Even voorstellen. Karin Klip Project Herstel bloemdijken een verslag van het afgelopen jaar De boom in 1-2000 In deze rubriek stelt iedere keer een andere SLZ-medewerker zich even voor. Dit keer een 'nieuwe': Karin Klip. Mijn naam is dus Karin en ik woon in Goes. Ik ben 31 lentes jong, iedere dertiende november mogen jullie mij komen feliciteren. Sinds 1 februari 2000 werk ik bij SLZ, maar ik ken de stichting al veel langer. Dit komt omdat ik vanaf 1993 (sinds ik in Goes woon) geregeld meewerk met de KNNV -beheerswerkgroep. Het plantwerk voor de actie Knokken voor Knotten aan de Emelissedijk in Wis- senkerke was de eerste klus waar ik aan meegeholpen heb. Werken met de beheerswerkgroep was een leuke ma nier om wat beter bekend te worden in de omgeving van Goes (tot die tijd woonde ik op Walcheren) en allerlei mooie plekjes te ontdekken. De aller leukste herinneringen wat dat betreft heb ik aan het knotten bij van der Meulen in 's Heer Abtskerke. Een ver rassend stukje woesternij met van die knotwilgen waar je gezellig met z'n tweeën in kunt kruipen om op het ge makje de boel af te zagen. Toen ik een tijdje werkloos was heb ik een paar morgens in de week gewerkt aan de bibliotheek van SLZ (als vrijwil liger) en verder ken ik de stichting ook van de vrijwilligersreis naar Ecolonie, waaraan ik een keer heb deelgeno men. De praktijk van het knotten, maaien, musteren enz. ken ik door m'n deelna me aan de beheerswerkgroep dus wel een beetje, maar ik ben bij de SLZ aangenomen om administratief werk te doen. Dit soort werk doe ik al jaren, voorheen fulltime, maar nu voorlopig alleen op woensdag, donderdag en vrijdag. Mijn voornaamste taak op dit moment is het verwerken van VOL- overeenkomsten die met grote regel maat door de regiomedewerkers wor den afgesloten. Heel iets anders dan zagen en muste ren in ons mooie Zeeuwse landschap maar het bevalt me prima. Het geeft een goed gevoel een klein steentje bij te kunnen dragen aan het instandhouden van al het moois wat Zeeland aan natuur te bieden heeft. Als ik niet aan het werk ben bij SLZ fiets ik, tennis ik, lig ik met een boek op de bank, brul ik mee met muziek die ik leuk vind, drink ik een glaasje port in het café, kook ik een lekker maal voor mezelf, m'n vrienden of familie, wandel ik langs het strand of doe ik iets anders wat ik leuk vind. -24- De boom in 1-2000 door Winant Halfwerk, medewerker SLZ In 1999 is een begin gemaakt met het project Herstel bloemdijken. Doel van dit project is om van een aantal sterk verruigde dijken in de Zak van Zuid-Beveland weer een interessante groeiplaats te maken voor zeldzame plantensoorten. In dit project werken Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland met elkaar samen. Met behulp van bestaande inventarisa ties zijn door SLZ alle dijken in kaart gebracht waarop in het verleden bij zondere plantensoorten voorkwamen of nog steeds voorkomen. Vervolgens zijn deze dijken in het veld nagelopen; is de huidige plantengroei bekeken en zijn de mogelijkheden voor herstel onderzocht. Aan de hand daar van is een overzicht gemaakt van alle dijken die de moeite van het herstellen waard zijn. SLZ heeft de eigenaren (veelal boeren) van deze dijken bena derd met het verzoek om hun dijken te laten opknappen. Bijna allemaal stem den ze hiermee in; mede omdat de kosten voor particuliere eigenaren en boeren voor 100% worden gesubsi dieerd (50% WCL, 50% SLZ). De bijdrage van SLZ kwam tot stand via een bijdrage van de postcodeloterij. Ook enkele dijken van boeren met een Agrarisch Bedrijfsnatuurplan en de meest interessante dijkvakken in ei gendom van SBNL zijn in het project meegenomen. Agrarisch natuurbeheer De herstelwerken zijn in het kader van agrarisch natuurbeheer uitgevoerd door de Milieucoöperatie. Het betrof voornamelijk werkzaamheden als maaien en het afvoeren van maaisel. Hiermee werd in de nazomer van 1999 een begin gemaakt. De dijkvakken werden gemaaid met een korfmaaier. Het maaisel werd di rect op een wagen geladen. Het voor deel van deze methode is dat allerlei grof materiaal zoals bramen, oud sloot- maaisel, bagger, takken e.d. direct kunnen worden afgevoerd. Bovendien zijn hierbij veel boeren actief betrok ken. Een nadeel is echter dat het een tijdrovende methode is. Een snellere methode is het werken met een korf maaier en een opraapwagen, maar daar zijn weer minder boeren bij be trokken. Momenteel wordt onderzocht welke methode uiteindelijk de beste is. Op twee voor planten waardevolle dijk vakken werd de oprukkende iepenop slag bij de grond afgezet. Twee andere dijkvakken werden door de Milieu coöperatie geplagd. Het plagsel werd verwerkt op het noordtalud van de dijk. Het maaisel (121 wagens vol) is naar de composteerinrichting van het OLAZ gebracht. SLZ en de Milieucoöperatie hopen in 2000 een proef op te zetten, waarbij maaisel wordt gecomposteerd op het land van de boer en wordt on- dergeploegd. In totaal is in 1999 ruim 11 km. talud van 15 verschillende dijken opgeknapt. Loonwerkersbedrijf Vermue uit Lewe- dorp maaide de dijken met een mobie le kraan met maaikorf. Negen boeren uit de Zak van Zuid-Beveland voerden het maaisel af met trekker en wagen. -25-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 14