MJC DCUK ci till. - V Door Rudie Geus, regiomedewerker SLZ Natuurlijk is bekend dat onze stichting niet blij is met de aanplant van coniferenha- gen op en rond tuinen, erven en zelfs laagstamboomgaarden. Gelukkig wordt de laatste tijd steeds meer gekozen voor aanplant van hagen van inheemse streekei gen soorten. Hoort de beuk daarbij? Als alternatief voor de conifeer zien we op erven, rond kerken en in tui nen in Zeeland steeds meer (gescho ren) beukenhagen verschijnen. Deze tuintrend wordt mede gestimu leerd door allerlei fraaie tuinboeken en bladen (o.a. Landleven) met mooi e foto's van oude beukenhagen (rond oude boerderijen op de hogere zand gronden). Beuken in Zeeland? Beukenhagen waren tot enkele jaren geleden buiten de zandgronden niet in Zeeland te vinden. Bij zandgron den moeten we denken aan de pleis tocene zandgronden in Zeeuws- Vlaanderen en de duinen langs de kust. Zo vinden we op erven rond Koewacht-Clinge diverse fraaie oude beukenhagen en zijn ook op enkele buitenplaatsen bij de duinen oude beukenhagen te vinden. De beuk is een boomsoort die hoge eisen stelt aan bodem en stand plaats. Ze vraagt een open en vrucht bare, goed doorwortelbare bodem. De beuk gedijt niet goed op zware klei en in gebieden met een hoge grondwaterstand. Tevens is de beuk redelijk gevoelig voor zoute zeewind, waardoor hij in kustgebied vaak moeilijk aanslaat. Bij het planten/vervoeren van het plantmateriaal is het raadzaam het plantmateriaal water- en winddicht af te dekken om uitdrogen van de wor tels te voorkomen. Hoewel we in het open polderland schap her en der wel oude beuken bomen vinden (b.v. Kruipuitsedijk, Oudelande en Hoek en Bosch, Kloosterzande) zijn er geen oude beukenhagen terug te vinden op er ven in de open polders. Ook binnen de bebouwde kom of op enkele meer besloten zeer grote erven tuinen weet ik geen oude beukenhagen te staan. De beukenhaag is mijn inziens in het open zeeuwse polderland schap niet streekeigen! Ook de haagbeuk is in het Zeeuwse polderlandschap vroeger weinig toe gepast als haag, waarschijnlijk van wege dezelfde redenen. Meidoorn en liguster Natuurlijk zien we liever beuken- en haagbeukenhagen dan de coniferen- hagen maar toch stel ik voor om op erven binnen het open polderland schap van Zeeland terughoudend te zijn met de aanplant van beuken- en haagbeukenhagen. Aanplant van meidoorn- en liguster hagen passen meer binnen het Zeeuwse polderlandschap. Gewone of Europese beuk De meidoorn levert een dichte doorn haag (voor vogels interessant) de liguster houdt een groot deel van de winter zijn blad. Beide soorten zijn goed bruikbaar als geschoren haag en zijn vanouds veel rond tuinen en erven te vinden, een eventuele vervanger die het in open Zeeuwse land goed doet is de veld- esdoorn, ook zeer fraai in combinatie met meidoorn en liguster. P.S.: Wie kent er een oude beukenhaag op een boerenerf binnen het open pol derlandschap in Zeeland? bel: 0113-230936! De boom in 4-1999 16- De boom in 4-1999 -17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 10