Herstelproject Krabbeschans O Pe boom in 3-2000 door Winant Halfwerk, medewerker SLZ Op de SLZ-publieksdag in het teken van cultuurhistorisch landschapsbeheer staat de Krabbeschans onder Sluis centraal. Op deze dag wordt het startsein gegeven voor de herstelwerkzaamheden aan dit restant van een verdedigingswerk uit de tachtigjarige oorlog. Over de ontstaansgeschiedenis van de schans in de 80-jarige oorlog vind u een artikel op blz. 7). Na die oorlog verloor de schans zijn militaire functie en werd hij in 1673 op last van de Raad van State geslecht. Volgens overlevering stond er in de 19e eeuw op het terrein van de schans een groot dubbel huis. De Krabbé schans was toen al in handen van de familie Hennequin. Deze Hennequins waren afstammelingen van een uit Noord-Frankrijk (Herly bij Atrecht) gevluchte, protestantse familie, die zich in 1698 in West Zeeuws-Vlaande- ren vestigde. Hier konden ze vrijelijk hun geloof belijden, iets wat in hun land van herkomst een riskante zaak was. De Hennequins verwierven in de loop der tijd veel belangen in de streek. In de 19e eeuw hadden ze nagenoeg alle belangrijke functies in Sluis en Aardenburg in handen. Op het terrein van de Krabbeschans bevindt zich een grafkelder waarin 43 telgen van de familie begraven liggen. Het familiegraf was er al in 1883, blij kens het kadaster van dat jaar. Ook wordt daarin gewag gemaakt van een 'bos ter vermaak'. Volgens een be schrijving uit het begin van de 20e eeuw had het graf een stenen gewelf waarop hout was aangebracht. 'Het dak was met leisteen bedekt. Om de kelder te betreden moesten eerst een of twee zware arduinen stenen verwij derd worden. Daarna kon men via een trap in de kelder afdalen. De kelder was vrij groot en bezet met fraaie te geltjes. Hij was zo gemaakt dat er nooit water in kwam. In de muren waren enk ele luchtspleten ingebouwd. Verder was er een grote vergaarbak aanwe zig'. Op 14 februari 1914 werd een der laat ste Hennequins in de streek, mr. Pieter C.J. Hennequin, in de kelder begraven. Hij was ondermeer burgemeester van St. Kruis en Aardenburg en lid van de Provinciale Staten en de Tweede Ka mer. In 1938 werd het graf gesloten. Sindsdien herinneren alleen (ca. 170 jaar oude) knotlinden, een muurtje en een gedenksteen nog aan het graf. Sinds de laatste eeuw van het afgelo pen millennium is op de Krabbeschans een boerenbedrijf gevestigd. In 1960 werd de vierpuntige, stervormige gracht van de voormalige schans dicht geschoven. Zo ging dat toen; in heel Nederland. Thans herinnert alleen een hollebollige laagte aan de westkant van het terrein nog aan het vesting werk. De contouren van de Beweste- reedeweg die erom heen loopt verra den de vorm en omvang van de weste lijke helft van de schans. Op 14 oktober aanstaande, op de pu- blieksdag in het kader van de campag ne Erfgoed al goed, start de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) met de herstelwerkzaamheden aan de Krabbeschans. SLZ en de huidige ei genaar van de Krabbeschans willen een deel van de gracht weer uitgraven, en wel om twee redenen. Ten eerste worden daarmee de resten van de schans beter zichtbaar en herkenbaar, waardoor de schans en het bijbehoren de geschiedverhaal niet langer in de vergetelheid dreigen te geraken. Ten tweede omdat zo weer open water ont staat waarin salamanders, kikkers en padden zich kunnen voortplanten. Om er voor te zorgen dat de gracht op de historisch juiste plaats wordt uitge diept en om te voorkomen dat bij de werkzaamheden belangrijke archeolo gische gegevens verloren gaan, vindt nauw overleg plaats met het Provin ciaal Archeologisch Centrum Zeeland. 14 De boom in 3-2000 In de zomer heeft adviesbureau RAAP ter plaatse het nodige archeologisch vooronderzoek verricht, zodat in het najaar gegraven kan worden. Naast het uitdiepen van de gracht (nr. 1 op de kaart) zullen er nog andere werkzaamheden op het terrein plaatsvinden, zoals: - herstelwerkzaamheden aan de graf kelder: muurtje restaureren met ou de stenen en zachte specie (t.b.v. muurplanten), dode knotlinden ver vangen, overige knotlinden knotten (nr. 2); Sluis Opknappen van de aardappelkelder en inrichten t.b.v. vleermuizen en amfibieën (nr.3) planten van twee linden aan weers zijden van de zuidelijke toegang tot het erf en het plaatsen van een "oud" boerenhek (nr. 4) planten van knotwilgen langs de gracht (nr. 5) plaatsen van nestkasten, o.a. voor kerkuilen (in schuur) en steenuil (elders op hel erf) opknappen informatiebord over de Krabbeschans. n&ah t>e U.K.01S D ljk.£>CH ft W S bebouwing heggen en bosplantsoen bomen weiflR. Herstelproject Krabbeschans

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 9