De boom in 3-2000 plaat) ten zuiden van het Hondegat, een vaargeul tussen Noord- en Zuidbeve- land aan de uitmonding van de Schenge in de Oosterschelde. De polder werd als eilandje in 1708 be dijkt en rondom groeide de zoge naamde Mosselbank verder aan, vlak voor de vaarroute naar de stad Goes. De slechte bereikbaarheid van Goes via deze vaarroute werd pas verbe terd met de inpoldering van de Wil- helminapolder in 1809. Het haven kanaal werd verlengd en verdiept dwars door de Mosselbank. In 1819 werd de schutsluis feestelijk ge opend. Ten oosten van de Oost-Beveland- polder en ten westen van de uitmon ding van deze sluis lag dus een strook nieuw land. Deze noordelijke punt was een zwakke plek, diverse dijkvallen, zoals in 1789,1820 en 1946, konden niet meer hersteld wor den. In totaal werden sinds 1815 ca. 30 dijkvallen en oeverafschuivingen geteld door de enorme beweeglijk heid van het meters dikke pakket jong zeezand van de voormalige Schenge. De nieuwe dijken werden steeds ver der landinwaarts gelegd. Bij zo'n dijk- val in 1856 ontstond de Rietput. Bij de doorbraak/dijkval op 20-21 ja nuari 1945 is het kustlicht en enkele huizen op deze Westnol in het water ver-dwenen en peilde men een diep te van 18 meter. De hele Oost-Beve- landpolder stond onder water tot juni 1946. Intussen had men de oude in- laagdijk verhoogd en een nieuwe zeedijk aan-gelegd, in 1948 is als extra bescherming nog een klein ver bindingsdijkje gelegd tussen de in- laagdijk en het dijkje achter de huizen bij de oude sluis. Mogelijk is bij deze laatste werkzaamheden nog grond uit de inlaag gehaald en tijdens de wa tersnoodramp in 1953 stond de Riet- put ook onder water. Bij het verbreden en hoger maken van de zeedijk en aanleg van een grindweg onderlangs de dijk in 1977 is nog een strook van de Rietput af gehaald. Sinds enkele jaren is deze grindweg geasfalteerd en wordt het gebied rond het Goese Sas druk be zocht. 24 Beheer Rietput Ongeveer tien jaar geleden heeft KNNV afd. Beveland de Rietput in be heer gekregen van het Waterschap. De beheerswerkgroep bestaat uit een groep enthousiaste vrijwilligers. Er wor den door de groep jaarlijks bepaalde gedeelten gemaaid en gehooid, dit wordt gedaan om de vegetatie schraal te houden. Het beheer heeft een uitstekend resul taat opgeleverd, het aantal en de soorten orchideeën en andere wilde planten zijn flink toegenomen. Bijvoorbeeld het heelblaadje, de water munt en de galigaam groeien en bloei en hier weelderig. In de wintermaanden worden door de groep de wilgen die er teveel staan afgezet. Van de takken worden broed- hopen gemaakt en er worden nestkas ten bij de afgezette wilgen geplaatst o.a. voor de steenmarter, de bunzing en wezel. De boom in 3-2000 Nieuwe drinkput Ruim een jaar geleden is door het Wa terschap in het meest westelijke ge deelte een fraaie drinkput aangelegd. De vogels wisten deze plek al snel te vinden om te baden, te drinken en in secten te vangen Ook rondom de drinkput wordt door ons gemaaid en gehooid. Van het Waterschap hebben we materiaal gekregen om een nieuw hek te plaatsen bij deze drinkput. Ook dit klusje is inmiddels geklaard, door een goede samenwerking kan er veel bereikt worden. Er is weer een fraai element toegevoegd aan dit unieke ge biedje, waar straks hopelijk ook amfi bieën hun plekje weten te vinden. Bronnen: Kuipers, J.J.B. en Jacobusse C., Inlagen en karre- velden Jansen, M., K.N.N.V. Rapport: De Rietput, een inlaag op Zuid-Beveland Puttaert, R., Rapportage dijkval Goese Sas en onderwaterarcheologie Vos, P.C., W.E. Westerhoff en A.W. van Kleef, Het onderste boven Milieureeks nr 15 Wilderom, M.H., Tussen afsluitdammen en deltadij- ken Mond zandkneek inlaagi l 1856 sluis haventje Geïnundeerd X in 18081 JL in 1820 XI in 1945 1809 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 14