Voorlichting en educatie, advisering De volgende activiteiten worden opgepakt/voortgezet: - cursus hoogstamfruitbomen: in 1999 vier uitgebreide cursussen en enkele terugkomdagen (ca. 80 deelnemers) - cursus streekeigen erven: in 1999 vijf uitgebreide cursussen ca. 75 deelnemers - voor deelnemers aan Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen worden enkele cursusdagen over natuur- en landschapsonderhoud georganiseerd - lezingen - deelname manifestaties - vrijwilligerswerkjaaravond: als vervolg op de prima verlopen vrijwilligersdag in 1998 wordt vanaf 1999 jaarlijks een avond georganiseerd voor alle vrijwilligers die actief zijn in het landschapsbeheer - schoolprojecten e.d.: diverse adoptieprojecten, nationale boomfeestdag, landschapsonderhoud tijdens schoolkampen - advisering eigenaren Regiomedewerkers sluiten onderhoudsovereenkomsten af met allerlei particuliere eigenaren van landschapselementen. Gekoppeld hieraan wordt ook de nodige aandacht besteed aan het geven van adviezen over gewenst onderhoud, methoden van onderhoud, natuurvriendelijke erfinrichting, milieu- en natuurvriendelijk verwerken van snoeihout, verkrijgen van subsidies t.b.v. aanplant, enz. Via advisering kan er voor gezorgd worden dat eigenaren/ge bruikers voldoende kennis in huis krijgen om het onderhoud op een goede manier te doen. Dit kan in de vorm van het geven van een advies aan een eigenaar, het kan in de vorm van eenvoudige folders met aanwijzingen voor onderhoud van elementen, het kan nu en dan ook in de vorm van korte, praktische cursussen. De speciaal voor de actie 'boeren planten bomen' gemaakte brochure vervult hier een belangrijke rol in. - uitgave contactblad voor vrijwilligers wordt voortgezet (4 nummers in 1999 inclusief jaarverslag); de inhoud van het blad zal breder van opzet worden (ook gericht op eigenaren van landschapselementen). Agrarisch natuurbeheer De volgende activiteiten worden ontplooid: - opstellen bedrijfsnatuurplannen/adviezen voor landbouwbedrijven: Voor 40 landbouwbedrijven kan een natuurplan/natuuradvies opgesteld worden en tot uitvoering gebracht worden. - algemene voorlichting agrarisch natuurbeheer: Hieronder valt het mede verzorgen van voorlichtingsavonden over de mogelijkheden van agrarisch natuurbeheer voor afdelingen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), en het leveren van een bijdrage aan het project 'groencertificering' van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO), waaraan boeren op Schouwen-Duiveland deelnemen (via project 'zonnestraal). Projecten VRIJWILLIGE WEIDEVOGELBESCHERMING Voor de periode 1999-2003 is een nieuw landelijk plan van aanpak gemaakt. In Zeeland worden de volgende hoofdlijnen gevolgd: - het opbouwen van het netwerk van boeren en vrijwilligers wordt onverminderd voortgezet. Omdat in 1995 vanuit een 'nul-situatie' gestart is, zit Zeeland nog in een opbouwfase. Er is blijvende aandacht voor scholing en begeleiding van vrijwilligers en boeren. - er wordt meer aandacht besteed aan directe begeleiding/ondersteuning van boeren, zodat zij desgewenst ook zelf aan de slag kunnen. In de praktijk is namelijk gebleken dat er niet voldoende vrijwilligers te vinden zijn om alle belangstellende boeren te assisteren. Daarnaast zijn er boeren die aangeven dat zij zelf aan de slag willen. Hiermee wordt ook een duidelijke verbinding met agrarisch natuurbeheer gelegd. - advisering van agrarische natuurverenigingen over weidevogelbescherming - er zal ruim aandacht zijn voor activiteiten op bouwland - speciaal aandacht voor regio's Tholen en Schouwen-Duiveland. Dankzij een uitbreiding van de subsidies kan in 1999 voor het eerst gedurende het broedseizoen een veldmedewerker aangesteld wordën. BIOTOOPVERBETERING VOOR UILEN EN ROOFVOGELS Dankzij financiële ondersteuning van de Nationale Postcodeloterij kan (met name in de Zak van Zuid-Beveland) de nodige aandacht besteed worden aan biotoopverbetering voor uilen en roofvogels. Via dit project worden nestkasten gemaakt en geplaatst, en worden knotwilgen en hoogstamfruitbomen geplant. HERSTEL AMFIBIEBIOTOPEN ZEEUWS-VLAANDEREN De provincie Zeeland heeft ten behoeve van een beduidende verbetering van de leefomstandigheden van amfibieën in Zeeuws-Vlaanderen een plan opgezet. Het is de bedoeling in 3 jaar tijds (1997 t/m 1999) 400 biotopen te herstellen, dan wel aan te leggen. SLZ coördineert het project (voorbereiding, plannen maken, bestekken maken, aanbesteden, begeleiden uitvoering). Uitvoering vindt plaats door loonwerkers. De boom in 2-/999 -40- Jaarverslag SLZ 1998 -41-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 22