Een Bevelandse duinvallei Noord-Beveland MOOKn7EE De boom in 3-1999 door Rudie Geus, regiomedewerker SLZ Bij het woord duinvallei denken we niet als eerste aan de Beveianden. Vaker zal onze gedachte uitgaan naar de zeer fraaie Binnen - en Buitenverklikker en het Konijnencircus op Schouwen-Duiveland of de valleien in het waterwingebied Mante ling van Walcheren. Duinvallei-vegetaties vinden we in Zeeland ook vaak op droog gevallen gronden in het Veerse Meer (b.v. de Schotsman) en de Grevelingen (b.v. de Veermansplaat). Aan de rand van de Noord-Beveland- se duinen is in 1988 door Rijkswater staat een kleine duinvallei aange legd. Deze vallei ontwikkeld zich fraai, hij dreigt echter dicht te groeien met duindoorn-struweel.... hier wacht een prikkelende vrijwilligersklusü! De duinen van Noord-Beveiand zijn van vrij jonge oorsprong en worden geologisch tot de jonge duin- en strandzanden gerekend. Uit een kaart van 1909 blijkt dat aan de noordkant van Noord-Beveland tussen de duinen en de dijk van de -12- NRTTC ORLLC» -OYOa G '"DUiVJ- f~ GTRRSLRWDlE 09 i Anna OonfceaicR WOORD-Ï.EOtLflJgg, lippolder tIEET* Onrustpolder een zeer lange slufter is gelegen. In later jaren is deze slufter echter geheel verdwenen. Momenteel is aan de zuidkant van de duinenrij van Noord-Beveland een slufter te vinden. Het duingebied (tus sen strand en dijk Onrustpolder) is ten opzichte van 1909 flink afgeno men. Na aanleg van de Oosterscheldeke- ring is bij de damaanzet weer een klein duingebied aangelegd. Het be treft een van de eerste natuurbouw- projecten van Rijkswaterstaat 1988) waarbij door afgraving een kleine duinvallei en -meertje is aangelegd. Het terrein is niet openbaar toegan kelijk. Vegetatie De duinvallei heeft zich tot nu toe ongestoord kunnen ontwikkelen. Er zijn nieuwe duintjes gevormd en er heeft zich een afwisselende plan tengroei ontwikkeld. Op de vegetatiekaart op de volgende bladzijde (inventarisatie 1994) is te zien welke vegetatietypen in het ge bied te vinden zijn. Na 1994 hebben zich meer typische duinvallei-soorten gevestigd zoals moeraswespenorchis en rietorchis. Naast deze kruidige vegetaties zijn ook grote duindoorn-kruipwilgstruwe len ontstaan. Deze dreigen momen teel de fraaie duinvallei-soorten te overwoekeren. Vrijwilligersklussen In overleg met Rijkswaterstaat heb ben we besloten om in oktober met de vrijwilligers (van KNNV de Beve ianden) het struweel op twee delen (met fraaie vegetatie) terug te zetten. Vanaf 2000 zullen we deze twee klei ne perceeltjes in maaibeheer nemen. Afkomend takhout en maaisel zullen we in een nabij gelegen droog duin pannetje verwerken tot een grote takken- en maaiselhoop. Dit wordt hopelijk een ideale schuilplaats voor kleine zoogdieren (bunzing) en vo gels. Ook op een andere plaats in de Noord-Bevelandse duinen zijn we met de vrijwilligers (van door de weekse groep VLP-NMZ) actief. Het betreft de overgang van de dijk van de Onrustpolder en de duinen; hier bevindt zich een droog duin-gras landje met enkele plantensoorten van de droge duinzandgronden en enkele dijksoorten. Als duinsoorten zijn oa. de hondstong en duinstruwelen (met duindoorn, wilde liguster en vlieren) te vinden. Tevens zijn hier dijksoorten als agri- monie, kruisdistel en glad walstro te zien. Door het maaibeheer voorkomen we ook hier dat de vegetatie overwoe kerd wordt met duinstruweel en zor gen we voor een prachtig vlinderbio toop. -13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 8