Evtn voorstellen,., Nanning-Jan Honingh De boom in 4-1999 In deze rubriek stelt iedere keer een andere SLZ-medewerker zich voor. Dit keer is Nanning-Jan Honingh aan de beurt. Wie is deze man met die bijzondere naam? Dan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en hun speren tot snoeimessen; geen volk zal tegen een ander volk het zwaard opheffen en zij zullen de oorlog niet meer leren. Maar zij zullen zitten, een ieder onder zijn wijnstok en onder zijn vijgenboom, zonder dat iemand hen opschrikt; de profeet Micha Mijn naam is Nanning-Jan Honingh en ik ben sinds 1997 werkzaam bij de stichting als assistent regiomedewer ker voor Noord en Midden Zeeland. Aan mijn naam kunt u zien "da'k hlad hin Zeeuw bin." Ik ben geboren (1967) en getogen in het Noordhol landse Waterland en mijn Friese naam gaat al vier generaties over van vader op zoon. Mijn oorspronk elijke bestemming zou veehouder zijn geweest, maar door de moderne tijd moesten mijn voorvaderen het vrije veld ruimen voor wegen, stadsuitbrei ding en recreatieve doeleinden van het veenweidegebied. U slaat "Hoe God verdween uit Jorwerd" er maar op na. Maar in mijn vroege jeugd moet wel de basis zijn gevormd voor mijn liefde en belangstelling voor de natuur. Veel vakanties bracht ik door bij mijn grootouders op de boerderij, waarbij ik de diverse werkzaamheden werd betrokken: hooien, riet snijden, bees ten uitmesten e.d. Na mijn lagere schooltijd heb ik mijn loopbaan nog 15 jaar vervolgd op een moderner boerenbedrijf in de buurt. Dat leverde ook mijn eerste verdiensten op. Ook de lange zwerftochten met school vriendjes te voet, op de schaats of per roeiboot door de (toen nog) uitge strekte polders zullen nog lang in mijn geheugen voortleven. U begrijpt hoe in de puberjaren mijn gevoelige ziel heeft geleden onder het zware gedreun van draglines en heimachi nes die vanuit Purmerend, die grote stad, het platteland verwoestten. Na de middelbare school ben ik in militaire dienst gegaan. Ik had toe al het idee om milieukunde te gaan stu deren aan de Rijksacademie 'Nieuw Rollecate' in Deventer, maar achtte het raadzamer om eerst de dienst voor volk en vaderland te vervullen. Ik werd opgeleid als vrachtwagen chauffeur, maar werd uiteindelijk hof meester in de officiersmess in de ou de vestingstad Naarden: wie de cate ring beheerst, heeft de macht. Toen heb ik ook ontdekt dat alle moderne dingen die we nu zo geweldig vinden, uitgevonden en beproefd zijn tijdens oorlogsjaren: van transplantatietech niek tot kunstmest en geavanceerde logistiek en communicatie. Maar hier kom ik op terug. Na mijn militaire opleiding stapte ik op de trein naar Deventer en studeer de milieukunde. Maar liefst 8 jaar en een poot uit de studiefinanciering van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen trok ik voor deze studie uit. Ik durfde nog niet de navel streng met het ouderlijk huis door te knippen en bleef dus thuis wonen en werken in het Noordhollands land schap. -18- De boom in 4-1999 Behalve calculerende burger was ik ook actief in het vrijwillig landschaps beheer en nam deel aan een inventarisatieproject van vleermuizen in Noord-Holland. Ik studeerde af in de richting Natuur- en Landschaps beheer met de bijvakken educatie en filosofie. Samen met Winant Halfwerk die u in latere aflevering van deze rubriek zult tegenkomen, studeerde ik af door het schrijven van een soort- beschermingsplan voor de boomkik ker in Overijssel. Toen had ik vier perioden van 7 jaar afgerond, want zo loopt een georga niseerd leven. Ik nam afscheid van mijn ouders, ruilde mijn liefde voor de boomkikker in voor die van een soort- genote en verhuisde werkloos naar Zeeland. Hier woon ik nu al weer 5 jaar erg naar mijn zin. Na een jaar vrijwillig landschapsbeheer in Zee land en een fruitplukseizoen, kreeg ik werk bij Landschapsbeheer Zuid-Hol land in Gouda. Daar oefende ik het beroep uit van coördinator van de vrijwillige weidevogelbescherming. Dat was hard hollen na een periode van lanterfanten, maar ik heb erg genoten en ontzettend veel geleerd. Na het tweede weidevogelseizoen kreeg ik werk aangeboden bij S.L.Z. omdat Dhr. Herman met pensioen ging. Hier ben ik druk bezig met het maken van plannen voor erfbeplan- ting, beschermen van soorten als vleermuizen, ruige anjer en steenuil, sluit onderhoudcontracten af met ei genaren die een drinkput of knotwil gen instandhouden, begeleidt op za terdagen vrijwilligersgroepen in het natuur- en landschapsbeheer en nog veel meer. Na 5 jaar ben ik gelukkig nog steeds verliefd, fiets vleermuizen achterna en spaar voor een eigen ervenproject in Noord-Frankrijk waar ik ooit een vijgenboom hoop te planten. Verder ben ik actief in een kleine christelijke milieuorganisatie en samen met mijn vriendin organiseer ik in de zomer natuurwerkkampen voor de christelij ke jeugd. Er is bij dit publiek nog veel evangelisatiewerk nodig. Ten slotte moet ik natuurlijk een ver klaring geven voor het bovenstaande citaat; voor u die wellicht niet meer zo bijbelvast bent. Ondanks alle moder ne technische ontwikkelingen en de jacht naar het snelle geld (aandelen, beurskoersen e.d.) geloof ik dat ui teindelijk het beheer van natuur en landschap overblijft als zinvolle le vensvervulling aller mensen. Ik ben blij dat ik elke week die mensen zoals u mag ontmoeten, die ook hun tijd en ruimte voor natuur en landschap be steden. Landschapbeheer, een vak met toekomst! "Dan zullen zij hun magneetsstrips tot spades omsmeden en hun klepel machines tot snoeimessen; geen volk zal tegen een ander volk het zwaard opheffen en zij zullen de oorlog niet meer leren. Maar zij zullen zitten, een ieder onder zijn knotwilg en onder zijn hoogstamfruitboom, zonder dat het mobiele netwerk hen opschrikt." Nanning-Jan Honingh -19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 11