Veldwerke Plan herwaardering binnenduinrand Zoutelande-Westkapelle ife V, wmÈI dagboekflarden van Peter v.d. Vliet, begeleider vrijwilligersploeg SLZ vrijdag 2 juli spannend, want nieuw maaiproject aan iVestkapelse Zeedijk; zorgvuldig obsta kels zoeken is van te voren gedaan, nu kijken hoe onze machine de hobbels neemt. De laatste baantjes toch maar met veiligheidstoow. Af harken wordt letterlijk grondig gedaan; sinds dijkverzwaring is hier niets gedaan, waardoor verstikt strooisel meekomt en kale grond tevoorschijn komt in plaats van zode. Ben benieuwd of strijd ontstaat tussen pioniers en gewenste vegetatie en hoe snel zich een zode vormt. Mj bieden onze vrijwilli gers vandaag pauzes met uitzicht op zee. maandag IG augustus de meidoornheg bij de dames Verhulst te 's Gravenpolder krijgt zijn jaarlijkse snoeibeurt. AAet aggregaat en electrische heggescharen gaan we de onprak tisch hoge heg te lijf; wellicht deze winter dieper terugzetten? Rest van de ploeg werkt bij Driewegen op de Bushoeve; door het weer wordt het een combinatie van werkbespreking en winterplan maken. De bramen en pruimen zijn duidelijk rijp? maandag 23 augustus iVeer een gesplitste ploeg; Bij St. t-aorens wordt voor de derde en laatste keer de jonge aanplant vrijgemaakt. Vijftien wilgen zijn dood, drie door paarden, de rest vermoedelijk door gebrek aan zuurstof in door kraantje dichtgesmeerde plantstrook. komende winter inboeten en voor betere omstandigheden zor gen! De struiken staan er prima bij. door Nanning-Jan Honingh en Winant Halfwerk, medewerkers SLZ Op 5 oktober j.l. vond de jaarlijkse gezamenlijke werkdag (voor het voltallige SLZ- personeel en de vrijwilligers van de VLP's) weer plaats, ditmaal op Walcheren. In het Zuiderduin tussen Zoutelande en Westkapelle werden door ons o.a. stukjes bos gedund, om bijna dichtgeslibde poelen van wat meer zonlicht te voorzien. Zonder dat ik het wist, waren we hier bezig met een onderdeel van een Groter Plan. Door Nanning-Jan en Winant wordt dit plan hieronder uit de doeken gedaan. Binnenduinrand Wat wij met de binnenduinrand be doelen is in het algemeen eigenlijk de duinzoom: "een goed ontwikkelde duinzoom is een zone van enkele honderden meters tot maximaal enk ele kilometers breed waar duinkam- men, kopjes en laagten van de bin- nenduinen geleidelijk overgaan in het aangrenzende landschap (in Zeeland de kleipolders). Wie de kaart bekijkt van het gebied tussen Westkapelle en Zoutelande ziet dat hier nauwe lijks een duinzoom bestaat. Vandaar dat wij het overgangsgebied van de duinen naar de polders maar de bin nenduinrand noemen. De binnenduinrand tussen Zoutelan de en Westkapelle is een smalle strook ingeklemd tussen de duinenrij en allerlei recreatievoorzieningen zoals bungalowparken en infrastruc- tuur.De strook bestaat uit kleine snip pers weiland, bos en struweel en is in bezit van diverse eigenaren en gebruiksgerechtigden. In het bestemmingsplan van de ge meente Veere heeft het gebied wel een beschermde status door de be stemming "natuur". Deze bestemming komt echter niet uit de verf door de versnippering van het gebied, de ver waarlozing van het beheer en de re creatiedruk. De boom in 3-1999 -2- De boom in 3-1999

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 3