162 kamsalamanders in een poel De boom in -2000 door Lucien Calle, medewerker SLZ (overgenomen uit BN/De Stem d.d. 8-8-1999) Hoeveel salamanders zitten er in mijn poel? Dit is slechts een eenvoudige vraag, die meestal toch lastig te beantwoorden is. Natuurlijk wordt er door allerlei organi saties wel onderzoek verricht naar de hoeveelheid en de verspreiding van salamanders. Diverse vangsttechnieken worden daarbij gebruikt. Naast het vangen met schepnetjes worden er speciale amfi- bieënfuiken ingezet. Soms zitten er na een vangnacht wel eens een stuk of zes kamsalamanders in zo'n fuik. Je kunt dan daaruit concluderen dat het voor deze soort een goede put is. Hoeveel salamanders er in totaal in de poel zitten, daar kun je nog steeds geen zinnig woord over zeggen. Eigen lijk bestaan er geen goede methoden om dit nauwkeurig te kunnen vaststel len. Je zou als het ware zo'n hele put voorzichtig moeten leegpompen en daarbij alle salamanders moeten vang en, ook diegenen die in de bodemput wegkruipen. In de praktijk is zoiets natuurlijk on denkbaar, al is het alleen maar wegens de catastrofale klap die je dan aan het milieu van zo'n poel uitdeelt. Kans Toch kregen we laatst eens zo'n prachtige kans. Bij Jacques Quaak aan de Oranjedijk bij IJzendijke lag een grote poel, die helaas op deze plaats niet meer ge handhaafd kon worden. Bekend was wel dat er kamsalamanders in zaten. Gelukkig bleek Jacques begaan met het leven in de poel en werd besloten om een nieuwe poel te graven, dichtbij de bestaande. Langzaam zou het wa ter vanuit de oude poel in de nieuwe worden overgepompt. Afgesproken werd dat we zouden proberen zoveel mogelijk beesten uit te poel te vangen om ze zo over te kunnen zetten. Als ik 's morgens op het erf kom, is Jacques, een sympathieke boer, eentje van het type dat van aanpakken houdt, al bezig met het pompwerk. Wel zes amfibieënfuiken worden in het water geplaatst. Daarnaast wordt met een schepnet constant in het water gevist. Met het net worden voornamelijk jonge salamanders gevangen. Regelmatig kruipen volwassen salamanders in de fuiken. Kennelijk zijn ze wat opge schrikt door het pompen. De poel blijkt ook vol te zitten met wa terwantsen, schaatsrijders, platte wa terwantsen en rugzwemmers, het moe ten er vele duizenden zijn. We beslui ten om de beesten niet direct over te plaatsen, maar enkele dagen te wach ten, tot het water in de nieuwe put niet meer zo troebel is. De verschillende diersoorten worden daarvoor in verschillende bakken ge scheiden gehouden. De meeste kam salamanders gaan met vele tientallen in een grote waterbak. Het uitsorteren neemt veel tijd in beslag en met die waterwantsen moetje oppassen. Eén zo'n beest beet me behoorlijk pijn lijk in mijn vingers! De boom in 1-2000 Tellen Twee dagen later blijkt het water in de nieuwe put al niet meer zo troebel te zijn en besluiten we alle beesten weer los te laten. Voordat de salamanders hun vrijheid tegemoet zwemmen moeten ze eerst nog even nauwkeurig worden geteld en hun geslacht genoteerd. Zo gaat het urenlang: kamsalamander vrouwtje, kleine watersalamander mannetje.... 's Middags komt buurvrouw Janneke Bos op bezoek. Ze bekijkt gefascineerd al die friemelende salamanders. Jan neke blijkt een spontaan mens en ze is direct bereid het schrijfwerk van me over te nemen. Dat is wel zo handig en ook een stuk gezelliger. Wanneer alle gegevens zijn geregis treerd, zijn we aangenaam verrast door het hoge aantal kamsalamanders: wel 162, waaronder 86 volwassenen. De kleine watersalamander blijkt even eens talrijk: zeventien volwassenen en circa vierhonderd jongen. Daarnaast zijn er via de waterpomp nog wel enkele duizenden van die jonge beesten overgebracht. Er zijn meer verrassingen. Zo blijken er rela tief veel mannetjes aanwezig te zijn. Bij de kamsalamanders 41tegen 45 vrouwtjes. Bij de kleine watersalaman der zelfs elf tegen zes vrouwtjes. Nadat ook een deel van de waterplanten en wat bodemprut zijp overgebracht lijkt dit project geslaagd. Zeker als er en kele weken later in de nieuwe poel nog steeds kamsalamanders aangetroffen worden. Deze hele operatie is een goed voorbeeld van hoe de landbouw en de natuurbescherming met elkaar kunnen samenwerken. Zo zou het ei genlijk altijd moeten! Kamsalamander

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 6