De boom in 4-1999 De provincie moest nog wel een ont grondingsvergunning verlenen, maar dit leverde geen probleem op, aan gezien de inrichting naadloos past in hun visie van de natuurdoeltypen van van de ecologische hoofdstruktuur ter plaatse. Ontwikkeling In februari 1994 kon dan eindelijk begonnen worden: met behulp van een hydraulische bandenkraan werd het akkerland in de gewenste vorm gebracht, en na diverse tussenpozen begin mei 1996 opgeleverd, waarbij de grond elders in depot gezet werd. Gelijk al werden er een 5-tal Boom kikkers gehoord, een onverwacht resultaat, maar de vreugde was van korte duur, want in september werd er niets meer gehoord. In april 1997 evenwel waren ze weer teruggekeerd en zijn ze tot in novem ber nog gehoord (het zijn de manne tjes die de lokroep produceren) in de aangelegde houtmijt tegen het zuid talud van de aangrenzende dijk, en tussen de inmiddels fors uitgegroeide braamstruiken, een must voor de Boomkikkers. Hieruit kon ik concluderen, dat de Boomkikkers hierin zullen overwinte ren. Om zo goed mogelijk de ideale toe stand te benaderen is t.a.v. het be heer gekozen voor het extensief laten beweiden door koeien, in dit geval door Limousins, door een bevriende boer. Voor de eerste maal gingen de koei en in juni 1997 in de wei. Voor wat betreft de ontwikkeling van vegetatie van de grasmat is na am pele oven/vegingen voor een sponta ne ontwikkeling op de kale grond; op die wijze kan men prachtig de suc cessie volgen, hetgeen uitermate spannend is. Door een florist is deze ontwikkeling vanaf het begin bijgehouden, en de resultaten mogen er zijn, getuige de bijgevoegde inventarisatielijst: van 40 naar ca. 138 soorten! In de zomer van 1997 werden zelfs ca. 14 planten aangetroffen van de Herfstbitterling (Blackstonia perfoliata subsp. serotina), een soort die tot nog toe voorkwam in de Grevelingen en de Brielse Maas. In 1999 breidde deze soort zich ver der uit; het wachten is nu nog op orchideeënsoorten. Mochten er, na het lezen van het bo venstaande, belangstellenden zijn, die het gebiedje willen bezoeken, dan kunnen ze met mij contact opnemen. Sjaak Herman Kloosterstraat 16 4524 BL Sluis Tel.: 0117 - 461744 -12- De boom in 4-1999 Markante plantensoorten gevonden in 't Vinkenest: Akkerandoorn Herfstbitterling Behaarde boterbloem Bleekgele droogbloem Moerasdroogbloem Dubbelkelk Fraai duizendguldenkruid Zachte duizendknoop Rode waterereprijs Tenger fonteinkruid Schede fonteinkruid Rode ganzevoet Zeegroene ganzevoet Hazepootje Heelblaadjes Heen Knopig helmkruid Gevleugeld hertshooi Fijn hoornblad Fijne kervel Aardbeiklaver Liggende klaver Klavervreter Bezemkruiskruid Kleine leeuwetand Gele maskerbloem Uitstaande melde Watermunt Gevlekte rupsklaver Greppelrus Pitrus Padderus Zeegroene rus Zilte rus Zomprus Sint Janskruid Tenger vetmuur Gewone waterbies Sint Luis krui tl Slanke waterbies Waterpunge Zilte waterranonkel Slanke waterweegbree Wolfspoot Gesteelde zannichelia Zittende zannichelia Gewone bermzegge Ruige zegge Valse voszegge Zeegroene zegge Zilte zegge Zulte totaal aantal soorten in 1998: 159 totaal gevonden soorten vanaf 1993:195 A. de Zwart Distelvlinder Gewone pad Libellen Zwervende pantseijuffer Watersnuffel Lantaarntje Kleine roodoogjuffer Paardebijter Grote keizerlibel Gewone oeverlibel Zwervende heidelibel Steenrode heidelibel Bruinrode heidelibel Vuurlibel Dagvlinders Zwartsprietdikkopje Koolwitje Knollewitje Klein geaderd witje Icarisblauwtje Dagpauwoog Distelvlinder Atalanta Kleine vos Bruin zandoogje Oranje zandoogje Bont zandoogje Amfibieën gewone pad Groene kikker boomkikker *voor de liefhebbers: de complete inventarisatielijst van de vegetatie van 't Vinkenest is op te vragen bij de redactie. -13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 1999 | | pagina 8