POSTCODE Natuur op de rand van stad en platteland nieuw project postcodeloterij NATIONALE LOTERIJ! De boom in 1-2000 door Peter Maas, regiomedewerker SLZ Misschien wel de meest boeiende omgeving om te zijn. De rand van stad en platte land, daar waar mens en natuur elkaar de hand rijken. Niet voor niet niets is óp den buiten wonen' zo populair. Je bent weg van de drukte, het lawaai. Er is ruimte, rust, vergezichten. Maar dat is lang niet voor iedereen weggelegd. De boeltjes op het platteland zijn zeldzaam en schier onbetaalbaar. Het alternatief ligt aan de rand van de stad. Overgangszones zijn ook in ecologisch opzicht altijd het meest soortenrijk. Je vindt er wat van het een, je vindt er wat van het anderVoordelen van de stad met school, winkel, bushalte, enz. maar de polder op loop- en fietsatstand. Othene De nieuwe wijk Othene is zo'n rand van stad en platteland, direct aan de oostzijde van Terneuzen. In enkele jaren tijd wordt hier een hele nieuw bouwwijk uit de grond gestampt. Luxe villa's, twee-onder-een-kap, of rijtjes huizen, lanen met bomen en opvallend veel waterpartijen. Nieuw milieubeleid wordt hier aanschouwelijk. Gescheiden afvalwatersystemen. Het regenwater mag niet zomaar meer het riool in waar het de dure zuiveringsinstallaties onno dig belast. Regenwater uit de wijk wordt opgevangen in vijvers en van daaruit mag het rechtstreeks geloosd worden op het oppervlaktewater. Waar iets nieuws verschijnt was eerst iets anders. Polderland in dit geval. Zware kleigrond van het kleine Nieuw- Othenepoldertje, enkele akkers, 'n een zame boerderij, wat slootjes. Niets bij zonders totdat je er een keer op een zwoele zomeravond over de zeedijk ging wandelen en het rollend gekwaak van de Rugstreeppadden je tegemoet komt. De sloot onderlangs de zeedijk is sinds jaar en dag een bolwerk geweest van deze bijzondere paddensoort. In middels is de sloot gedempt, maar de Rugstreeppadden hebben de gelegen heid gehad uit te wijken. Vorig voorjaar is er in een braakliggend hoekje in de wijk een speciale put ge graven. Hier kunnen ze in ieder geval de komende twee jaar terecht. Waar schijnlijk zullen het toch wel paradijse lijke tijden zijn voor deze amfibieën, want als er iets is wat ze lekker vinden dan is het wel vers omgewoelde grond en kleine, ondiepe plasjes. Daar zijn er op dit moment genoeg van in deze wijk. Project rugstreeppadden Nieuw en oud, gaat dat samen? De oude bewoners, de rugstreeppadden dus, houden er een nogal opvallende levenswijze op na. Zoals gezegd, in de vroege avonduren is het een grote or gie van koorzang, tot ver in de omge ving hoorbaar. Het nieuwe Postcodeloterij project: Rugstreeppadden in Othene, probeert de oude en de nieuwe bewoners tot elkaar te brengen. Leer elkaar kennen. Laat de nieuwe bewoners zien hoe bij zonder hun wijk is, want deze padden zijn zeldzaam. Laat zien hoe mooi ze zijn, hoe fascinerend hun gekwaak, hoe snel de paddensnoeren ontwikke len tot kleine dikkopjes en binnen enk ele weken tot kleine, maar volgroeide padden uitgroeien. -10- Een informatieavond met aansluitend een excursie in de wijk, een informatie brochure en we gaan proberen de mensen mee te laten doen met een stukje monitoring. Waar ziet u de pad den, wanneer en hoeveel? Op die ma nier worden we er allemaal wat wijzer van. Rugstreeppad

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 7