baarland staat een prachtige perenberceau van 15 meter lang. Deze berceau is opgebouwd uit een stalen frame met aan beide zijden laagstamperen die hieromheen geleid zijn. De bomen zijn ongeveer twintig jaar oud en het betreft voornamelijk Conference, Doyenne du Cornice en enkele stoofperen De bomen waren enkele jaren geleden doorgeschoten, de laatste 3 jaar wordt de berceau jaarlijks door de vrijwilligers VLP NMZ hoogstam- snoeigroep) gesnoeid waardoor hij weer mooi dicht is geworden. Waarschijnlijk zijn in andere tuinen in Zeeland ook nog enkele berceau's te vinden. Trouwlaantjes In Kloetinge staan twee trouwlaan tjes of bruidslaantjes met linden die 'overhuifd' zijn. De toppen en takken van de bomen aan beide zijden van het laantje zijn naar elkaar toe gebogen waardoor een boog ontstaat van takken en bladeren. De zijkanten van de trouwlaantjes zijn open, bij een berceau zijn de zijkanten van het pad ook voorzien van takken, waardoor een heel ander effect ontstaat. De paam berceau is hier dus niet geheel op zijn plaats. In totaal staan er in de trouwlaantjes van Kloetinge ongeveer 65 linden. Bij de inventarisatie van waardevolle bomen door de bomenstichting is de leeftijd van de oude bomen door dhr R. Bijl gesteld op ongeveer 300 jaar! Dit naar aanleiding van een gesprek met dhr. Goudswaard (voormalig chef plantsoenen van de gemeente -Goes) en dhr Lenshoek. Bij de St. Baafs te Aardenbrug staat een linden-trouwlaantje, geplant begin jaren zestig. Opvallend is ook dat het toegangspad naar de verderop gelegen begraafplaats te Aardenburg is voorzien van een overhuifd lindenlaantje waardoor je in Aardenburg vanaf je doop tot je begrafenis kunt genieten van een schitterende lindenlaan. Ook in St. Maartensdijk en Scherpe- nisse zijn lindentrouwlaantjes te vinden, zodat op het eiland Tholen de zoete lindebloesem menig bruids paartje in romantische sferen zal hebben gebracht. Door Nanning-Jan Honingh, regiomedewerker SLZ In de jaren 70 zijn in Zeeland op particuliere terreinen veel zogenaamde 1-ha. bosjes aangelegd. Door achterstallig onderhoud zijn veel van deze bosjes uitgegroeid tot 'bomenakkers' waarvan de natuurwaarde nihil is. Hoe deze bomenakkers omgevormd kunnen worden tot gezond bos, lees je hieronder. Aanleg 1 ha.-bosjes In de jaren na de tweede wereldoorlog zijn er in Zeeland de zgn. 1 en 2 ha.-bosjes aangelegd. Dit was om het verlies van de vele houtopstanden met name bij de buitenplaatsen op Walcheren, die na de inundaties waren verloren gegaan, te herstellen, via een tweetal regelingen (Landhuizen- en 2 ha.- regeling) zijn een aantal projecten uitgevoerd en aangeplant. Deze regelingen golden overigens voor de hele provincie Zeeland. De bosjes zijn aangelegd bij particulieren die toestemming wilden om villa's in het buitengebied te bouwen. Het bouwperceel diehde tenminste 2 ha. groot te zijn, waarvan minimaal 1 ha. beplant moest worden met opgaand hout. Er worden drie categorieën onder scheiden: 1. Bestaand loofbos met een leeftijd van 40 jr. met voornamelijk lep en Esdoorn. 2. Gevarieerde loofhoutbeplanting met duurzame houtsoorten als Eik, Esdoorn en Haagbeuk 3. Populierenbos met ondergroei. Achterstallig onderhoud De meeste bosjes zijn aangeplant in de jaren zeventig. In de meeste van deze bosjes is na de aanplant geen onderhoud (dunning) gepleegd. De iepen zijn grotendeels gestorven door iepziekte; de essen verkeren in hevige concurrentiestrijd; de uit heemse esdoorns overschaduwen teveel; beuk en eik lijden een kwijnend bestaan. De ondergroei van heesters is afgestorven. Alleen in de lichtere populierenbossen is een grazige ondergroei met meidoom of braam ontstaan. Bomenakkers De bomen in de 1 ha. bosjes bevinden zich veelal in de zogenaamde stakenfase. De bomen zijn allen van dezelfde leeftijd en zijn dus ook even groot. Doordat ze dicht op elkaar zijn aangeplant hebben zij door onderlinge (licht)concurrentie geïnvesteerd in lange dunne stammen. De relatief kleine bladerkroon zit hoog in de boom; de andere takken zijn door lichtgebrek afgestorven. Alle bladerkronen bij elkaar vormen een dicht bladerdak dat het zonlicht tegenhoudt. Door lichtgebrek kunnen kruiden en struiken die van nature in het bos groeien, niet tot ontwikkeling komen. De bosbodem is geheel kaal of is begroeid met brandnetel of vlier. De boomstammen zelf vormen De boom in 1-1999 -10- De boom in 1-/999 -ii-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 7