Even voorstellen... Theo Aernoudts De boom in 3-1999 Twee mogelijkheden voor natuur in een productieboomgaard CNERHOEK IX POUAAK.MAAIEW NESTKAST TDKEWVA J.K de rijbanen worden afwisselend om en om gemaaid, of de kopakkers worden niet iedere maaibeurt meege nomen. Een andere optie is het inzaaien van overhoeken, kopakkers en midden gedeeltes van rijbanen met bloemrij ke kruiden of klavermengsels groenbemesting). Onder de bo men kan vanaf de zomer spontane kruidengroei worden toegestaan of kunnen bloemrijke kruiden worden ingezaaid. Fruittelers moeten goed bedenken dat veel van voornoemde maatrege len alleen onder bepaalde voorwaar den succes hebben en dat daarvoor de nodige inspanning moet worden geleverd. Voor de ene maatregel wat meer dan voor de ander. Een aantal simpele, maar daarom niet minder waardevolle maatregelen zijn: het laten liggen van valfruit voor vlinders en vogels en het plaatsen van nestkasten en vleermuiskasten. Een zo laag mogelijk gebruik van chemische gewasbeschermingsmid delen schept een betere milieukwali teit voor zowel mens, dier en plant, zeker die in de boomgaard. Naar veel van de genoemde maatre gelen is en wordt door verschillende instanties en fruittelers onderzoek gedaan. Voortdurend is men op zoek naar de optimale balans tussen het vergroten van natuurwaarden en in pasbaarheid binnen de bedrijfsvoe ring. Zeer interessant is ook het on derzoek naar de bijdrage die de na tuur kan leveren aan de bestrijding van ziekten en plagen natuurlijke vijanden) en aan de bestuiving in de boomgaard. Het gaat echter te ver om daar hierover verder uit te wei den, maar er zijn inmiddels voldoen de aanwijzingen dat meer natuur in de boomgaard zeker een positief ef fect op het welzijn van de boomgaard zelf kan hebben. Het Louis Bolk-instituut en DLV-Fruit- teelt hebben onlangs de interessante brochure Natuur in en om de boom gaard uitgegeven. Deze praktische handleiding is voor 25,- bij DLV- Fruitteelt (0411-685485) te bestellen. De Stichting Landschapsbeheer Zee land is graag bereid fruittelers advies te geven over het vergroten van de natuurwaarden op hun bedrijf. -22- De boom in 3-/999 V - In deze rubriek stelt iedere keer een andere SLZ-medewerker zich voor. Dit keer is Theo aan de beurt. Sinds 1 januari 1997 ben ik als assistent-regiomedewerker werk zaam in West Zeeuws-Vlaanderen. Toen SLZ werd opgericht in 1983 werkte ik bij Staatsbosbeheer in de boswachterij "Westerschouwen". Vanaf die periode heb ik de activitei ten van landschapsbeheer in Neder land wel gevolgd, hoewel ik er zelf niet actief bij betrokken was. Echter, bij het wereldkundig maken van de oprichting van toen nog Stichting Landschapsverzorging Zeeland, bij de familie Notier aan de Brugsevaort onder Wosburg, ben ik namens het bestuur van de Vogelwacht Schou- wen-Duiveland aanwezig geweest. Sinds dat ik weer op Zeeuws-Vlaan- deren woon kom ik ieder jaar bij de opening van het knotseizoen, samen met de knotwerkgroep van 't Duum- pje bij de familie Notier om de han den weer eens uit de mouwen te ste ken. Na ruim 6 jaar bij SBB gewerkt te hebben, heb ik de groensector be roepsmatig verlaten en ben ik als agrarisch-inspecteur bij een verzeke ringsmaatschappij gaan werken in Zuid-Holland. Hoewel ik aanvankelijk geen verstand van verzekeringen had, was het agrarische bedrijf, we gens mijn opleiding en afkomst, mij niet vreemd. Tegen de tijd dat ik in Zuid-Holland moest gaan wonen heb ik ontslag genomen om een wereldreis te kun nen maken. Met een rugzak en het handboek 'Soud Asiën on a shoestring* ben ik naar Singapore gevlogen om van daaruit andere landen te bezoeken zoals Thailand, Maleisië, Indonesië en Nieuw-Zeeland. Hoewel ik al een visum had voor Nepal ben ik hier niet aan toe gekomen. Een jaar is tenslot te ook zo voorbij. Maar enkele jaren later ben ik samen met een vriend alsnog naar Nepal gereisd. Na nog bij een andere maatschappij in de verzekeringsbranche gewerkt te hebben, heb ik er definitief een punt achter gezet. Ik ben toen een jaartje gaan pierewaaien. Nu zie ik die periode als een zoektocht naar me zelf. Na als vertegenwoordiger van natuurprodukten en homeopathische middelen in Noord-Holland en bij een meubelmaker in Rotterdam te heb ben gewerkt ben ik juni 1996 ver huisd naar mij geboortestreek West- Zeeuws-Vlaanderen. Dankzij mijn tuin, met enkele monumentale bo men, kwam ik in contact met SLZ. En zo is het dus gekomen! Ik ga ervan uit dat de lezers van 'DE BOOM IN' op de hoogte zijn van de werkzaamheden van de assistent- regiomedewerkers van SLZ. Zo niet, -23-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 13