Agrarisch natuurbeheer en bedrijfsnatuurpiannen ■■□■□arm mo 0 S°SS°5S2| SSSSS?SSjES 5 I £225! 2? S door Marianne Lundahl, medewerker SLZ In dit artikel wordt uitgelegd hoe de bedrijfsnatuurpiannen die SLZ opstelt eruit zien, en waarom wij dat doen. Agrarisch natuurbeheer In feite vallen alle activiteiten die boe ren ondernemen om de kwaliteit van natuur en landschap in landbouw- en natuurgebieden te behouden, ver sterken of te ontwikkelen onder agra risch natuurbeheer. Dit betekent dat een aantal werkzaamheden die reeds uitgevoerd worden hier ook onder vallen. Denk maar eens aan het knot ten van bomen, planten van hagen, akker- en weidevogelbescherming of het ophangen van een kerkuilkast. Een boer kan individueel op zijn ei gen bedrijf hiermee bezig zijn. Ook komt het voor dat boeren bepaalde werkzaamheden zoals maaien van dijken voor een natuurbeherende instantie zoals Staatsbosbeheer uit voeren. Een tendens die vooral buiten Zee land te zien is en binnen Zeeland langzamer op gang komt, is dat boe ren zelf milieucoöperaties of natuurverenigingen oprichten. Boe ren kunnen op die manier gezamen lijk activiteiten ontplooien. Al die acti viteiten kunnen op vrijwillige basis uitgevoerd worden en soms tegen betaling. Een nieuwe ontwikkeling op het ge bied van agrarisch natuurbeheer is het gebruik van een "bedrijfsnatuur- plan" door boerenbedrijven. Naast andere organisaties, stelt SLZ deze plannen op verzoek op. Bedrijfsnatuurpiannen lijken veel op de plannen die SLZ doorgaans maakt, maar met het verschil dat het totale bedrijf bekeken wordt en er meer achtergrondinformatie in ver werkt is. Dit omdat het bij agrarisch natuurbeheer gaat om "natuurbeheer door boeren"; zelfwerkzaamheid neemt een centrale plaats in. Naast ecologische informatie wordt ook in formatie gegeven over aanleg en on derhoud van landschapselementen. Het bedrijfsnatuurplan Een bedrijfsnatuurplan is een hand boek op het gebied van natuur en landschap voor het agrarische bedrijf. Dit kan een veeteeltbedrijf zijn, maar ook een akkerbouw- of fruitteeltbe- drijf. In het handboek staan maat regelen, richtlijnen en adviezen afge stemd op dit specifieke bedrijf. Het bedrijfsnatuurplan omvat het totale bedrijf, inclusief erf, gebouwen en cultuurgronden. Een belangrijk onderdeel is de bedrijfsplattegrond met toelichting, waarop aangegeven is welke maat regelen genomen kunnen worden, hoe deze uitgevoerd kunnen worden, welke subsidiemogelijkheden er zijn en hoe eventueel de bedrijfsvoering kan worden aangepast. Het bedrijfsnatuurplan moet gezien worden als een middel om een aantal (natuur-)doelen te bereiken. De boom in 3-1999 -15-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 9