Verslag Vrijwilligersavond 2000 De boom in 3-2000 Enkele voorbeelden van cultuurhistorisch landschapselementen: een vliedberg bij Gapinge en een bunker bij de Sloedam (Kees Wisse). 28 De boom in 3-2000 door Hans Lindenbergh, vrijwilliger weidevogelbescherming Op donderdagavond 22 juni j.l. waren alle vrijwilligers, die zich binnen Zeeland actief inzetten bij het landschapsonderhoud en/of het beschermen van akker- en weidevogels, door SLZ uitgenodigd voor een gezellig samenzijn in de grote, nieuwe schuur van de boerderij 'Middelzwake' van de familie Aarnoutse-Blok in de Zak van Zuid-Beveland tussen 's Gravenpolder en Kwadendamme. De lokatie Deze prachtige hoeve uit 1743 ligt als een oase van rust aan het eind van een doodlopende wegeling met de toe passelijke naam 't Groenewegje op een steenworp afstand van het kreek restant 'De Zwaakse Weel' in de Mid- delzwakepolder waarin zich ook de Roode Hoeve van Van Iwaarden, de boerderij 'Kwistenburg' van de familie Smulders en de nieuwe werkschuur van Natuurmonumenten bevinden. Deze polder is cultuurhistorisch zeer interessant. Hier voeren vanaf ca. 1100 tot ca. 1400 over een breed vaarwater, 'De Zwake' grote schepen van Antwer pen via 'De Schenge' en 'Het Sloe' naar Veere, Arnemuiden en Middel burg. De 'Middelzwakepolder' ontstond, toen in 1445 op bevel van Philips van Bour- gondië een dam (de Lenshoekdijk) vanaf 's Gravenpolder dwars door de grotendeels verzande kreek naar de nieuwe Hoondertpolder werd gelegd. Toen 29 jaar later -in 1474- ook een dam werd aangelegd tussen het Ron- depoldertje en de Vlieguitpolder, was het 'Oudeland' van de 'Breede Wate ring Bewesten Yerseke' op twee plaat sen verbonden met de eilanden Bors- sele en Baarland en was daartussenin de 'Middelzwakepolder' ontstaan. Natuurmonumenten heeft niet alleen haar werkschuur in deze polder ge plaatst, maar heeft -zeer terecht- voor de verdere toekomst grootse plannen voor dit unieke gebied. Kortom, een mooie lokatie voor de SLZ-vrijwilligersavond. De juistheid van deze keuze werd nog eens beves tigd en zelfs versterkt door de gulle, vriendelijke gastvrijheid, waarmee wij door de boer van 'Middelzwake', Karei Aarnoutse, de boerin: mevrouw Aarnoutse-Blok, hun 12-jarige zoon Arco en de hond Robbie werden ont vangen. Gebak en liedjes De vice-voorzitter van SLZ -tevens Zeeuws secretaris van de Zuidelijke Tuin en Landbouworganisatie- Bas Feijtel kon tot zijn niet geringe vreugde tegen de klok van achten, na de koffie met gebak, een grote groep enthousi aste, verwachtingsvolle vrijwilligers met hun introduces uit geheel Zeeland van harte welkom heten. Behalve de keuze van de lokatie bleek ook de keuze van de 'entertainer' uit stekend. De grote kleinkunstenaar Adrie Oosterling uit Groede zong met zijn diepe, sonore stemgeluid op in dringende, nuchtere en soms vrolijke wijze over de problemen van het leven, de menselijke verhoudingen, de liefde en het afscheid nemen waarbij hij zichzelf begeleidde met accordeon en keyboard. Ontroering, scherts, ernst en romantiek gaan hand in hand in zijn luisterliedjes, verhalen en gedichtjes. Hoogtepunt van zijn optreden was voor velen ongetwijfeld zijn spontane duet met de boerderijhond Robbie, die -niet altijd even zuiver- meezong met een van de mooiste liedjes: Klara, de knol, waarin een paard eerst Zeeuws- Vlaanderen, daarna heel Zeeland en tenslotte geheel Belgisch Vlaanderen omploegt. Robbie voelde intuïtief, dat hij die sterke Zeeuwse knol bij het ploegen moest begeleiden! 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 16