5.6. Voorlichting en educatie De Stichting Landschapsbeheer Zeeland werd 15 jaar geleden opgericht. Dit heuglijke feit werd in de loop van het jaar tijdens diverse gelegenheden onder de aandacht van het grote publiek gebracht. De schrijvende pers, maar ook Omroep Zeeland Radio en Televisie besteedden frequent aandacht aan de activiteiten van SLZ. Voorlichting en educatie vormt een vast onderdeel bij nagenoeg alle activiteiten van SLZ. Vele eigenaren van landschapselementen weten de weg naar onze stichting te vinden en kunnen worden geholpen middels een praktisch advies over bijvoorbeeld de aanleg of het onderhoud van een erfbeplanting. Het opstellen van een bedrijfsnatuurplan gaat daarin het verst. Daarin wordt voor de totale bedrijfsoppervlakte van een agrarische onderneming een plan opgesteld hoe natuur- en landschapswaarden zijn te versterken, zodanig dat de maatregelen daartoe goed inpasbaar zijn in de bedrijfsvoering. Veel vaker nog wordt een eenvoudiger opgezet natuuradvies gegeven. Steeds worden mogelijkheden voor subsidiëring aangegeven, al blijkt vaak dat de eigenaren met een praktisch advies al goed op weg zijn. Basisbegrippen bij een dergelijk advies zijn: versterken natuur- en landschapswaarden, inpasbaar, vrijwillig en onderhoudsvriendelijk. Actie 'Maak je erfgoed' Deze gezamenlijke actie met de landelijke collega-stichtingen werd opgezet in de loop van 1997. Ook in 1998 werden er via deze actie nog erven opgeknapt (zie hoofdstuk 'projecten'). De actie werd op 25 september landelijk, tijdens de 'week van het platteland'afgesloten middels een symposium rondom het boerenerf. Cursussen Cursus 'Instandhouding hoogstamfruitbomen'. De eerste twee modulen van de uitgebreide cursus werden in 1998 één maal gegeven in Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij komen onder andere aan de orde de vormsnoei van jonge fruitbomen (verzorgd door een specialist op dit gebied Dhr. J. Traas), alsmede het wegwerken van achterstallig onderhoud bij oude bomen. Tevens werd in het najaar nog een zogenaamde opfriscursus gegeven. Het betreft een praktijkdag, bedoeld voor met name die mensen die eerder al eens een cursus hebben gevolgd. In totaal hebben zo'n 30 mensen hieraan deelgenomen. Cursus streekeigen erven Zie project 'cursus streekeigen erven in de Zak van Zuid-Beveland' (blz. 33). Zeiscursus Werken met een zeis heeft iets romantisch maar er zijn maar weinig mensen die het ambacht nog onder de knie hebben. Dhr. A. Scheele is zo iemand en het was reeds voor de derde keer dat hij bereid was in een cursus uitleg te geven omtrent het kloppen, haren en maaien. Dit jaar waren er 'n tiental deelnemers, vooral vanuit de doordeweekse vrijwilligersgroepen. De Boom In Het contactblad van SLZ verscheen dit jaar drie maal. Het is vooral gericht op vrijwilligers in het landschapsonderhoud. Voorlichtingsstand De stand van SLZ, met allerlei voorlichtingsmateriaal, stond dit jaar op diverse markten, braderieën en dergelijke. In het kader van de Zeeland Natuurmaand stond de kraam bij de Plompe Toren bij de Koudekerksche Inlaag en bij de Natuur- en Milieumarkt in Temeuzen. Voorts waren we aanwezig bij de Folkloristische dag in llzendijke, de Imkerij Poppendamme, Schaapscheerdersfeest in Nisse, Hollandsche Hoeve en een themadag rond agrarisch natuurbeheer in 's Gravenpolder. Vrijwilligersdag In het kader van het vijftienjarig bestaan van de stichting is in oktober een dag georganiseerd voor alle in het landschapsbeheer en het weidevogelbeheer actieve vrijwilligers. De ca. 130 aanwezigen vermaakten zich uitstekend met de in de Hollandsche Hoeve uitgezette wandelroute (met vragen en opdrachten) en met het optreden van troubadour Peter Dieleman, die gekke en ontroerende liedjes over het Zeeuwse land(-schap) ten gehore bracht. Bloemdijken Op 27 mei werd door SLZ een symposium georganiseerd in de Schaapskooi te Nisse. Het symposium werd voorgezeten door gedeputeerde Dhr. G. de Kok. Tijdens het symposium werd de 'Dijkenvisie' gepresenteerd. Hierin worden praktische oplossingen aangedragen voor een zich soms voordoend spanningsveld tussen de bloemdijk als natuurelement en de dijk als landschapselement. Ongeveer 50 mensen namen aan het symposium deel. Later dat jaar is in samenwerking met Natuurmonumenten nog een voorlichtingsdag georganiseerd speciaal voor medewerkers van het Waterschap de Zeeuwse Eilanden. Het ging daarbij met name om de vraag hoe de Wollige distel te behouden in de wegbermen op en langs de dijken. Amfibieën In het kader van het Project Herstel Amfibiebiotopen Zeeuws-Vlaanderen werd een speciaal symposium belegd te Aardenburg. Dit vond plaats op 13 juni. Enkele deskundige sprekers gaven een toelichting op het voorkomen van met name de Boomkikker, gezien in internationaal, landelijk en regionaal verband. Het symposium, waar zo'n 70 mensen aan deelnamen, werd geleid door Dhr. G. van Dale, wethouder van de gemeente Sluis-Aardenburg. Speciaal voor deze gelegenheid was Dhr. Jan Wolkers bereid gevonden een voordracht te houden en uit te leggen waar zijn liefde voor 'Het Kruipend Gedierte Des Aardbodems' vandaan komt. Hij gaf SLZ de unieke rechten op het publiceren van dit verhaal. Samen met Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje werd gewerkt aan de totstandkoming van een fraai boekje dat gepresenteerd werd op 12 december te Aardenburg. Opnieuw was Jan Wolkers bereid af te reizen naar het Zeeuwse. Onder leiding van Dhr. C. van Liere, burgemeester van de gemeente Sluis-Aardenburg, werd het eerste exemplaar van het boekje aangeboden aan Dhr. H. Eversdijk, Dijkgraaf van het Waterschap i.o. Zeeuws-Vlaanderen. Ongeveer 100 genodigden woonden dit gebeuren bij. De boom in 2-1999 -28- Jaarver slag SLZ 1998 -29-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 16