aanleg en onderhoud knotbomen aanleg en onderhoud heg De boom in 3-1999 HOUTKIL Leefplekken voor planten en dieren in een oude huisboomgaard De hoofddoelen zijn: - de natuur- en landschapswaarden (en cultuurhistorische waarden) op een specifiek agrarisch bedrijf zijn versterkt en/of uitgebreid; - de betrokkenheid bij en kennis over natuur- en landschapsbe heer is versterkt binnen het be treffende bedrijf. Belangrijke nevendoelen zijn: - gestructureerde bundeling van maatregelen op het bedrijf; - praktisch lange termijn advies per individueel bedrijf. Een bedrijfsnatuurplan wordt opgezet in samenwerking met boer en/of boe rin, welke zelf ideeën en wensen in kan brengen. Dit laatste is misschien wel het belangrijkste kenmerk van het bedrijfsnatuurplan zoals deze door Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) opgesteld wordt. Het is en blijft een plan voor en van de boer. Speciale aandacht wordt be steed aan de inpassing binnen de bedrijfsvoering en hoe een en ander te realiseren is. Het plan omvat bij voorkeur het totale bedrijf, ongeacht of het eigendom of pachtgrond be- -16- De boom in 3-1999 treft. Ook allerlei kleine landschaps elementen spelen een belangrijk rol in het plan, zoals sloten, overhoeken, bomenrijen, heggen of bermen. Veel al kunnen met concrete, soms eenvoudige maatregelen goede re sultaten geboekt worden. Ervan uit gegaan wordt dat de uitvoering van de maatregelen in de eerste plaats door de boer zelf gebeurt. Het bedrijfsnatuurplan is daarbij een handleiding. SLZ begeleidt verder zoveel mogelijk. Voorbeelden van maatregelen die genomen kunnen worden op en rond het boerenerf zijn: akker- en weidevogelbescherming plaatsen kerkuilkast aanleg en onderhoud veedrinkput voorzieningen treffen ten gunste van huis of boerenzwaluw akkerrandenbeheer aanleg hoogstamboomgaard slootkantenbeheer bloemdijkenbeheer, etc. Opbouw bedrijfsnatuurplan De opbouw van een bedrijfsnatuur plan zoals deze door momenteel door SLZ gemaakt wordt: kaart ligging bedrijf beleid in het gebied bodemtype grondwater stand bedrijfsgegevens kaart huidige natuur beoordeling/ natuurdoelen kaart met maatregelen die nodig zijn om natuurdoelen te bereiken werkplan korte termijn; een selec tie van maatregelen kostenbere kening werkplan lange termijn lijst nuttige boeken nuttige adressen bijlagen uit Handboek Agrarisch Natuurbeheer Uitvoering maatregelen Het belangrijkste is dat in ieder geval een aantal van de in het plan ge noemde maatregelen daadwerkelijk uitgevoerd worden. Voor de meeste voorgestelde maatregelen wordt een bijdrage in de materiaal- en loonkos ten gegeven. Van de eigenaren wordt een eigen bijdrage verwacht van 25%. Eigenaren die zelf werk uitvoe ren, kunnen de eigen bijdrage terug verdienen. Stand van zaken Bedrijfsnatuurplannen worden ook door andere organisaties opgesteld. Momenteel zijn er verspreid in Zee land ongeveer 30 plannen opgesteld. Voor individuele bedrijven, maar ook voor leden van een natuurvereniging of milieucoöperatie. Er wordt gewerkt aan nog eens 30 plannen. Reeds diverse maatregelen zijn uitgevoerd, ook vooruitlopend op de plannen die nog niet af zijn. Landelijk worden er door diverse or ganisaties bedrijfsnatuurplannen op gesteld. Ze verschillen erg van elkaar in opzet. Landschapsbeheer Neder land is op dit moment bezig met een onderzoek om een en ander ge stroomlijnd te krijgen. -17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 10