Landschap en geschiedenis waard om te bewaren Cultuurhistorische en aardkundige landschapselementen in Zeeland Elzenmeten, houtwallen, elzenhakhoutsingels, doornhagen, hakhoutbosjes, wissenbosjes, grensbomen, leibomen, knotbo- men, hoogstamfruitboomgaarden, berceau's, stinzenplanten, parken van buitenplaatsen, zandwalletjes in de duinstreek, vliedbergen, ringwalburchten, schansen, forten, liniedijken, binnendijken, zaaidijken, zeedijken, inlagen, karrevelden, sluisjes, duikers, dijkcoupures, muraltmuurtjes, dijkovergangstrapjes, wind- en watermolens, werven, voorm. kasteelterreinen, voorm. kerk-/klooster/kapeIterreinen, grafmo numenten, hofstedegrachten, boerenerven, toegangswegen tot erven, hofhekkens, tourniquets, oude muurtjes, bakketen, aardappelkelders, ijskelders, duiventillen, welputten, rosmo lens, travaljes, hondenhokken, hoenderkoten, varkenskoten, wagenhuizen, mestputstraatjes, mestputheiningen, grenspalen/stenen, dekzandruggen, welen, beken, kreken, kreekrestanten, wateringen, hollebollige poelgraslanden, kreekruggen, dauwrootveldjes, vlasrootputten, dorspvates, veedrinkputten, hollestelles, eendenkooien, kerkenpaden, voor malige trambanen, tankweringen, bunkers, etc., etc. De boom in 3-2000 door Winant Halfwerk, medewerker SLZ Wie goed oplet kan overal in het Zeeuwse landschap elementen vinden die een historisch verhaal vertellen. We noemen dit soort elementen cultuurhistorische en aardkundige landschapselementen. Cultuurhistorische landschapselementen zijn sporen in het landschap die iets vertellen over de geschiedenis van de mensen op die plek. Aardkundige landschapselementen zijn het gevolg van natuurlijke proces sen die het landschap vormen of gevormd hebben. Verhalen van vroeger Dijken, inlagen, werven (opgeworpen woonhoogten), sluisjes en dijkcoupu- res getuigen van een eeuwenoude strijd tegen het water. Kreken en welen herinneren aan momenten dat die strijd voor de mens minder fortuinlijk uitpak te. Traditioneel ingerichte boerenerven laten iets zien van het leven op het platteland in vroeger tijden. Hoogstam- fruitbomen, doornheggen en veedrink putten vormden een belangrijke econo mische schakel op het boerenerf. Bij gebouwen als bakkeet, varkenskot, wagenhuis en aardappelkelder spreken voor zich. Van een andere orde zijn de motte-kasteelbergjes, schansen, ringwalburchten en bunkers, die vertel len van woelige, gewelddadige tijden. Er zijn ook sporen van nog veel oudere tijden zoals de kreekruggen die ont stonden in de vroege Middeleeuwen en zandopduikingen uit de ijstijd. Veel verschillende landschapselementen dus, en dit is nog maar een greep uit een lange lijst (zie kader hiernaast). Het behouden waard Elk cultuurhistorisch of aardkundig landschapselement kent een bewogen geschiedenis; heeft zijn eigen verhaal; het verhaal van onze voorouders en de omgeving waarin zij leefden. Soms ook het verhaal van onze jeugd. Een ver haal dat voor een deel uitlegt hoe het komt dat onze leefruimte er uit ziet, zoals wij haar nu aanschouwen. Cultuurhistorische en aardkundige ver schijningen geven het landschap histo rische diepgang. Een landschap met een verleden wordt meer gewaardeerd dan een landschap waarin dat verleden is weggepoetst. Het is interessanter; de belevingswaarde is hoger. Mensen hebben behoefte aan historische ver halen en die worden bij uitstek gevon den in historische landschappen. Veel cultuurhistorische en aardkundige landschapselementen hebben ook be langrijke natuurwaarden. Al bij al redenen genoeg om op de bres te staan voor deze elementen. Onderhoud en beheer De Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ) vindt het belangrijk om de geschiedenis van het landschap te be waren. Gericht beheer is daarvoor een vereiste, want zonder beheer geen be houd. Er bestaan verschillende vormen van beheer. Er is regulier onderhoud, zoals snoeien, knotten, maaien, plaggen, verwijderen opslag, verven e.d. Veel van deze werkzaamheden behoren tot de basistaken van de vrijwilligersgroe- pen in het landschapsbeheer. Daar naast is er het wegwerken van achter stallig onderhoud: het verwijderen van zware opslag, uitdiepen van waterpar tijen, herstellen van afrastering, herstel van beplanting door nieuwe aanplant etc. Consolidatie is een derde beheers vorm. Hierbij worden maatregelen ge nomen ter voorkoming van beschadi ging of verdere aftakeling van een ele ment, bijvoorbeeld het aanbrengen van natuurvriendelijke oeverbeschoeiing of het vastmetselen van losgeraakte ste nen. De vierde beheersvorm is restau ratie; het herstellen van de oorspronk elijke situatie. Dit is vrijwel altijd zeer specifiek werk, dat grote deskundig heid vereist en niet goedkoop is. Bij landschapsbeheer moeten we ove rigens alert blijven voor het gevaar van óverbeheer. Bij het wegwerken van achterstallig onderhoud of restauratie dient worden voorkomen dat de myste rieuze, spannende of intieme sfeer rond een element niet verloren gaat. Er moet het nodige aan de verbeelding worden overgelaten. Bovendien is het vaak ook voor de natuur van belang niet al te rigoureus te werk te gaan. Maatwerk Veel cultuurhistorische landschapsele menten liggen buiten de geijkte natuur gebieden en vallen daarmee binnen het werkveld van SLZ. Het gaat vaak om elementen die over het algemeen juist zijn gebaat bij kleinschalige, op De boom in 3-2000 maat gesneden beheersmaatregelen: precies de kracht van SLZ. SLZ en de overige 11 provinciale stich tingen landschapsbeheer in Nederland hebben tussen 1983 en 2000 aan ong eveer 1000 cultuurhistorische en aard kundige landschapselementen (waar van 56 verschillende soorten) eenmali ge werkzaamheden uitgevoerd, vari ërend van het wegwerken van achter stallig onderhoud tot consolidatie en beheer. In Zeeland werden door SLZ werk zaamheden verricht aan elzenmeten, houtwallen, grensbomen, schansen, grachten rond hofsteden, dijken, inla gen, eendenkooien, buitenplaatsen, sluisjes, aardappelkelders, kerkterrein- tjes, welen, bunkers, dijkovergangs-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 4