De boom in 2-2000 De totale uitvoeringskosten bedroegen 68.000, waarvan de WCL de helft subsidieer de. De provincie Zeeland gaf een bijdrage voor een onderdeel van het project uit de provinciale soortenbeschermingsgelden (werkzaamheden ten behoeve van ruige anjer) ter grootte van 3.700. De resterende 30.300 werd door SLZ bijgedragen. 3f. project 'coördinatie natuur- en milieuprojecten' Door de Zeeuwse Milieufederatie is een project ingediend met als doel het stimuleren en coördineren van projecten in het WCL-gebied op het terrein van natuur, landschap en milieu. Via het project kan tijdelijk extra personeel werken aan die coördinatie. SI_Z voert een deel van dit project uit. Dit deel is gericht op voorlichtingskundige natuur- en landschapsprojecten. In 1999 zijn de coördinatie van het project Dijkendagen en deelname aan/werkzaamheden voor de WCL-Promotiegroep in dit project opgeno men. De totale kosten bedroegen 5.000. De bijdrage van de WCL bedroeg 2.500. 3g. Project ^Dijkendagen' Van 31 juli t/m 7 augustus werden in de Zak van Zuid-Beveland voor de eerste keer de Dijkendagen georganiseerd. Deze week vol activiteiten rond het thema dijken werd georganiseerd door Natuurmonumenten, SLZ, St. Zeeuwse Schaapskudde, St. Be houd de Zak van Zuid-Beveland, MEC de Bevelanden, KNNV Beveland en de Vlinder werkgroep Midden-Zeeland. De coördinatie berustte bij SLZ. De Dijkendagen zijn bedoeld om de ecologische, landschappelijke en cultuurhistori sche waarden van de dijken onder de aandacht van het brede publiek te brengen. Hiertoe werden diverse activiteiten georganiseerd, zoals: wandel- en fietsexcursies, speurtochten voor jong en oud, een dialezing over bloemdijkplanten, expositie over de werkzaamheden van alle deelnemende organisaties in relatie tot dijken, een cursus maaien met de zeis, een vlinderexcursie en een plantenexcursie. Sommige activiteiten werden zeer goed bezocht, andere minder. Slecht weer was de voornaamste oorzaak van de lage opkomst bij sommige activiteiten. Alle deelnemende instanties hebben de Dijkendagen als positief ervaren en aangegeven dat zij de organisatie ook volgend jaar weer willen doorzetten. De kosten van de dijkendagen bedroegen 10.000. De WCL droeg 5.000 bij, de deelnemende instanties de overige 5.000. 3h. Project 'bloemdijken' Het doel van het wcl-project 'bloemdijken' is het opknappen van sterk verruigde dijk vakken door middel van maaien en afvoeren van de vegetatie, afplaggen van verruig de gedeelten, verwijderen en/of plaatsen van afrasteringen, enzovoorts. In 1998 is het project opgestart. Met behulp van bestaande inventarisaties zijn door SLZ alle dijken in kaart gebracht waarop bijzondere plantensoorten voorkomen of nog steeds voorkomen. Aan de hand van deze gegevens, de dijkenvisie en een veldbezoek zijn in 1999 de eigenaren van diverse interessante dijken benaderd. Bijna alle eigenaren stemden in met het verzoek om de dijk op te knappen, mede omdat de kosten voor 100% worden gesubsidieerd (50 WCL en 50 SLZ). De bijdrage van SLZ kwam tot stand via een bijdrage van de postcodeloterij. In 1999 is 11 km. dijktalud van 15 verschillende eigenaren opgeknapt door de milieu coöperatie 'Zak van Zuid-Beveland' in het kader van agrarisch natuurbeheer. De dijkvakken werden gemaaid met een mobiele kraan met korfmaaier. Het maaisel werd direct op een trekker en wagen geladen. Voordeel van deze methode is dat allerlei grof -38- Jaarverslag 1999 materiaal zoals bramen, oud slootmaaisel, takken e.d. direct kunnen worden geladen. De milieucoöperatie heeft voor de werkzaamheden diverse aangesloten boerenleden en een loonwerker ingehuurd. Het maaisel dat vrijkwam tijdens het maaien van de dijktaluds (121 wagens vol) is naar de composteerinrichting van het OLAZ gebracht. In totaal is er 120 ton gestort. Op twee dijkvakken is de oprukkende iepenopslag bij de grond afgezet. Twee andere dijkwakken werden geplagd. De plaggen werden verwerkt op het noordtalud van de dijk. Via het project is ook 5,5 km. dijktalud van Natuurmonumenten gemaaid door een loonwerker. De totale kosten van het project in 1999 bedragen 107.500. De WCL draagt 49.600 bij, de Postcodeloterij 36.200, eigenaren 15.000 en de gemeente Borsele 6.600,-. -39-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 21