Amfibiebiotopen Zeeuws Vlaanderen Stand van zaken herstel-project De boom in 3-1999 door Peter Maas, regiomedewerker SLZ Ruim twee jaar loopt het grote hersteiproject voor de amfibiebiotopen in Zeeuws- Vlaanderen nu. Tijd voor een bericht over de reeds bereikte resultaten en verdere plannen. In de loop van 1997 werd gestart met het Project Herstel Amfibiebiotopen Zeeuws-Vlaanderen. Het project is een uitvloeisel van het zogenaamde Boomkikker-Actieplan waar echter niet direct financiering voor gevonden kon worden. Nieuwe mogelijkheden boden nieuwe kansen en de Provin cie Zeeland heeft het voor elkaar ge kregen een geheel nieuw project van de grond te tillen. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland voert de directie. In totaal is er voor ongeveer fl 980.000,- aan subsidie toegezegd vanuit verschillende fondsen. Een van de belangrijkste is de GBV-rege- ling, GBV staat voor Gebiedsgerichte Bestrijding Verdroging. Een regeling vanuit het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij die in de regio wordt uitgevoerd via de Dienst Landelijk Gebied. Tevens is er aanvullende subsidie vanuit soorten bescherming. We hebben daarbij te maken met het Natuurbeleidsplan van hetzelfde ministerie. Ook wordt er provinciaal geld in dit project ge stoken via het Waterhuishoudings plan van de Provincie Zeeland. Tot slot zit er Europees geld in het pro ject via het Europees 5B-fonds. Om het verhaal compleet te maken, er wordt ook nog een bijdrage in reke ning gebracht bij de verschillende eigenaren en SLZ betaald zelf ook mee. Het Project Herstel Amfibiebiotopen Zeeuws-Vlaanderen richt zich niet alleen meer op de Boomkikker in West-Zeeuws-Vlaanderen, maar pro beert voor verschillende, bedreigde soorten, de leefgebieden op te knap pen. Kamsalamander, Rugstreeppad, Groene kikker en Alpenwatersala mander hebben het moeilijk in deze regio, terwijl de Gewone Pad, Kleine Watersalamander en Bruine kikker als vanzelf meeliften. 160 amfibiebiotopen hersteld Inmiddels zijn we twee jaar verder, goed om eens de balans op te ma ken. Uitgangspunt was om binnen een periode van ongeveer drie jaar zo'n drie- tot vierhonderd amfibiebio topen aan te leggen of te herstellen. Niet zomaar lukraak overal in de regi o, maar vooral binnen die gebieden waarvan we weten dat er nog bijzon dere amfibiesoorten aanwezig zijn. De belangrijkste kerngebieden liggen rond Retranchement, Aardenburg, Zaamslagveer, Axel en Hulst. Medio september '99 zijn er ongeveer 160 verschillende biotopen opge knapt en is er dus nog een lange weg te gaan. De aanvankelijk uitgestippel de tijdsplanning komt daarmee in het gedrang al moet gezegd worden dat na een aanvankelijk aarzelende start, de vaart er nu goed in zit. Kijken we ook even naar de stand van zaken rond de financiën, dan De boom in 3-/999 zien we dat we daar nu ook ongeveer op de helft zitten en kunnen we wat dat betreft nog wel even door. Haast Maar om verschillende redenen is haast geboden. Allereerst is de situa tie rond met name de Boomkikker zeer zorgwekkend. Rondom Biervliet is deze kikker recent verdwenen. Ook in de Knokkert, tot voor kort toch al tijd goed voor een aantal Boomkik kers, blijft het tegenwoordig stil. Al leen de Kievittepolder bij Cadzand. de wallen rond Retranchement en de wallen rondom Aardenburg zijn nog goed. Maar ook hier zijn de aantallen niet overdreven hoog. Jaarlijks wor den op elke locatie ongeveer hon derd roepende mannetjes geteld en dat moeten we zien als een absoluut minimum. Zaak dus om op zo'n kort mogelijke termijn maatregelen te ne men. Liefst zouden we eens een aan tal grote leefgebieden aanleggen die we op de ideale manier kunnen in richten. Het moeten als het ware kweekvijvers worden en misschien dat er dan kleinere leefgebiedjes in de omgeving weer bevolkt kunnen worden. Maar haast is ook geboden omdat de voortgang van het project in het ge drang komt. Het toegezegde budget vanuit 5B alsmede GBV wordt misschien met ingang van volgend jaar geblokkeerd. Het is te hopen dat hier een oplossing voor wordt gevon den zodat we toch de komende jaren door kunnen gaan met het herstel van amfibiebiotopen. Boomkikker

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 5