De Steltkluut In 1998 is door de beheerswerkgroep van de Steltkluut veel knotwerk en hakhoutbeheer uitgevoerd. Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, afd. Zeeuws Vlaanderen Dit jaar heeft de NJN zelfstandig een aantal projecten opgepakt. Er werden wilgen geknot op terreinen van de stichting Het Zeeuwse Landschap langs de Zandplaatweg en op het Mauritsfort bij Hoek. Scoutinggroepen Dit jaar zijn er in Zeeland 7 scoutinggroepen in het landschap aan het werk geweest. Ondanks de soms jonge leeftijd verzetten deze jongelui erg veel werk. Scholen In 1998 deden een zestal scholen mee met beheerswerk (buiten de zomerkampen en boomfeestdagen). Het AOC Groencollege in Goes heeft weer een deel van de geadopteerde knotwilgen in het Poelbos geknot. Ook de andere scholen hebben wilgen geknot. Het ROC uit Temeuzen heeft tevens wilgen geplant en een Zeeuwse haag geknipt. Boomfeestdag Tijdens boomfeestdag 1998 is door leerlingen van drie scholen in de Zak van Zuid- Beveland (Lewedorp, Baarland) een ochtend meegeholpen aan landschaps- onderhoud. Ze hebben struiken en hoogstambomen geplant op 3 streekeigen erven in Lewedorp, Baarland en Driewegen. In totaal werkten ongeveer 70 leerlingen 140 uur. in de gemeente Veere hielpen leerlingen van één school aan landschapsonderhoud: ongeveer 30 leerlingen, 85 uur. Natuurwerkkampen De Werkgroep van Kampbegeleiders van het IVN, regio Zeeland, organiseerde enkele werkkampen. In totaal waren er zo'n 25 deelnemers en er is minstens 500 uur gewerkt. Er is o.a. gewerkt in de Eendenkooi op St. Philipsland, Hotel Elderschans in Zeeuws Vlaanderen en rondom Fort Ellewoutsdijk op Zuid Beveland. Basisschool "de Sprong" uit Koudekerke organiseerde voor de achtste maal een natuurwerkweekend. 42 kinderen en hun begeleiders brachten een weekend door in Jeugdherberg Westhove. Het weekend omvatte landschapsonderhoud (voorbereid en begeleid door SLZ) in de duinen (126 uur) en het uitvoeren van een aantal educatieve projecten in en rond het Zeeuws Biologisch Museum. De christelijke natuur- en milieustichting "Zwaluw" organiseerde een natuurwerkkamp voor jongeren op Fort Ellewoutsdijk. Er werden drie dagen gewerkt met 30 deelnemers. De voorbereiding en begeleiding gebeurde door een medewerker van SLZ. In totaal werd 390 uur gewerkt langs de spoorlijn Goes- Borssele, natuurterrein 't Slaakje, de Zuidgors en andere plaatsen op Zuid- Beveland. De Herpetologische studiegroep bestudeert en inventariseert reptielen en amfibieën. Sinds 1991 worden ook paddenoverzetacties ondernomen. Deze acties zijn bedoeld om veel verkeersslachtoffers onder amfibieën tijdens de voorjaarstrek te voorkomen. In 1998 betreft het een drietal locaties bij Vrouwenpolder, Domburg en Schuddebeurs. Het aantal deelnemers in 1998 is ongeveer 25 (500 uur). Er zijn in 1998 1.170 amfibieën overgezet. Ecolonie Sinds najaar 1996 organiseert SLZ 1 a 2 maal per jaar een vrijwilligersreis naar Ecolonie. Ecolonie is een leefgemeenschap op ecologische basis in de Vogezen in Frankrijk. In ruil voor accommodatie en maaltijden verrichten de vrijwilligers daar landschapsbeheerswerk en andere klussen. In 1998 organiseerden we 2 reizen, waar 25 vrijwilligers aan deelnamen. VRIJWILLIGE LANDSCHAPSONDERHOUDS PLOEGEN (VLP) Onder de naam Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen wordt door haanlozen, gepensioneerden, WAO-ers, asielzoekers enzovoorts gewerkt in het land schapsonderhoud. Waar mogelijk wordt samengewerkt met regionale projecten mensen zonder baan met betrekking tot werving van deelnemers. Helaas zijn die projecten inmiddels vrijwel allemaal opgeheven, zodat de werving nu vooral door SLZ zelf gedaan moet worden. De uitkerende instanties (meestal gemeenten) bepalen of uitkeringsgerechtigden vrijwilligerswerk mogen verrichten. Voor deelnemers aan de diverse ploegen heeft de stichting enkele gezamenlijke activiteiten georganiseerd (onder andere een gezamenlijke knotdag met het personeel van de stichting). De Vrijwillige Landschapsonderhoudsploegen verrichten alle voorkomende werkzaamheden in het landschapsonderhoud. 's Winters worden knotbomen geknot en geplant, hoogstamfruitbomen gesnoeid en geplant, heggen gesnoeid en houtrillen gemaakt. 's Zomers worden diverse kleine riet- en hooilandjes en dijkbermen gemaaid. Verder worden allerlei elementen waar aanplant plaatsgevonden heeft gedurende enige jaren 's zomers onderhouden (schoffelen, bosmaaieren, opsnoeien wilgepoten, herstel afrasteringen enzovoorts). De bij de stichting ondergebrachte WlW-ers (voorheen banenpoolers en Jeugdwerkgarantieplanners) werken mee bij de Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen. Tevens verzorgen zij een deel van de begeleiding van de vrijwilligers. De rest van de begeleiding werd verzorgd door vaste medewerkers van SLZ. De volgende tabel geeft een overzicht van het aantal deelnemers aan doordeweeks landschapsonderhoud en van het aantal gewerkte uren. De in het WCL-project 'kleinschalige maatregelen' (zie hs. 5.7) gewerkte uren zijn ook in deze tabel opgenomen. De boom in 2-/999 -12- Jaarvers lag SLZ 1998 43-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 8