5.4. Actie 'Boeren planten Bomen' 5.5. Particuliere historische buitenplaatsen De boom in 2-2000 De actie 'Boeren Planten Bomen' wordt gehouden om het boeren en buitenlui in Zeeland mogelijk te maken gemakkelijk aan streekeigen bomen en struiken te komen. De actie is opgezet in navolging van Landschapsbeheer Utrecht en Zuid Holland en de actie Wilgenpoot van de Steltkluut. SLZ werkt samen met een boom kweker (de Fruittuin uit Kapelle). SLZ verzorgt de algemene opzet, de publiciteit en het verzenden en ontvangen van bestelformulieren. De boomkweker verzorgt de opkweek, inkoop en aflevering van het materiaal. Geïnteresseerden kunnen aan de hand van een brochure met bestelformulier een bestelling van streekeigen plant- en beschermingsmateriaal plaatsen. In de brochu re is een overzicht van streekeigen bomen, struiken en beschermingsmaterialen opgenomen, waaronder een groot assortiment 65) oude rassen hoogstamfruitbo- men, gebaseerd op inventarisaties van hoogstamboomgaarden in Zeeland. Het bosplantsoen (34 soorten) is van inheemse herkomst en indien mogelijk wordt materiaal geleverd waarvan het zaad in Zeeland is geoogst. Verder is in de brochu re informatie te vinden over het assortiment, een overzicht van eisen aan de groei plaatsen, aanplant-instructies en verzorging na aanplant. Tevens is enige algemene info over SLZ en het cursusaanbod in de brochure opgenomen. De actie is met enige regelmaat via de provinciale dagbladen bekend gemaakt. Er zijn ca. 150 brochu res aangevraagd. Via de actie is geplant: Hoogstamfruitbomen Walnoten Mispel Moerbei Kweepeer Laanbomen Leibomen Bosplantsoen 800 stuks 100 stuks 100 stuks 435 stuks 20 stuks 29200 stuks (diverse beschermingsmaterialen, zoals palen en gaas werden bijgeleverd) De materialen zijn op 128 locaties geleverd. De totale omzet was 130.000. Het afleveren van wilgenpoten is door SLZ zelf ge daan. Het ging om 2021 wilgenpoten op 103 adres sen in geheel Zeeland. -24- Jaarverslag 1999 Voor onderhoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen is 0,5 formatieplaats (hovenier) bij SLZ ondergebracht. Bij voorbereiding en uitvoering wordt nauw samengewerkt met de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Bij de werkzaamheden is samengewerkt met banenpoolers en enkele vrijwilligers. Er is op 7 buitenplaatsen in totaal 703 uur gewerkt. Het betreft: Slot Haamstede, Duinbeek, Ter Hooge, Mon Plaisir, Heesterlust, Zeeduin en 't Jachthuis. Op Heesterlust is de jonge beukenlaan vrijgesteld door het vellen van diverse bomen in het naastliggende bos, tevens zijn 11 dode beuken ingeboet. De buxus- haag aan het eind van de boomgaard is vrijgezet van opslag van es en esdoorn. De jonge notenbomen en de taxus aan de westzijde van het grote grasveld zijn verder vrijgesteld van oprukkend bos. Op Mon Plaisir zijn de heesterborders op het voorterrein verder aangevuld, er zijn o.a. 10 rododendrons, 10 taxussen en 15 hulststruiken geplant, tevens is de mei doornhaag aan de voorzijde verder aangevuld. De bloklinden aan de beide zijden van het Grand Canal groeien zeer goed en zijn ook in 1999 weer gesnoeid met behulp van een rolsteiger. Vele linden zijn al zover naar elkaar toegegroeid dat ze elkaar raken, waardoor het beeld van een haag op stam al voor een groot deel is bereikt. Op Duinbeek zijn de grasvelden met diverse soorten stinsenplanten en margrieten weer gemaaid en afgevoerd. 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 14