De boom in 2-2000 Natuurvereniging Tholen De beheerswerkgroep van de Natuurvereniging Tholen is licht gegroeid en heeft haar werkzaamheden flink uitgebreid. Behalve het 'gewone' knotten en hakhoutbe- heer heeft de werkgroep ook gemaaid t.b.v. de ruige anjer, een zeer zeldzame bloemdijkplant. Actief terreinbeheer Schouwen Duiveland Deze werkgroep heeft zijn vaste werkzaamheden vervolgd, o.a. maaien in de Flaauwersinlaag en hakhoutbeheer van Elzenmeten. Natuurbeschermingswacht voor Noord- en Zuid-Beveland Deze echte 'knotploeg' draait al heel wat jaren mee, maar weet ieder jaar weer jonge deelnemers 'warm' te krijgen voor het knotten. Er werd onder meer gewerkt op een drietal erven in de Zak van Zuid-Beveland. Beheerswerkgroep KNNV-afdeling Beveland De beheerswerkgroep vatte een paar grote knotprojecten aan. Er werd in samen werking met de IVN-beheerswerkgroep uit Heeze geknot aan de Brilletjesdijk. Hier komt de steenuil nog voor. Een nieuw object was een duinterreintje bij de Banjaard op Noord Beveland. In een kleine natte vallei werd opslag van duindoorn afgezet. Heemtuinwerkgroep KNNV-afdeling Beveland Een nieuwe groep die sinds 1997 diverse werkzaamheden uitvoert in de heemtuin van de Hollandsche hoeve in Goes. Dit recreatieterrein is eigendom van de ge meente Goes. Het terrein bestaat uit een inlaag, akker- en hooiland, meidoornhagen en een vliedberg. De groep bestaat inmiddels uit 10 personen en heeft afgelopen jaar 8 dagen gewerkt. De werkgroep heeft zelf een plan opgesteld voor de inrichting en beheer van de heemtuin. Beheerswerkgroep Wandelbosje Wolphaartsdijk en Bomenbuurt 's Gravenpolder Beide groepen hebben het achterstallig onderhoud op hun terrein weggewerkt en kunnen het nu wat rustiger aan doen. De bomenbuurt heeft een dag gewerkt. In de toekomst zullen de aangeplante bomen de nodige zorg vragen. De wandelbosgroep heeft in de zomer de bosrand gemaaid en afgevoerd. Op deze manier wordt gewerkt aan een ecologisch waardevolle bosrand. In het winterseizoen zijn knotwilgen aan de Oude Zeedijk geknot. Activiteitencentrum Goes In de beheersgroep van het activiteitencentrum werken lichamelijk of verstandelijk gehandicapten. Ze hebben met veel geduld en enthousiasme de werkzaamheden hervat op het project in Oudelande. Er was enorm veel achterstallig onderhoud en er is heel veel dunningswerk verricht. Belangrijk voordeel voor de deelnemers is de goede toegankelijkheid van het terrein. Het is nu mooi om te zien hoe de onderbe groeiing zich tracht te herstellen. Volgend jaar wordt het project afgerond. -10- Jaarverslag 1999 Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren De werkgroep Landschapsverzorging heeft het uitgebreide beheerwerk op de vaste projecten voortgezet. Dit omvat onder andere het knotten van knotbomen op enkele dijken, het maaien van een dijkberm en een spoorwegtalud en divers onderhoud op enkele buitenplaatsen. Andere Walcherse groepen De werkgroep Oranjebosch heeft weer een deel van het essenhakhout in het Oran jebosch afgezet. De KNNV afd. Walcheren organiseerde weer enkele werkdagen in het waterwingebied. 't Duumpje Vergeleken met vorig jaar heeft de beheerswerkgroep haar activiteiten verdubbeld. Behalve knotten en snoeien werd ook een dakgoot gerepareerd en aangepast voor nestelende huiszwaluwen. De Steltkluut Ook deze beheerswerkgroep heeft de inzet verhoogd. Er werd ondermeer gesnoeid en gemaaid aan de oude spoorlijn bij Hulst t.b.v. de levendbarende hagedis. Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en IVN-jongeren In Zeeuws Vlaanderen heeft de NJN aan een knotproject bij Driewegen gewerkt; de IVN jongeren werkten aan de Elderschans bij Aardenburg. Scoutinggroepen Door 8 scoutinggroepen zijn verschillende knotprojecten door heel Zeeland onder handen genomen. Een aantal doet dit zelfstandig; anderen worden bijgestaan door weekendvrijwilligers of medewerkers van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Scholen en boomfeestdag Een 5-tal scholen was actief in het landschap met knotten en snoeien. Op Zuid- Beveland werkten 3 scholen mee aan de jaarlijkse boomfeestdag. Op 2 erven in de Zak werd zo'n 3.000 stuks bosplantsoen geplant. Het thema van de boomfeestdag 'Bomen en water' kwam door deze hoeveelheid struikjes en overvloedige regenval goed uit de (stop)verf. Natuurwerkkampen De IVN-werkgroep van kampbegeleiders heeft met 12 deelnemers 2 dagen (144 uur) bramen gesnoeid en getrokken op de buitenplaats 'Ipenoord'. In het voorjaar heeft een delegatie vrijwilligers voor een lang weekend bij 'Ecolonie' in de Vogezen vertoeft. De Herpetologische studiegroep heeft in de maanden februari t/m april de jaarlijkse paddenoverzetacties georganiseerd bij Domburg, Vrouwenpolder en Schuddebeurs. Op de laatste locatie begint na zo'n 5 jaar verandering in de populatieaantallen te komen; er werden dit jaar beduidend meer padden overgezet. Dit betekent dat het werk zijn vruchten begint af te werpen. Er werden op drie locaties in totaal 1.526 amfibieën overgezet, meestal gewone pad en bruine kikker. ii

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 7