Knotten met 't Groen College en de Vliedberg Boomfeestdag 1999 De boom in 4-1999 kant ontspanning. Zondagochtend was er een natuurspeurtocht en na tuurlijk het bekijken van de perma nente en wisselende collecties van het museum. De ontspanning was er zaterdagavond (dierengeluidenspel b.v.) en zondagmiddag We sloten het NWW dan af met het bosspel 'levend stratego' en met een partijtje slagbal. Zo gingen inspanning en ontspanning gelijk op. Het terugfiet- sen gaf soms nog wat problemen, vooral bij zware tegenwind, maar ie dereen kwam altijd weer aan. Concluderend kunnen we stellen dat het NWW een groot succes was, waarbij we veel hulp kregen van ou ders, maar ook van de medewerkers van SLZ, het ZBM, van kasteel West- hove en (tot de gemeentelijke herin deling) de gemeente Valkenisse. De gemeente subsidieerde de helft van door Ton de Koning, medewerker SLZ Met veel inzet en enthousiasme heb ben we de afgelopen winter weer wil gen geknot met verschillende scho len en groepen op diverse locaties. We zijn gestart langs het weitje en daarna tegenover de molen in Kloe- tinge. Het waren best 'zware jong ens', maar voor de jongelui van het Groen College was dit geen enkel probleem. Hierna zijn we gaan knotten aan de Zwaakse Weel met de leerlingen van de Vliedberg. Dit was een leuk pro ject; hier gleden de jongelui met veel plezier naar beneden om daarna flink te gaan knotten. Vervolgens hebben we geknot in het Poelbos met leerlingen van het Groen College. Eerst een flink stuk de totale kosten. Bedankt daarvoor!! In het jaar 2000 gaan we het NWW wat veranderen, de bedoeling is om nog één dag te gaan, op die dag zou den dan de 'zaterdag-activiteiten plaats kunnen vinden. Omdat het dan om één dag gaat kunnen alle kinde ren uit de drie bovenbouwgroepen mee. Hoe we die nieuwe situatie pre cies gaan invullen is nog een kwestie van overleg. U hoort er nog van Want werken in de natuur blijven we 'natuur'lijk doen! Als er nog vragen of opmerkingen zijn (of een goed idee) dan kunt u altijd terecht bij onze school, vraag naar Aad Ketting (tel. 0118-551918). Met dank aan kinderen, leerkrachten en ouders van 'de Sprong'. Ook dank aan Gerard Wösten, beheerder van 'Oranjezon'. lopen met de ladders en dan gaan knotten. Dit was een flinke klus. Tot slot hebben we met leerlingen van het Groen College bij het trans formatiehuisje aan het Poelbos oude elzen afgezet en wilgen geknot. De elzen werden afgezet om de wilgen weer ruimte te geven. Voor werd begonnen met knotten, werd er een korte toelichting gegeven op het gebruik van het gereedschap en waar dat knotten van de wilgen en het maken van takkenrillen nu eigen lijk voor nodig is. Het was best heel leuk een soms erg spannend om met scholieren te wer ken. Langs deze weg: jongelui en docenten, hartelijk bedankt voor jullie inzet! -4- De boom in 4-1999 Door Nanning-Jan Honingh, assistent regiomedewerker SLZ Overal zanikt bagger zwachtelend rond reuzenlaarzen. (Lucebert) Er waren eens enkele mannen en een groep kinderen aan het werk bij het inplanten van een streekeigen erf. De een was leraar in het basison derwijs, de tweede WD-wethouder in de gemeenteraad, de derde assistent regiomedewerker en de vierde was een vrijwilliger. Een journalist van omroep Zeeland vroeg aan ieder wat zij deden: "mijn heer, kunt u mij uitleggen wat u aan het doen bent?" De leraar zei: "ik tracht in het kader van de basisvorming het veilig en zindelijk hanteren van de spade op de leerlingen over te brengen." Het WD-raadslid verkondigde dat hij zich hard maakte voor de implementatie van het landschapsbeleid. De assis tent regiomedewerker zei: 'ik weet eigenlijk niet waarmee ik bezig ben'. Tenslotte kwam hij bij de vrijwillige landschapsbeheerder. Die antwoord de: "ik bouw met de jeugd en met bomen aan de toekomst!" Wij zijn in een postmoderne tijd bang voor grote woorden. Wij geloven niet meer in het "bezielde verband". In die angst slaan we vandaag de dag door naar het andere uiterste en ronden alles naar beneden af. Een roos is een H20 met een geurtje en liefde is een zaak van hormonen. Kennis en wijsheid is vervangen door "informatie". Alles wordt alledaags, plat en haast banaal. Ergens in het boek "Koningen" van het Eerste Testament staat dat ko ning Salomo grote kennis en wijsheid bezat. Vooral over bomen: zowel van de ceders op de Libanon als de hy sop die als muurplant opschiet. Bo venstaande was de openingstekst voor de boomfeestdag dit jaar. De meeste kinderen van de gerefor meerde school uit Borsele moesten wel even denken op wie deze woor den van toepassing waren. Want mensen die in deze tijd verstand heb ben van bomen zijn schaars en wor den geacht dwaas te zijn. Samen met de leerlingen van de Openbare School uit Borsele en de Rooms-Katholieke School uit 's Hee- renhoek hebben zij een dag gehol pen om op twee erven in de Zak van Zuid-Beveland, bomen en struiken aan te planten. Ondanks het postmodernisme, waar over ik het zonet even had, hebben we toch getracht deze boomfeestdag enige geestelijke en lichamelijke diepgang te geven. Want welke hei den danst er nog rond de levens boom en welk christenmens droomt nog van het toekomstig vredesrijk - ieder zittend onder zijn eigen vijgen boom? Het thema van deze boomfeestdag luidde: "Water en Bomen". Welnu van beiden hadden we dit jaar erg veel. Bij de familie Vermue aan

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 4