De boom in 2-2000 1c. Herstel en ecologisch beheer van kleine bosjes In het verleden (20-30 jaar geleden) zijn in Zeeland via een financiële regeling voor particulieren kleine bosjes van 1 a 2 ha. aangeplant. Na de aanplant zijn veel van deze bosjes niet meer onderhouden; vooral dunning is achten/vege gebleven of niet structu reel uitgevoerd. Door de onderlinge concurrentie zijn veel bosjes in een stakenwoud veranderd. Door de iepziekte of aanplant van de dominante gewone esdoorn is het aantal boomsoorten beperkt. De struiklaag is niet ontwikkeld of bestaat slechts uit vlier. Ook populierenbosjes, die niet meer commercieel worden beheerd en brede houtsingels komen voor omvorming in aanmerking. Het project wordt uitgevoerd in de jaren 1999 en 2000. Het omvat: - inventarisatie van hoeveelheid en toestand van kleine bosjes in Zeeland (uitgevoerd in 1999) - het maken en verspreiden van een brochure over ecologisch bosbeheer (in 2000 te realiseren) - achterstallig onderhoud uitvoeren in een tiental bosjes, inclusief aanplant inheems bosplantsoen (uitvoering in 1999 en 2000) De kosten van het project beliepen in 1999 20.000, volledig gefinancierd door de Postcodeloterij. 1d. Natuurplannen en natuuradviezen voor landbouwbedrijven In Hoofdstuk 5.7 Agrarisch Natuurbeheer wordt het project 'natuurplannen en natuur adviezen voor landbouwbedrijven' al besproken. In 1999 is binnen dit project voor 24 bedrijven een plan of advies opgesteld. Veel voorgestelde maatregelen zijn inmiddels al uitgevoerd. In veel gevallen konden die maatregelen gefinancierd worden buiten dit project om (LVZ, gemeente Noord-Beve land, project 'herstel hoogstamboomgaarden', project 'amfibiebiotopen'); dit betrof ca. 24.000. Uit het project is 56.000 benut voor financiering van maatregelen. De kosten voor het opstellen van de plannen en adviezen en de begeleiding van de uitvoering van maatregelen kwamen op 53.000. De totale projectkosten bedragen dus 109.000. Het Postcodeloterijproject loopt nog door in 2000. Het project is als volgt gefinancierd: bijdrage Postcodeloterij 39.000, bijdrage SLZ (provinciaal geld voor agrarisch natuurbeheer) 52.000, bijdrage eigenaren 18.000. 2. Project Herstel Amfibiebiotopen Zeeuws-Vlaanderen Eind 1997 werd met dit project een start gemaakt. Initiatiefnemer is de Provincie Zeeland. SLZ is directievoerder. Enkele zeldzame amfibieën, zoals boomkikker, kamsalamander en rugstreeppad krijgen speciale aandacht. Het project wordt finan cieel gedragen door het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (regeling Gebiedsgerichte Bestrijding Verdroging; Soortenbeleid uit het Natuurbeleidsplan), de Provincie Zeeland (Waterhuishoudingsplan) en het Europees 5B-fonds. Ook eigenaren en SLZ betalen mee. Met veel inzet werd het project in 1999 voortgezet. De ambitieuze doelstelling, om binnen enkele jaren meer dan 400 biotopen aan te leggen, is eind dit jaar nog maar voor de helft gerealiseerd. Het knelpunt zit voornamelijk in het benaderen van de grondeigenaren. Iedere put op een andere locatie en dus een andere eigenaar. Veel overleg is nodig hetgeen een forse tijdsinvestering kost. In de loop van 1999 werden drie bestekken gemaakt, aanbesteed en bijna ook geheel uitgevoerd en afgerond. -34- Jaarverslag 1999 Hiermee was een bedrag gemoeid van ongeveer 160.000 aan uitvoeringskosten en werd er een 70-tal amfibie-biotopen aangelegd of hersteld. Naast het waterbiotoop wordt ook steeds aandacht geschonken aan het landbiotoop. Met name aanplant van struweel is belangrijk. 3. Projecten in het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland De Zak van Zuid-Beveland is in 1994 door de rijksoverheid aangewezen als Waarde vol Cultuur Landschap (WCL). Dit houdt onder meer in dat financiële middelen be schikbaar gesteld worden voor herstel en aanleg van voor zo'n gebied kenmerkende landschapselementen. SLZ voert diverse projecten in het WCL-gebied uit. 3a. project 'herstel streekeigen erven' De erven in de Zak van Zuid-Beveland vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap. Ze hebben vaak een vrij grote oppervlakte en er zijn diverse land schapselementen te vinden. Via het project worden diverse streekeigen landschaps elementen opgeknapt of aangelegd. Het project werd in 1999 voor een groot deel gefinancierd uit het restant WCL-budget van 1998 voor het herstel van streekeigen erven. Het andere deel is gefinancierd uit het door het gemeente ingediende nieuwe WCL-project, waarbij het SLZ streekeigen ervenproject en het gemeentelijke project 'landschappelijke inpassing bedrijfsgebou wen' zijn samengevoegd. De WCL subsidieerde 50% van de kosten, de gemeente 25%, de overige 25% van de kosten werden betaald door de eigenaren en SLZ. In 1999 zijn op 30 erven werkzaamheden verricht. Een groot aantal werkzaamheden is door de eigenaar zelf uitgevoerd in het kader van agrarisch natuurbeheer. De levering van het plantmateriaal, de aanplant van enkele beplantingselementen en de aan leg/uitbaggeren van enkele drinkputten is verzorgt door Infrako uit Oudelande. Via het project zijn in 1999 de volgende werkzaamheden uitgevoerd: - planten bosplantsoen, 5250 stuks - planten hoogstamfruitbomen, 111 stuks - planten leiperen, 7 stuks - planten halfstam-mispel, 5 stuks - planten laanbomen, 62 stuks - planten walnoten, 20 stuks - planten knotbomen, 60 stuks - plaatsen afrastering, 700m - aanleg drinkput, 5 stuks - uitbaggeren drinkput, 3 stuks De totale kosten van het project in 1999 bedroegen 79.500. De WCL-bijdrage be droeg 39.700, de gemeente Borsele droeg 15.900 bij, eigenaren betaalden 23.000 bedragen afgerond). In overleg met de gemeente Borsele zijn ook vier erven buiten het WCL-gebied hersteld. -35-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 19