De boom in 2-1999 Bescherming/resultaten In totaal zijn 693 nesten opgespoord. Ter vergelijking: in 1995 waren dit er 208. Van de 693 nesten bleek bijna 40% bescherming nodig te hebben. De meeste nesten zijn wederom beschermd op bouwland. Meestal betreft het bescherming tijdens de bewerkingen eggen (soms twee keer), zaaien, poten en frezen. Ruim 12% van deze nesten is twee keer of meerdere keren beschermd. Dit laatste betekent een extra inspanning van zowel boer als vrijwilliger. Vrijwilligers zijn vaak een hele dag in touw. Dit is zeker het geval wanneer sprake is van kolonievogels, waarbij meerdere dieren dicht bij elkaar broeden. Naast de min of meer algemene soorten kievit, scholekster, grutto en de tureluur is de bescherming van soorten zoals de kluut, de kleine plevier en de strandplevier minstens zo belangrijk. Het uitkomstpercentage bedraagt 79% wat overeenkomt met het landelijk gemiddelde. Coördinatie Via de regionale omroep, diverse artikelen in regionale dagbladen, regionale bladen van natuurverenigingen, landbouwbladen is geprobeerd nieuwe deelnemende boeren en vrijwilligers te vinden. Posters en folders zijn verspreid door reeds deel nemende vrijwilligers. Om meer vrijwilligers actief te krijgen in Zeeuws-Vlaanderen, is in maart een dia avond in Axel georganiseerd. VRIJWILLIGE WEIDEVOGELBESCHERMING Aantal deelnemers en hectaren streefbeeld vrijwilligers bedrijven hectaren -16- Jaarverslag SLZ 1998 In februari is voor alle deelnemers in de provincie een jaaravond georganiseerd. Deze is in de eerste plaats bedoeld als contactavond, een informele avond waarop de deelnemers ervaringen uit kunnen wisselen. Gedeputeerde G. de Kok kreeg op deze avond het jaarverslag 1995-1997 overhandigd. Enkele vrijwilligers die actief zijn in de regio Walcheren hebben een stand verzorgd en bemand op de Landelijke Weidevogeldag in Arnhem. Ook tijdens de landelijke fietsdag hebben vrijwilligers een stand bemand op een van deelnemende bedrijven. In 1998 is op Walcheren en de Bevelanden een cursus georganiseerd voor vrijwilligers (respectievelijk 4 en 9 deelnemers). In de andere regio's was hiervoor op dat moment geen belangstelling. Alle deelnemers zijn actief geworden (gebleven). Het begeleiden van groepen in het veld werd gedaan door de provinciaal coördinator en een locale coördinator op Walcheren. Verder werd divers advies gegeven en beschermingsmateriaal verstrekt (schema "wildredder") aan individuele boeren en vrijwilligers. Door de coördinator is als afsluiting van het seizoen, per regio een evaluatieavond georganiseerd voor boeren en vrijwilligers gezamenlijk op een van de deelnemende bedrijven. -17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 10