3d. project 'cursus streekeigen erven' In het kader van de WCL zijn in 1998 3 cursussen 'Streekeigen erven in de Zak van Zuid-Beveland' georganiseerd. Hieraan namen in totaal 45 mensen deel. Uit de ingezonden evaluatieformulieren bleek dat de reacties van de deelnemers over de inhoud en de opzet van de cursus zeer positief waren. Veel mensen gaven aan contact op te nemen met SLZ voor de verdere inrichting van hun erf. De kosten bedroegen 6.300. De WCL droeg 3.350 bij, deelnemers 1.875 en SLZ 1.075. De cursus wordt vanaf voorjaar 1997 regelmatig georganiseerd. Ruim 85 mensen hebben de cursus inmiddels gevolgd. Via het volgen van de cursus kunnen eigenaren/bewoners van erven kennis vergaren over het streekeigen erf: wat is dat, welke onderdelen zijn er te vinden, welk onderhoud moet gedaan worden, hoe kan de natuurwaarde verhoogd worden. 3e. project 'kleinschalige maatregelen ten behoeve van natuur1 SLZ is in 1996 gestart met een vrijwilligersproject in het Waardevol Cultuur Land schap. Gedurende 2 dagen per week wordt er door een onderhoudsploeg allerlei werk verricht, waarbij het accent ligt op het verhogen van de natuurwaarde, veelal via op diersoorten gerichte maatregelen. De in 1998 verrichtte werkzaamheden worden hierna kort besproken. Ten behoeve van de Ruige anjer zijn diverse dijkvakken van Natuurmonumenten en een aantal particulieren gemaaid en geplagd. Het betreft dijkvakken waar de Ruige anjer groeit of vroeger voorkwam. Enkele andere interessante dijkvakken zijn eveneens gemaaid. Op een paar plaatsen is het maaisel op hopen gezet als mogelijke schuilplaats voor kleine marterachtigen. Op het herstelde spoordijkvak op een erf in Driewegen is een kruidenrijk mengsel ingezaaid en gemaaid. Voor de Steenuil zijn dit jaar 20 nestkasten geplaatst. Op de Valdijk, waar nog veel steenuilen voorkomen, zijn 65 wilgen geknot en her en der ongeveer 30 wilgenpoten geplant. Met het takhout is een grote takkenril op het terrein van de schaapskooi gemaakt. Op zes erven zijn knotwilgen geknot en hoogstamfruitbomen gesnoeid. Voor de Rugstreeppad zijn in 't Slaakje, een natuurgebiedje van het Zeeuwse Landschap, plagwerkzaamheden verricht. Er zijn ondiepe poeltjes gemaakt, waarin de padden zich kunnen voortplanten. In 1998 is een begin gemaakt met de inventarisatie van een 25-tal sluisjes in de binnendijken van de Zak van Zuid-Beveland. Het betreft zowel nieuwe als monumentale sluisjes. De bedoeling is om een aantal in te richten als vleermuiswinterverblijf. Eén en ander wordt in overleg met het waterschap Zeeuwse eilanden (de eigenaar van de sluisjes) aangepakt. De totale kosten van het project bedroegen 69.000, waarvan 34.500 door de WCL werd gesubsidieerd. De provincie Zeeland gaf een bijdrage voor enkele onderdelen van het project uit de provinciale soortenbeschermingsgelden (nestkasten voor steenuilen, werkzaamheden ten behoeve van Ruige anjer, werkzaamheden ten behoeve van Rugstreeppad) ter grootte van 8.700. De resterende 25.800 werd door SLZ bijgedragen. De boom in 2-1999 Jaarverslag SLZ1998 -33-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 18