5.7. Diverse projecten 1. Nestkasten project uilen en roofvogels De uitvoering van dit project is begonnen in 1992. Dankzij een financiële bijdrage van de stichting doen konden enkele honderden nestkasten gemaakt worden. In nauwe samenwerking met de provinciale kerkuilenwerkgroep en met regionale vogelwerkgroepen worden deze nestkasten geplaatst. SLZ zorgt voor het maken van de kasten en in een deel van de provincie ook voor het plaatsen van de kasten. Vrijwilligers van de kerkuilenwerkgroep plaatsen elders de kasten. Dankzij een bijdrage van de provincie Zeeland kon het project in 1998 voortgezet worden (zie WCL-project 'kleinschalige maatregelen ten behoeve van de natuur*). 2. Herstel hoogstamboomgaarden Zeeuws-Vlaanderen Het reeds eerder opgezette project werd dit jaar verder uitgevoerd. Financiële bijdragen vanuit het Europees 5b-fonds, de Provincie Zeeland alsmede de Nationale Postcodeloterij maken dit project mogelijk. Van de eigenaar wordt een bijdrage verwacht van ongeveer 25% van de totale kosten. Er werden in 36 verschillende boomgaarden werkzaamheden uitgevoerd.. Er werden meer dan 450 jonge hoogstammen ingeplant, alsmede bijna 4000 stuks bosplantsoen en meer dan 100 knotwilgen. Ook werden 215 fruitbomen gesnoeid en zo'n 65 knotwilgen geknot. Binnen dit project worden eigenaren gestimuleerd om het werk zelf uit te voeren. Hun werkzaamheden kunnen zij dan als eigen bijdrage in het project aanleveren. De totale projectkosten beliepen in 1998 110.000. 3. Projecten in het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland De Zak van Zuid-Beveland is in 1994 door de rijksoverheid aangewezen als Waardevol Cultuur Landschap (WCL). Dit houdt onder meer in dat financiële middelen beschikbaar gesteld worden voor herstel en aanleg van voor zo'n gebied kenmerkende landschapselementen. SLZ voert diverse projecten in het WCL- gebied uit. 3a. project "herstel streekeigen erven" De erven en boerderijen vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap van de Zak van Zuid-Beveland. Ze hebben vaak een flinke omvang (1 tot 2 hectare) en omvatten allerlei onderdelen, zoals: hoogstamfruitbomen, heggen, windsingels van italiaanse populieren, knotbomen en veedrinkputten. Via het project worden op in totaal zo'n 100 erven diverse streekeigen landschapselementen opgeknapt of aangelegd. Het project is gestart in 1994. In 1998 zijn op 20 erven werkzaamheden verricht. Een groot aantal werkzaamheden is door de eigenaar zelf uitgevoerd in het kader van agrarisch natuurbeheer. Het betrof de volgende werkzaamheden: - planten bosplantsoen 11400 stuks - planten hoogstamfruitbomen 71 stuks - planten leilinden 14 stuks - planten halfstam-mispel 7 stuks - planten laanbomen 91 stuks - planten walnoten 33 stuks - plaatsen afrastering 900 m - aanleg drinkput 2 stuks Een aantal andere werkzaamheden, zoals de aanleg van enkele drinkputten en een vleermuiskelder, is i.v.m. de natte weersomstandigheden uitgesteld naar 1999. De totale kosten van het project bedroegen in 1998 76.000, gefinancierd door WCL 38.000), gemeente Borsele 14.000) en eigenaren 24.000) (bedragen afgerond). In overleg met de gemeente Borsele is ook een 5-tal erven buiten het WCL-gebied hersteld. 3b. project "herstel meidoornheggen" Buiten het heggenreservaat bij Nisse is nog ca. 20 kilometer meidoornheg aanwezig in de Zak van Zuid-Beveland, overwegend in de Poel. Voor vele meters is een onderhoudsovereenkomst gesloten (VOL, relatienota). Tevens wordt een belangrijk deel van de bestaande heggen jaarlijks door medewerkers van SLZ gecontroleerd op het voorkomen van bacterievuur, waarbij de gevonden aantastingen zo snel mogelijk worden verwijderd. Ook herstel van heggen verdient aandacht. Een zeer belangrijk onderdeel van dit herstel is het plaatsen van een goede afrastering voor de heggen om veevraat tegen te gaan, en om de nog veel voorkomende natuurlijke opslag van hondsrozen en meidooms meer kans te geven. In 1994 is daartoe het project 'herstel meidoornheggen' gestart. Ongeveer 25 kilometer heg kan via dit project opgeknapt worden. De totale kosten zijn begroot op 500.000, waarbij de WCL de helft bijdraagt. In 1998 zijn een aantal pas aangeplante heggen door vrijwilligers van SLZ onkruidvrij gemaakt door hakken en bosmaaieren. Tevens zijn op enkele plaatsen snoeiwerkzaamheden uitgevoerd. Er zijn plannen gemaakt om bij drie eigenaren de heggen op te knappen. Door de natte weersomstandigheden zijn de werkzaamheden echter uitgesteld naar 1999. De plankosten voor voorbereiding van de 3 herstelplannen zijn ook doorgeschoven naar 1999. De totale kosten zijn hierdoor in 1998 zeer beperkt gebleven (ca. 2000). 3c. project "monumentale bomen en grenslinden" De gemeente Borsele is rijk aan monumentale bomen (inventarisatie september 1991). Deze bomen komen onder meer voor op erven en dijken en zijn beeldbepalend. Een bijzondere categorie bomen zijn de ca. 100 grenslinden. Deze staan overwegend op dijken en zijn veelal ouder dan 100 jaar. Bij de oude bomen is in het kader van de inventarisatie voor het landschapsbeleidsplan Borsele vaak achterstallig onderhoud geconstateerd. Doel van het project is enerzijds het herstel van monumentale bomen en het opknappen van de aanwezige grenslinden en anderzijds uitbreiding te geven aan het aantal grenslinden door middel van aanplant van nieuwe bomen. In 1998 zijn 41 bomen opgeknapt; 14 grenslinden en 27 andere bomen. Tevens zijn er 18 grenslinden aangeplant. Totale kosten van het project bedroegen 35.000, waarvan ƒ17.500 betaald door de WCL, 7.000 door de gemeente Borsele en 10.500 door de eigenaren van de bomen. De boom in 2-1999 -30- Jaarverslag SLZ 1998 -31-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 17