De boom in 2-2000 4. Projecten soortenbescherming Naast de soortenbeschermingsactiviteiten, die in voorgaande projecten al regelmatig naar voren kwamen zijn nog enkele specifieke soortenbeschermingsprojecten uitge voerd. De provincie Zeeland stelde 66.300 beschikbaar voor het uitvoeren van soortgerich- te projecten. 6 door SLZ ingediende projecten konden daarmee gerealiseerd worden: maai- en plagwerk op enkele bloemdijken ten behoeve van de Ruige anjer in de Zak van Zuid-Beveland, Tholen en Zeeuws Vlaanderen en de Vlaamse Peterselie in Zeeuws-Vlaanderen; maaiwerk in enkele kreekgraslandjes in Zeeuws-Vlaanderen ten behoeve van het Kruipend moerasscherm; het inrichten van een aantal bunkers als vleermuiswinterverblijf; het verbeteren van het biotoop voor de rugstreeppad in de binnenduinrand van Walcheren (uitbaggeren poelen, maaien rietlandjes, dunningswerk in bosjes); het vergroten van broedgelegenheid voor huiszwaluwen door het realiseren van bouwkundige aanpassingen aan enkele boerderijen; het herstellen en aanleggen van oeverzwaluwwanden in Zeeuws-Vlaanderen. In samenwerking met 'Maatschappelijk Ondernemen' is op Noord-Beveland gewerkt aan de totstandkoming van een drijvend vogeleiland in de inlaag 'Wanteskuupje' bij Colijnsplaat. Doel van de realisatie van een drijvend vogeleiland is het ontwikkelen van broedgele genheid voor kustvogels. Om verstoring te voorkomen en rekening te houden met de sterk wisselende waterstanden moet het eiland kunnen drijven. De totale kosten voor dit project bedragen 93.400. De Provincie Zeeland 65.400), Vogelbescherming Nederland 25.000) en de gemeente Noord-Beveland 3.000) financieren het project. Voorbereiding en planvorming vond plaats in 1999, het eiland wordt voorjaar 2000 geplaatst. In samenwerking met de SOR-optimisten van Walcheren is gewerkt aan een project voor vlinders aan de Westkapelse Zeedijk. Het plan is om op een tweetal plaatsen op de dijk door middel van aanplant en gedifferentieerd maaibeheer een aantrekkelijker trekroute voor vlinders te maken. Vlinders die langs de kust trekken zoeken beschut ting en voedsel. De Westkapelse zeedijk verruigt de laatste jaren. Er is inmiddels gemaaid door vrijwilligers, maar het project krijgt nog vervolg door aanplant van stru weel en het plaatsen van een voorlichtingsbord bij een van de parkeerplaatsen langs de dijk. De SOR-optimisten financieren zelf het project. 5. Fruitgaardregeling In de gemeente Schouwen-Duiveland is sinds 1984 de fruitgaardregeling van kracht. Via deze regeling konden in oude halfstamboomgaardjes in de Westhoek kampeer- eenheden worden geplaatst tot een maximum van 8 eenheden per ha en een maxi mum van 5 ha per bedrijf. Voorwaarde hierbij was dat de fruitbomen in stand gehou den moesten worden. Naar aanleiding van het verzoek van de eigenaren (verenigd in de POMONA) voor uitbreiding van het aantal eenheden, wil de gemeente (en provin cie) deze regeling aanpassen. Hierbij wil men het te vergroten aantal eenheden koppe len aan het verhogen van natuur- en landschapswaarden. De gemeente heeft aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland gevraagd om de voorwaarden voor uitbreiding op te stellen. Deze voorwaarden zijn door SLZ opgesteld -40- Jaarverslag 1999 in overleg met een begeleidingscommissie waar aan deelnamen: de gemeente Schouwen-Duiveland, POMONA en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. In de opgestelde notitie is opgenomen dat uitbreiding tot 10 eenheden per ha mag plaatsvinden als het gehele terrein is ingericht met fruitbomen of met andere natuur- en landschapselementen. Uitbreiding tot 12 eenheden mag plaatsvinden als daarnaast nog op minimaal 20% van het bedrijf (of direct naast het bedrijf) intensieve land schapsbouw wordt toegepast, zoals het graven van een poel of moeras. De kosten voor opstellen van de notitie zijn in rekening gebracht bij de gemeente. In 2000 zullen voor een aantal ondernemers plannen worden opgesteld voor uitbrei ding van recreatieve eenheden en bijbehorende voorwaarden voor natuur en land schap. 6. Diversen Door middel van het geven van adviezen, het opstellen van beplantingsplannen, het verzorgen van subsidieaanvragen enz. speelt SLZ een rol bij de uitvoering van enkele regelingen, waarbij de uitvoeringskosten niet opgenomen zijn in de begroting van SLZ. LVZ: Voor 15 eigenaren is in 1998 een plan opgesteld voor aanplant van landschappelijke beplanting en/of erfbeplanting in het kader van de LVZ-subsidieregeling. De LVZ (landschapsverzorgingsbijdrage) is een landelijke subsidieregeling voor aanplant beplanting binnen begrensde gebieden. De beplanting is door de eigenaren in de winter 1998-1999 aangeplant, het totale aangevraagde subsidiebedrag bedroeg 25.640. Medio 1999 is uitvoering van de LVZ overgedragen van Landschapsbeheer Nederland naar de Laser Zuidoost, de naam is veranderd in de BAL (besluit aanleg landschaps elementen). Najaar 1999 heeft SLZ voor 16 eigenaren de aanvragen in het kader van de BAL-regeling verzorgd. Er zijn 2 bundelingen van aanvragen verstuurd voor een totaalbedrag van 20.800. Uitvoering zal na toezegging subsidie volgen in 2000. Subsidié via landinrichtingsprojecten Op Walcheren kan via de ruilverkaveling de aanleg van kavelgrensbeplanting en erfbeplanting gesubsidieerd worden. In 1999 heeft de SLZ een 10-tal plannen opge steld die in de winter 1999-2000 worden gerealiseerd. De totale kosten van aanleg bedragen ongeveer 30.000. Het betreffen voornamelijk streekeigen erfbeplantingen. De aan te leggen drinkputten werden gesubsidieerd via de VOL of agrarisch natuurbe heer. Ook binnen landinrichtingsprojecten op Tholen en in Zeeuws-Vlaanderen zijn in 1999 enkele plannen voor aanleg van streekeigen erfbeplantingen uitgewerkt en door de eigenaar ingeplant. -41-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 22