De boom in 3-1999 Visie De reden waarom de Stichting Land schapsbeheer Zeeland zich hiermee bemoeit is omdat deze organisatie de waarde van dergelijke kleine stukjes (particuliere) natuur probeert te be houden en te versterken. In ons voor stel hebben we ons gericht op een beperkt aantal soorten en elementen. Het lijkt ons inziens belangrijk om de "natte" natuurwaarden van de duin rand te versterken: herstel van voortplantingsbioto- pen voor de (rugstreep)pad; ontwikkeling trekpleisterplaatsen voor watersnippen en andere steltlopers; het behoud, herstel en ontwikke ling van zandwallen en vochtige elzenbroekbosjes. Een aantal maatregelen die ons in ziens voor het hele gebied moeten worden genomen zijn: aanpassing van het waterbeheer, d.w.z. zo mogelijk de waterstand in de binnenduinrand opzetten, zodat het gebied vochtiger wordt/blijft; aanpassen van de rasters, zodat de toegankelijkheid/betreding van het gebied wordt beperkt en de eenheid tussen de percelen wordt vergroot; eenheid van eigenaren; op de lange termijn streven naar één of twee eigenaren voor het gebied: bv. Het hogere duingebied van het Waterschap; binnenduinrand Stichting Het Zeeuwse Land schap; inperken verruiging van het duin gebied; de landzijde van het duin gebied tot de kruin of het fiets- en voetpad laten meebegrazen met schapen/runderen uit de binnen duinrand. Uitvoering De gemeente Veere, Stichting van het Zeeuwse Landschap en het Wa terschap Zeeuwse Eilanden hebben te kennen gegeven aan het plan te willen meewerken. Stichting Landschapsbeheer Zeeland gaat meewerken aan de uitvoering van het project door achterstallig on derhoud weg te werken met behulp van vrijwilligers. Grootschalige ingrepen en regulier onderhoud moeten de terreinbeheer ders zelf uitvoeren. Ook maatregelen t.b.v. water- en begrazingsbèheer e.d. moeten de eigenaren in overleg met elkaar nemen. Stichting Land schapsbeheer Zeeland neemt initia tief tot het benaderen van de particu liere eigenaren en het sluiten van onderhoudsovereenkomsten. En ver der zullen we de grotere eigenaren en beheerders achter hun "elzen"- broek blijven zitten. Hopelijk heeft ons idee succes en kunnen we uitbreiden naar de bin nenduinrand Zoutelande-Vlissingen. Literatuur: Op zoek naar het ideale landschap, Kees Vertegaal, Duin, maart 1998. Gebiedsgericht aanpak Kop van Goeree, Marcel Schildwacht. Land schapsbeheer Zuid-Holland 1998. -4- De boom in 3-1999 N#

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 4