De boom in J-2000 De volgende amfibieën werden in 1999 aangetroffen (voorlopig) aantal aantal kilometerhokken wateren Kleine watersalamander 36 64 Gewone pad 14 27 Kamsalamander 16 26 Bruine kikker 14 22 Boomkikker 9 19 Groene kikker 6 7 Rugstreeppad 2 6 Alpenwatersalamander 2 2 O Overzicht monitoringplots Beslaande plots (monitoring in 1999 of eerder gestart)- (totaal- 6) Geplande plots (monitonng te starten in 2000) - (totaal 5) - i to Kilometerhokken waarin bemonsterd is de nummers geven tiet aantal bemonsterde wateren per km-hok De boom in 1-2000 Planning voor 2000 De bedoeling is dat het monitoren van de plots waarmee in 1999 een begin is gemaakt, wordt voortgezet. Getracht wordt om minstens vier nieuwe plots toe te voegen (w.o. Zaamslagveer, Liniedijk (Hulst), Aardenburg-Heille). Daarnaast zal er een gestructureerde inventarisatie van de poelen in Zeeuws-Vlaanderen worden opgezet. Op dit ogenblik wordt de poelenkaart van Zeeuws-Vlaanderen geactuali seerd. Aan de hand daarvan kan het gebied worden opgedeeld in inventari satieregio's. Die regio's worden vervol gens verdeeld onder inventarisatievrij- willigers. De werkwijze is als volgt: Elke inventariseerder krijgt vier fuiken tot zijn beschikking. Hij/zij onderzoekt 2 putten per etmaal en plaatst in elke put 2 fuiken. In 5 etmalen worden zo 10 putten onderzocht. We rekenen op minstens 9 inventari- seerders. Dat betekent dat dit jaar 90 putten onderzocht worden. Op zoek naar de alpenwater salamander Om de monitoorders/inventariseerders van vorig jaar en eventuele nieuwe belangstellenden warm te maken voor het nieuwe seizoen, is er op donderdag 23 maart een middagexcursie gepland. De excursie wordt voorafgegaan door een instructie-uurtje waarin de resulta ten van vorig jaar en de monitorings- plannen voor 2000 worden toegelicht. De bedoeling is dan o.a. dat er min stens negen inventarisatieregio's onder de aanwezige belangstellenden wor den verdeeld. Tijdens de excursie zelf zal getracht worden om de vermeende alpenwatersalamander van vorig jaar in één van de poelen tussen Aardenburg en Heille terug te vangen. Als de soort inderdaad wordt vastgesteld, zou dat de eerste waarneming voor West- Zeeuws-Vlaanderen betekenen! Wilt u ook een steentje bijdragen aan het amfibieënonderzoek? Bel voor meer informatie SLZ: 0113 230936 (vraag naar Winant Halfwerk). -7-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 5