5.4. Actie 'Boeren planten Bomen9 5.5. Particuliere historische buitenplaatsen De actie 'Boeren Planten Bomen' wordt gehouden om het boeren en buitenlui in Zeeland mogelijk te maken gemakkelijk aan streekeigen bomen en struiken te komen. De actie is opgezet in navolging van Landschapsbeheer Utrecht en Zuid-Holland en de actie Wilgenpoot van de Steltkluut. SLZ werkt in deze actie samen met een boomkweker (de fruittuin uit Kapelle). SLZ verzorgt de algemene opzet, de publiciteit en het verzenden en ontvangen van bestelformulieren. De boomkweker verzorgt de opkweek, inkoop en aflevering van het materiaal. Kosten worden door de kweker rechtstreeks in rekening gebracht bij de bestellers. Geïnteresseerden kunnen aan de hand van een brochure met bestelformulier een bestelling van streekeigen plant- en beschermingsmateriaal plaatsen. In de brochure is een overzicht van streekeigen bomen, struiken en beschermingsmaterialen opgenomen, waaronder een groot assortiment 65) oude rassen hoogstamfruitbomen, gebaseerd op inventarisaties van hoogstamboomgaarden in Zeeland. Het bosplantsoen 34 soorten) is van inheemse herkomst en indien mogelijk wordt materiaal geleverd waarvan het zaad in Zeeland is geoogst. Verder is in de brochure informatie te vinden over het assortiment, een overzicht van eisen aan de groeiplaatsen, aanplantinstructies en verzorging na aanplant. Tevens is enige algemene info over SLZ en het cursusaanbod in de brochure opgenomen. De actie is in de zomer 1998 onder andere via de provinciale dagbladen bekend gemaakt. Ca. 150 brochures werden aangevraagd. Uiteindelijk zijn er 102 bestellingen geplaatst voor ca. 94.000. In totaal zijn 515 hoogstamfruitbomen, 65 walnoten, 30 mispel/moerbei/kweepeer, 590 laanbomen, 8 leibomen, 25000 stuks bosplantsoen, 1000 boompalen (tamme kastanjehout), 325 boompalen (larikshout), 450m boomkorfgaas en divers ander beschermingsmateriaal geleverd. Het afleveren van wilgenpoten is door SLZ zelf gedaan. Dat betrof 650 poten naar 30 adressen in Zeeuws-Vlaanderen, en 350 poten naar 18 adressen in Noord- en Midden-Zeeland. Voor onderhoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen is 0,5 formatieplaats (hovenier) bij SLZ ondergebracht. Bij voorbereiding en uitvoering wordt nauw samengewerkt met de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Bij de werkzaamheden is samengewerkt met banenpoolers en enkele vrijwilligers. Er is op 7 buitenplaatsen in totaal 696 uur gewerkt. Het betreft: Slot Haamstede, Duinbeek, Ter Hooge, Mon Plaisir, Heesterlust, Zeeduin en 't Jachthuis. Op Heesterlust is in het voorjaar de hoogstamboomgaard ingeplant met diverse oude fruitrassen. Aanliggend aan deze boomgaard is een meidoornhaag aangeplant en d.m.v. struweel- en heesteraanplant een geleidelijke overgang naar het bos gecreëerd. Op Mon Plaisir is een klein deel van het bos gedund en zijn de solitaire boomgroepen op het voorterrein gesnoeid. De leilinden zijn met hulp van een rolsteiger gesnoeid. Bij het Jachthuis zijn ook de laatste grote iepen geveld door iepziekte en uit het parkbos verwijderd. Buiten de PHB-werkzaamheden om zijn door de vrijwilligers de landschapselementen op de weilanden naast het Jachthuis hersteld. Het betreft: -aanplant 30 hoogstamfruitbomen -snoei 20 hoogstammen -aanplant 45 knotwilgen -knotten 7 knotwilgen -aanplant 640m doornhaag -rooien dode iepen/aanplant 4 zomereiken. Op 3 april heeft de Ambachtsvrouw mevr. v. Dijk van 't Velde de laatste boom geplant. De boom in 2-1999 -26- Jaarverslag SLZ 1998 0B BB BB BB BB BB 11 BB 18 -27-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 15