Cursus Hoogstamfruit door Dicky de Koning, deelnemer Sinds jaar en dag verzorgt SLZ snoeicursussen voor hoogstamfruitbomen. Sinds kort is de opzet veranderd: in plaats van één theorieavond zijn er nu twee en daarbij gaat vooral veel aandacht uit naar de snoei van jonge (pas geplante) bomen. Aan sluitend is er nog steeds één praktijkdag. Het ligt in de bedoeling de cursus verder uit te breiden met onderwerpen als bestrijden of voorkomen van ziekten en plagen, enten/oculeren en rasherkenning. Wij houden u op de hoogte. Hieronder het verslag van een vrijwilligster uit de beheerswerkgroep van de KNNV- afdeling Beveland die de vernieuwde cursus gevolgd heeft. Als je graag buiten werkt en vooral van de natuur houdt is deze cursus een buitenkansje om veel van oude fruitbomen te weten te komen. Al een half jaar op non-actief (wachten op een heup-operatie) had ik me opge geven voor deze cursus. Wat jammer dat ik er de eerste keer niet bij kon zijn. Maar op de tweede avond werd ik even bijgepraat door Martin de Kort en Wim de Moor, bekenden uit de beheerswerkgroep. En ik heb natuur lijk het eerste deel van het cursus boek gelezen. Theorie Vooral het deel over de historie van het hoogstamfruit vond ik interessant omdat ik bij het onderzoek naar vlied bergen in Kloetinge (andere hobby) al vanaf de eerste helft van de zes tiende eeuw heel veel vermeldingen heb gevonden van boomgaarden. Bij de vliedberg in de Groe langs de 's Gravenpolderseweg staat b.v. al 'de bergh beplant met fruitbomen'. En dan de boomgaarden van het 'Valckenslot', al eeuwen een begrip op Zuid-Beveland. Zelfs professione le kwekers moeten er al geweest zijn. gezien de vermelding van de 'Int- hof/Hinte', ook al in de Groe. Deze cultuurhistorische waarde en niet te vergeten de natuur- en landschappe lijke waarde van dit hoogstamfruit maken voor mij de cursus al zo waar devol dat ik graag via dit blad er iets over wil vertellen. Bij het werken in een oude hoog- stamboomgaard vraag je je steeds af hoe je moet snoeien en planten. We kunnen veel fouten maken bij het planten van de bomen, de keuze van de soorten en de verdere verzorging door de jaren heen. Zelfs goede boe ken geven niet alle informatie en wat mij het meeste opviel: iedere le raar/kweker heeft zo zijn eigen in zichten en opvattingen. Dus heel moeilijk voor de hulpeloze vrijwilligers of hoogstamfruitbezitters om de juiste handelingen te verrichten. Praktijk De cursusavond over het snoeien vond ik erg interessant maar op de praktijkdag, in de boomgaard bij de Hollandsche Hoeve in Goes, waar wij met onze werkgroep ook ieder jaar werken, heb ik veel geleerd. Vooral van wat er allemaal fout is gegaan door verkeerd snoeien en groeien van de fruitbomen. De harttak, de knoppen, het uitbui gen, ziekten en vele andere dingen kwamen aan bod. We volgden Jan Traas als geduldige leerlingen van boom tot boom, leerden kijken naar de bomen en hun reacties op goed en verkeerd snoeien, touwtjes kno pen op twee manieren en we zagen dat er in het jonge fruit veel zieke takken zaten. Alweer een probleem erbij: niet spuiten betekent ook veel uitval, alleen de sterksten overwinnen dus. Jammer dat ik al vroeg in de middag moest afhaken, het lange staan kon ik niet volhouden. Maar met de goe de tips en wetenswaardigheden hoop ik in het volgende seizoen weer actief te zijn bij de beheerswerkgroep om zo het geleerde in de praktijk te brengen. Terugdenkend aan deze cursus denk ik: liep er altijd maar zo'n vakman met ons mee om aanwijzingen te ge ven. Enfin, het zal mijn onzekerheid wel zijn. Iedere boom heeft ook zijn eigen specifieke eigenaardigheden, het zijn net mensen. De boom in 4-1999 -20- BOOH 1NJ JEOGOTWbE DE VELSCHILLENDE LEVENSFASEN VA KJ EEN VRUCHTBOOM De boom in 4-1999 -21-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 12