De boom in 2-2000 Achterstallig onderhoud bloemdijken Het project is met name gericht op het vegetatiebeheer op de dijken. De volgende werkzaamheden spelen daarin een rol: verwijderen ruigte, plaggen, maaien, afvoeren maaisel, verwijderen/plaatsen van afrasteringen, aanpassingen in beplanting, verwijde ren van kleine vuilstorten. Het project wordt uitgevoerd in samenwerking met de in de Zak van Zuid-Beveland actieve Milieucoöperatie. Dijkendagen Het project omvat het organiseren van voorlichtingsactiviteiten rond bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland in samenwerking met diverse in het gebied actieve organisa ties. DIVERSE POSTCODELOTERIJ PROJECTEN Biotoopverbetering voor uilen en roofvogels Dankzij financiële ondersteuning van de Nationale Postcodeloterij kan (met name in de Zak van Zuid-Beveland) de nodige aandacht besteed worden aan biotoopverbetering voor uilen en roofvogels. Via dit project worden nestkasten gemaakt en geplaatst, en worden knotwilgen en hoogstamfruitbomen geplant. Herstel en ecologisch beheer van kleine bosjes In het verleden (20-30 jaar geleden) zijn in Zeeland via een financiële regeling voor particulieren kleine bosjes van 1 a 2 ha. aangeplant. Na de aanplant zijn veel van deze bosjes niet meer onderhouden: vooral dunning is achterwege gebleven of niet structu reel uitgevoerd. Door de onderlinge concurrentie zijn veel bosjes in een stakenwoud veranderd. Door de iepziekte of aanplant van de dominante gewone esdoorn is het aantal boomsoorten beperkt. De struiklaag is niet ontwikkeld of bestaat slechts uit vlier. Sinds een paar jaar is SLZ succesvol bezig met het omvormen van enkele bosjes en wordt advies gegeven aan overheid en particulieren over een natuurlijker bosbe heer. De bedoeling is om deze werkwijze voort te zetten en uit te breiden. Concreet gaat het om de volgende werkzaamheden: - inventarisatie van hoeveelheid en toestand van kleine bosjes in Zeeland. - het maken en verspreiden van een brochure over ecologisch bosbeheer. - achterstallig onderhoud uitvoeren in een tiental bosjes. - aanplant van inheems bosplantsoen en uitzaaien van zaad van inheemse boomsoorten. Zeeuwse erftrofee 2000 In navolging van de in 1997 landelijk opgezette campagne 'Maak je Erfgoed' wordt in het jaar 2000 een onderdeel hiervan binnen Zeeland opnieuw opgezet. Het gaat om de uitreiking van de Zeeuwse Erftrofee 2000 voor het mooiste boerenerf binnen Zee land. Gezocht wordt naar het erf waarin een combinatie is te vinden van natuur- en landschapswaarden en cultuurhistorische elementen, met praktische gebruiksmogelijk heden voor het moderne agrarische bedrijf. Een samenwerkingsverband van ZLTO, Boerderijenstichting Zeeland en SLZ gaat aan de slag om deelnemers te werven. -46- Jaarverslag 1999 Binnenduinrand Westkapelle-Vlissingen Tussen Westkapelle en Vlissingen ligt een smalle duinstrook die sterk onder druk staat van de recreatie. Het gebied tussen de duinenrij en het achterliggende akkerland bestaat uit smalle stroken bos en weilandjes. Het gebied heeft in gemeentelijke en provinciale plannen de bestemming 'natuur1. Omdat het gebied is versnipperd in a verschillende eigendommen, laat een eenduidig beheer te wensen over. In 1999 heèft SLZ een plan opgesteld voor het deelgebied tussen Westkapelle en Zoutelande ter versterking van de natuur en landschapswaarden. In dit gebied zijn al enkele beheers maatregelen genomen: dunning, maaien, plaggen. Een aantal veriande putten is door een loonwerker uitgebaggerd. Instanties als de gemeente Veere en het Waterschap verlenen medewerking aan de uitwerking van het plan. In 2000 wil de stichting het plan uitbreiden met de binnenduinrand van Zoutelande tot en met Vlissingen en een aantal beheersmaatregelen (laten) uitvoeren. Herstel knotboomdijken Noord-Beveland Op het westelijk grondgebied van de gemeente Noord-Beveland zijn een aantal dijken gelegen die vroeger grotendeels beplant waren met knotbomen. Een zeer groot deel is verdwenen, her en der zijn nog enkele restanten aanwezig. Doel van het project is om het achterstallig onderhoud aan deze knotboomdijken weg te werken door een aantal bomen te knotten, een aantal knotbomen te planten en een aantal knotbomen te beschermen tegen veevraat. Het project past binnen het landschapsbeleidsplan Noord-Beveland. Streekeigen erven in Zeeuws-Vlaanderen Het streekeigen erf van Zeeuws-Vlaanderen wordt gekarakteriseerd door onder meer het aanwezig zijn van huiskavels grasland waarop het vee liep. Juist hier was van oudsher de ruimte voor een hoogstamboomgaard, een rij knotwilgen, veedrinkput of meidoornheg. Het project 'aanleg en herstel streekeigen erven' beoogt de kwaliteit van de aanwezige landschapselementen te versterken, het wegwerken van achterstallig onderhoud, maar vooral het herstel middels aanplant en aanleg van diverse elementen speelt daarbij een belangrijke rol. Daarbij maakt het niet uit of de eigenaar een nog praktiserende boer is of dat de landbouwbestemming inmiddels verdwenen is. De betekenis voor natuur en landschap staat immers centraal. Daarnaast vraagt vestiging van nieuwe agrarische bedrijven in de regio de nodige aandacht. De grootschaligheid ervan kan het landschap tot in de wijde omgeving beïnvloeden. Landschappelijke inpassing van deze bedrijven wordt nagestreefd waarbij het streekeigen erf als inspira tie dient zonder het moderne karakter van het geheel uit het oog te verliezen. Voorzieningen voor vleermuizen Het project omvat diverse onderdelen: - inrichten kunstwerken (bunkers e.d.) als vleermuiswinterverblijf - plaatsen vleermuiskasten in enkele bosjes - plaatsen enkele voorlichtingspanelen bij kunstwerken -47

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 25