Een heemtuin bij de watertoren in Axel De boom in 1-2000 door Peter Maas, regiomedewerker SLZ Een in onbruik geraakte watertoren, wat doe je ermee? De gemeente Axel maakt er een bezoekerscentrum over natuur, landschap en water van. SLZ werd gevraagd een ontwerp te maken voor het omliggende terrein. Watertoren Even ten zuiden van Axel staat een opvallend gebouw. De hoogte en de vorm laten er geen twijfel over bestaan: dit moet een watertoren zijn, of beter, dit moet er een geweest zijn. Waterto rens zijn ouderwets. De druk die opge bouwd werd door het water tot grote hoogte op te pompen om tot bij u aan de wastafel nog een voldoende straal te kunnen bereiken, wordt tegenwoor dig natuurlijk veel makkelijker met aller lei mechanische middelen behaald. Maar de watertorens staan er en vor men een zeer markant en herkenbaar element in het landschap. De in 1936 gebouwde toren bij Axel is met z'n 60 meter hoogte een van de grootste uit ons land. In de goede jaren kon er maximaal 1300 m3 water in worden opgeslagen. Goed dat er van tevoren bedacht werd dat dit hele gevaarte, inclusief 1200 m3 beton en een slordi ge 150 ton betonijzer, flink wat druk op de bodem zou veroorzaken. De knap pe koppen van destijds berekenden dat na de bouw en ingebruikname van het geheel er wel eens pisa-achtige tafere len zouden kunnen optreden. Aanvan kelijk zou de toren tien cm wegzakken in de weke bodem. "Deze indrukking van den bodem neemt nog- zij het dan ook geleidelijk langzamer- toe en inte ressant is het, te vernemen dat na een zeer lang tijdsverloop een uiteindelijke zakking van 28 cm bij ledigen en 40 cm bij gevulden toren verwacht wordt". De heren hebben hun werk goed gedaan, want nog steeds staat de toren zo op het oog loodrecht. Bezoekerscentrum Eind jaren '90 staat de toren eenzaam en verlaten in het Axelse landschap. De gemeente trok zich het lot aan en nam voor een prikkie het geheel over van de Delta Nutsbedrijven. Tot zover alles gemakkelijk, maar al gauw waren de problemen daar: wat te doen met dit gevaarte en niet onbelangrijk: hoe is het wegwerken van het achterstallig onderhoud te financieren? Op beide vragen is inmiddels een ant woord gevonden. Het opknappen van de toren wordt binnenkort ter hand ge nomen. Nog het meest problematisch was nog een bedrijf te vinden met vak kundige en vooral hoogtevrees-besten dige loodgieters om het dak, dat ge maakt is van koper te herstellen. Binnenin de toren wordt gewerkt aan het opzetten van een bezoekerscen trum rondom de thema's natuur, land schap, water. De locatie is hier ideaal. Vlak langs de Axelse kreek, het Axelse bos en het Smitsschorreterrein. Een ideaal uitgangspunt voor wandelingen en fietstochten. Het bezoekerscentrum zal voor het grootste deel moeten draaien op vrijwilligers. Dus als u nog een leuke tijdsbesteding zoekt? -12- De boom in 1-2000 Heemtuin Rondom de toren is een klein terreintje gelegen. Laaggelegen, drassig, ver ruigd, kortom: natuur. Maar we zoeken hier naar iets waar ook bezoekers iets mee kunnen, kleine wandelpaadjes om nog iets meer van de natuur te kunnen laten zien. Kortom een soort natuurtuin of heemtuin. Aan SLZ werd gevraagd een ontwerp op te zetten. Eveline Hamelink, stagiai re bij SLZ ging vol enthousiasme aan de slag en kwam met een mooi ont werp aanzetten. Inmiddels zijn de meeste werkzaamheden uitgevoerd. Het grondwerk is klaar, bosplantsoen zit in de grond, wilgestaken zijn gepoot. Er moet zich hier een terreintje ontwik kelen waar op kleine schaal verschil lende natuurelementen te bewonderen zijn. Het laaggelegen, drassig grasland wordt een bonte vlinderweide met op vallende plantensoorten als harig wil genroosje en koninginnenkruid. In de waterpartij krioelt het van de dikkopjes en bloeien de waterranonkels. Mis schien groeien er ook allerlei zeldzame bloemen op het dijktaludje wat zo heer lijk op het warme zuiden is georiën teerd. Rondom de insektenstam krioelt het van de leuke kleine solitaire bijtjes die een nestgang hebben gemaakt. Voor iedereen dus wel iets, een bezoekje meer dan waard. Zie de volgende bladzijde voor Eveliens ontwerp! -13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 8