Vleermiiisbunkers De boom in J-2000 door Nanning-Jan Honingh, assistent regiomedewerker SLZ en lid van de Zoogdier Werkgroep Zeeland (Z.W.Z.) Zaterdag 8 januari jl. hebben Jan-Piet Bekker en ik wintertellingen verricht in een aantal bunkers op Walcheren. Voor het eerst ook in een aantal bunkers die vrijwilli gers van Stichting Landschapsbeheer Zeeland hebben ingericht als winterverblijf voor vleermuizen. Vleermuizen overwinteren in bunkers omdat deze 'kunstwerken' een goed klimaat bieden: het is er vochtig (80-90%) en niet koud (4-10 °C). Vleermuizen houden een winterslaap omdat er in dit koude jaargetijde geen insecten rondvliegen. Grootoorvleermuizen Welke vleemuizen hebben we gevon den? In de bunkers langs de Frederik Barbarossaweg in Buttinge vonden we in elke bunker twee Grootoorvleermui zen. Dit is een zeldzame soort die in Nederland in aantal gebieden hard achteruit is gegaan. De twee vleermui zen zaten tussen de losgeroeste platen aan het plafond bij de uitgang van de bunker. Ze zijn makkelijk te herkennen doordat ze gedurende de winterslaap hun grote oren naar achteren langs hun lichaam vouwen. In 1998 hebben vrijwilligers in deze bunkers van gasbetonblokken een buiten- en binnenmuur opgericht om het binnenklimaat stabiel te houden. Een houten deur en een invliegspleet geven toegang voor mens en dier. Aan de lage weg bij Biggekerke heb ben we ook werkzaamheden verricht aan de toegankelijkheid van de bunker. Hier vonden we een stuk of twaalf wa tervleermuizen. Sommigen hingen 'los' aan de wand; een groot deel zat gezel lig bij elkaar in een lange pijp (0 10 cm.) die een meter of drie in het pla fond omhoog gaat. Deze pijpen heb ben vroeger gediend als luchtkoker of iets dergelijks en sommigen daarvan zijn van boven afgesloten van de buitenwereld. De vleermuizen hebben een duidelijke voorkeur voor deze pij pen. In andere gelijksoortige bunkers- vonden we ook watervleermuizen. De pijpen hebben een goed klimaat van binnen en bieden de vleermuizen een goede bescherming tegen bijvoorbeeld muizen of ratten die wel eens knabbe len aan de nietsvermoedende vleer muis in winterslaap. De reden dat watervleermuizen bij el kaar kruipen kan zijn dat een deel van de kraamkolonie bij elkaar zit (moeders en kind) of dat een mannetje een ha rem om zich heen heeft verzameld voor de koude winternachten. Vleer muizen paren gedurende het herfst en winterseizoen. De bevruchting echter wordt uitgesteld tot het voorjaar. Wat het geslacht was van de vleermuizen kon, kromgedraaid achterover hangend met spiegeltje en zaklamp en lang zaam met koud water vollopende laar zen, niet met zekerheid worden vastge steld. Verbindingswegen Ook in de andere bunkers werden overwegend watervleermuizen gevon den. De reden daarvan is dat veel bun kers langs een watergang liggen. De watergang dient als verbindingsweg waarlangs de watervleermuizen trek ken. Ook lijnvormige (weg)beplanting dient als verbindingsweg. -22- De boom in 1-2000 Voor het komende seizoen wordt weer een aantal bunkers onder handen ge nomen, bijvoorbeeld aan de Groene- weg bij Koudekerke. Of de vleermuizen nu dankzij onze in spanningen in de bunkers zijn gaan zitten of dat ze in aantal toenemen valt nu nog niet te zeggen. Maar we leren wel langzamerhand wat hun wensen en eisen zijn, zodat we daarmee reke ning kunnen houden. We moeten nog eens bedenken hoe we de pijpen die bij veel bunkers nog open zijn van boven kunnen afsluiten. Ook moeten we rekening houden met de ligging van de bunker aan een watergang en eventueel lijnvormige beplanting, zodat de vleermuizen de bunkers makkelijker weten te vinden. Het feit dat we in de meeste bunkers (een stuk of 10) wel vleermuizen aan troffen, maakt het werken eraan een stuk leuker en zinvoller. Wie precieze aantallen per bunkers wil weten kan contact opnemen met on dergetekende. De gegevens worden gepubliceerd in het blad van de vleer- muizenwerkgroep van de Vereninging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbe scherming. Ook in de plaatselijke bla den van de verschillende natuurvereni- gingen in Zeeland willen we een ver slagje van de wintertellingen publice ren. Vlieggedrag van de watervleermuis in haar jachtbiotoop -23-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 13