De Goese Heemtuin De boom in 3-2000 Indien men voor zichzelf hout nodig had, moest men de zogenaamde hout koopdagen afwachten, waarbij een deurwaarder 'kopen' knotbomen bij opbod aan de man bracht, die varieer den van 20-25 stuks in een koop, en waarvan iedere stam geblest en ge nummerd was. Musters moesten aan zekere voor waarden voldoen, zeker indien men ze aan bakkers wilde verkopen: lengte ca. 1.00 m., doorsnee ca. 0,30 m. en on derin minstens 5 dikke knuppels, niet alleen om een flink vuur te krijgen, maar ook om ze, door de min of meer vlakke onderkant, gevormd door de knuppels, goed te kunnen tasten bij het maken van een 'musterdvumme'. De musters werden, toen van de Velde nog jong was, met 'wiedouwwissen' (wilgentenen) gebonden, later met persdraad. Ons geanimeerde gesprek eindigde met een illustratie, hoe men door hard werken aan de kost kwam: na het rooi en van olmen bomen, mochten de knechts de resten die in grond achter gebleven waren, de éshaoten' 'gratis' en voor niks hebben. Ze werden uitge graven -een beulenwerk-, vervolgens bijgewerkt en verkocht als kapblokken aan slachters en als voeten voor aam beelden aan smeden. Het was een welbestede achtermiddag 18 Oude knotwilgen omgeving Aardenburg (Theo Aernoudts) De boom in 3-2000 door Johan Jobsen, vrijwilliger Heemtuinwerkgroep Bij de Kattendijksedijk, direct aan de andere kant van waar eerder het kantoor van Goese Meer Promotions stond, ligt de heemtuin. Een stukje natuur in wording, vlakbij mijn huis. Ik wil u graag opwekken om er eens een kijkje te nemen en wel licht zelfs een actievere rol te spelen. 'Heemtuin' is geen alledaags begrip. Ik zou kunnen volstaan met te melden dat er in de tuin op enkele informatiebor den daarover uitleg wordt gegeven. Toch kort even wat bijzonderheden. De heemtuin Hollandsche Hoeve geeft een beeld van verschillende land schapselementen die je in Zeeland vindt. Menselijke activiteiten zijn bepa lend geweest voor het ontstaan ervan, cultuur en natuur gaan er hand in hand. Je treft een inlaag aan (wat dat is wordt ook uitgelegd op een van de borden), een inlaagdijk, akkers, droge en natte graslanden, een drinkput en een vliedberg. Algemeen geldt dat grondsoort, ligging ten opzichte van de zon, de grondwa terstand en het beheer bepalen welke planten en dieren je op een bepaalde plek aantreft. De heemtuin is in 1995 aangelegd op het terrein waar eerder een fiets- crossbaan was. De aanleg is groten deels bekostigd door de gemeente. Particulieren hebben ook hun steentje bijgedragen, zo schonk de Golfclub de brug over de drinkput. Beheer Bij het onderhoud zijn vrijwilligers inge schakeld, georganiseerd door de KNNV (Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging) afdeling Beveland. Zo'n 10 keer per jaar werken zij gedurende enkele uren, op een avond of een zaterdagmorgen. De werkzaamheden zijn: maaisel (hooi) afvoeren, zaaien, planten, wieden, snoeien en graan oogsten. Bij akkers is het beheer heel ingrij pend. De oude methoden van onder houd en vaste wisseling van gewas sen: graangewas, braak, ander gewas- dan graan, zorgen voor een veel rijker plant- en dierleven dan watje op moderne akkers aantreft. Op de zuidkant van de vliedberg en de inlaag en de dijk is de laatste jaren enig hooi opgebracht van oudere dij ken en inlagen. Bovendien wordt door het afvoeren van het maaisel de grond armer en zo worden grassen en derge lijke minder overheersend. De opletten de bezoeker vindt er nu al planten als wilde marjolein, knopkruid, heelblaadje, agrimonie en penningkruid. Op de weiden doen we iets dergelijks en daar zie je nu tamelijk bijzondere planten als kamgras, glanshaver, gras- latyrus, diverse klaversoorten, ratelaar en orchideeen. Dieren, insecten voor al, zijn meer divers als de planten dat ter plaatse ook zijn. Vogels in de buurt zullen op hun beurt profiteren van die diversiteit aan planten en dieren. Onder de vliedberg bevindt zich een ruimte die vleermuizen zou kunnen herbergen. Teveel aan water daar ver hindert dat nu, maar daar gaan we wat aan doen. Ook een vlindertuin wordt nog aangelegd. Liefhebbers van natuur en cultuur vin den wat van hun gading in deze heem tuin. Een handje uitsteken als vrijwilli ger heeft ook z'n charmes. Opgeven voor dat laatste kan bij Johan Jobse, Vlijkekreek 12, tel. 0113-250826. 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 11