3f. project 'coördinatie natuur- en milieuprojecten' Door de Zeeuwse Milieufederatie is een project ingediend met als doel het stimuleren en coördineren van projecten in het WCL-gebied op het terrein van natuur, landschap en milieu. Via het project kan tijdelijk extra personeel werken aan die coördinatie. Het project is gehonoreerd. SLZ voert een deel van het project uit. Dat deel is met name gericht op stimuleren van uitvoeren van diverse projecten rond het onderwerp 'bloemdijken', zoals het coördineren van een werkgroep dijken, het organiseren van een studiedag, het schrijven van een dijkenvisie. In 1998 is de beschikbare tijd met name aan dit laatste onderwerp besteed. De totale projectkosten beiiepen 28.000, waarvan 21.000 is gefinancierd met WCL- middeien. SLZ droeg zelf 7.000 bij. 3g. Project 'bloemdijken' Het doel van het wd-project 'bloemdijken' is het opknappen van sterk verruigde dijkvakken door middel van maaien en afvoeren van de vegetatie, afplaggen van verruigde gedeelten, verwijderen en/of plaatsen van afrasteringen, enzovoorts, in 1998 is het project opgestart en is er veel tijd gestoken in het voorbereiden van plannen voor het opknappen van een aantal dijken van boeren en andere particulieren en van Natuurmonumenten. Een vijftal dijken van Natuurmonumenten is najaar 1998 al aangepakt; het herstel bestond uit afplaggen, korfmaaien en afvoeren van ruigte en het verwijderen van enkele bomen en struiken. De totale kosten van het project bedroegen 28.400. 3h. Project 'introductie agrarisch natuurbeheer' Het wcl-project 'introductie agrarisch natuurbeheer' wordt gecoördineerd door de milieucoöperatie, een samenwerkingsverband van boeren in de Zak van Zuid- Beveland. Ais onderdeel van dit project worden voor ca. 10 landbouwbedrijven uit het gebied bedrijfsnatuurplannen opgesteld. Daarnaast worden beperkte natuuradviezen gegeven, in 1998 betrof dat ca. 20 bedrijven. Uitvoering van voorgestelde maatregelen valt ook onder dit project. Voor het opstellen van de plannen en het geven van de adviezen heeft de milieucoöperatie een beroep gedaan op SLZ en DLV (de Landbouwvoorlichting). SLZ stelde 3 plannen op, en nam het leeuwendeel van de adviezen voor haar rekening. 4. Natuur op recreatiebedrijven Uit het convenant tussen de recreatiesector en de natuur- en milieusector in Zeeland is o.a. het project Natuurgerichte recreatie en toerisme in Zeeland voortgekomen. Een onderdeel van dit project is het in kaart brengen van de mogelijkheden voor natuur- en landschapsbeheer op recreatiebedrijven. SLZ heeft hiervoor een uitgebreide handleiding opgesteld, bedoeld voor recreatie ondernemers. In de handleiding worden voor ieder onderdeel van het bedrijf een aantal tips en ideeën voor het vergroten van de natuurwaarden op het bedrijf aangedragen. Van deze handleiding zijn in eerste instantie 20 exemplaren gereproduceerd, die door SLZ en het Bureau voor Toerisme Zeeland zijn verspreid onder aantal geïnteresseerde campingeigenaren en belangenorganisaties van recreatieondememers. Het Bureau voor Toerisme Zeeland geeft in het kader van het convenant een nieuwsbrief uit. SLZ heeft voor nummer 2 van de nieuwsbrief, met als thema 'natuur op recreatiebedrijven', tekst en foto's aangeleverd. Naast de handleiding en de nieuwsbrief zijn door SLZ 4 voorbeeld- bedrijfsnatuurplannen opgesteld, 2 voor campings en 2 voor mini-campings. Aanleg van een deel van de in de plannen opgenomen natuurelementen is inmiddels gerealiseerd. De totale kosten van het project beliepen 46.000. Financiering vond plaats middels bijdragen van de Nationale Postcodeloterij, het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de provincie Zeeland en de eigenaren van de 4 voorbeeldbedrijven. 5. Project "herstel streekeigen boerenerven Schouwen West In de periode juli 1997 - augustus 1998 is door de gemeente Schouwen-Duiveland het project Cultuurhistorisch landschap Schouwen West uitgevoerd. Dit is de naam voor een viertal toeristisch-recreatieve (deel)projecten met een cultuurhistorische waarde, voortkomend uit het uitvoeringsprogramma van de regiovisie Schouwen West. Eén van de vier deelprojecten is het herstellen van een aantal streekeigen boerenerven d.m.v. aanleg van diverse landschapselementen. De planvorming en directie van dit ervenherstelproject is uitgevoerd door SLZ. De herstel- en aanplantwerkzaamheden op in totaal 6 erven zijn uitgevoerd in winterseizoen 1997-1998. Diverse streekeigen landschapselementen zijn hersteld/aangelegd: - graven 3 drinkputten - aanplant 130 laanbomen - aanplant 84 hoogstamfruitbomen - aanplant 191 knotwilgen - aanplant 3 leilinden - aanplant 3450 bos- en haagplantsoen - plaatsen 350m veekerend raster - rooien 60 zieke iepen/populieren. Een plaatselijk groenbedrijf leverde de diverse benodigde materialen. Dit bedrijf verzorgde op 2 erven ook de werkzaamheden. De eigenaren van de andere 4 erven verzorgden zelf die werkzaamheden in het kader van agrarisch natuurbeheer. De totale projectkosten bedroegen 79.000. De eigenaren droegen ca. 22% bij, de overige kosten zijn betaald door gemeente, provincie en rijk (plattelands vernieuwingsproject). Ter afsluiting van het project werd door wethouder C. Veerhoek van de gemeente Schouwen-Duiveland de laatste boom geplant. 6. Project Herstel Amfibiebiotopen Zeeuws-Vlaanderen Eind 1997 werd met dit project een start gemaakt. Initiatiefnemer is de Provincie Zeeland. SLZ is directievoerder. In het project krijgen enkele zeldzame amfibieën, zoals Boomkikker, Kamsalamander en Rugstreeppad speciale aandacht. Het project wordt financieel gedragen door het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (regeling Gebiedsgerichte Bestrijding Verdroging; Soortenbeleid uit het Natuurbeleidsplan), de Provincie Zeeland (Waterhuishoudingsplan) en het Europees 5B-fonds. Ook eigenaren en SLZ betalen mee. In totaal is er 99.800 gemoeid met De boom in 2-1999 ■34- Jaarverslag SLZ 1998 -35-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 19