Veilig vrijwilligerswerk in bos en landschap door Stichting Erkend Groen, Wageningen Landschapsbeheer Nederland is een project gestart waarmee zij structureel wil werken aan goede arbeidsomstandigheden en een verbeterde veiligheid voor de vrijwilligers in bos en landschap. In de relatie werkgever-werknemer zijn deze wederzijdse verplichtingen geregeld in de nieuwe Arbowet en de Arbo-besiuiten. Nu blijkt dat deze regelgeving ook van toepassing is op het werk dat door vrijwilligers wordt verzet. Hierdoor is dit Arboproject niet meer vrijblijvend; Arbozorg wordt 'dwingend' opgelegd door de wetgever. Ook als het om vrijwilligers gaat. Maar kan dat wel? Blijven vrijwilligers nog voldoende gemotiveerd voor het werk dat zij doen als zij geconfronteerd worden met verplichtingen in het kader van de Arbowet en - besluiten? Het moet immers 'nog wel leuk blijven'! Arbobeleid De discussie 'het moet nog wel leuk blijven' is uitgebreid gevoerd door de begeleidingsgroep van hèt Arbopro ject tijdens het vaststellen van het Arbo-beleid van Landschapsbeheer Nederland. De Arbowet vraagt name lijk om een aantoonbaar Arbozorg- systeem, met vaste veiligheidsproce dures en registraties. Dit betekent al gauw dat er meer papierwerk wordt gevraagd dan tot nu toe het geval is. Dit mag echter niet leiden tot demoti vatie van vrijwilligers. Aan de andere kant: weten datje als vrijwilliger werkt voor een organisatie die zich bewust inzet voor veilig en gezond werken kan ook juist heel motiverend zijn. Juist daarom is er bij het vrijwilligers werk in bos en landschap dat onder de vlag van Landschapsbeheer Ne derland wordt uitgevoerd, altijd al ruime aandacht en zorg voor veilig werken en worden de werkzaamhe den op zodanige wijze uitgevoerd dat er geen sprake is van gevaarlijke of ongewenste situaties. Inmiddels heeft de begeleidingsgroep ingestemd met de tekst van het be leid en zal deze nu ter goedkeuring worden voorgelegd aan het directeu ren overleg. Risico-inventarisatie Parallel aan de beleidsdiscussie is de Stichting Erkend Groen doorgegaan met het opstellen van de Risico-in ventarisatielijsten. Aan de hand van de informatie vanuit de diverse pro vincies werd een lijst opgesteld die -voor zover mogelijk- recht doet aan alle activiteiten van de vrijwilligers in bos- en landschap. Nadat ook nu weer de begeleidingsgroep de con ceptlijsten van commentaar heeft voorzien, zijn ze verstuurd naar de provinciale stichtingen. Zij zijn ge vraagd om -samen met de mensen uit het veld- aan de hand van de lijs ten de risico's te inventariseren. De eerste lijsten zijn inmiddels in gevuld en teruggestuurd. Zij geven al een aardige eerste indruk over 'waar de schoen wringt'. De provinciale verschillen zijn groot. Terwijl werk methodes en het gebruik van bepaal de gereedschappen op de ene plaats duidelijk zijn afgesproken, is dit el ders nog vaak ter beoordeling van de betreffende werkgroep. In het alge meen blijkt dat er veel onduidelijkheid is omtrent taken en verantwoordelijk heden en dat er maar weinig structu reel overleg plaatsvindt met de vrijwil ligers. Gebeurt dit wel, dan staat Ar- bo niet op de agenda. Arbo-handleiding Op basis van een groeiend inzicht in de huidige situatie rondom arbeids omstandigheden en veiligheid start de Stichting Erkend Groen eerdaags met het schrijven van de eerste tek sten voor de Arbo-handleiding Veilig vrijwilligerswerk in bos en landschap'. Naast de vaste begeleidingsgroep zullen de (concept)teksten ook be sproken worden met een groep be trokken vrijwilligers (op 8 september en 13 oktober '99). Met deze brede betrokkenheid vanuit het veld hoopt Landschapsbeheer Nederland een breed draagvlak te creëren voor Ar bozorg. Een zorgsysteem dat vrijwilli gers blijft motiveren om te werken in bos en landschap. Heeft u vragen of suggesties, dan horen we dat graag. Lid van de be geleidingsgroep en aanspreekpunt voor Zeeland, Noord Brabant en Lim burg is Jan Kluskens van het IKL, tel. 0475-352000. -u- De boom in 3-1999 Veiligheidskleding moet in orde zijn -10- De boom in 3-1999 Werk niet op een ladder bij windkracht meer dan zes

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 7