2 Nieuwe boekjes van de Provincie CD Van schandsteen tot straatkapel Tussendijks - De boom in 4-2000 Door Nettie Wilderom, medewerker SLZ Op donderdag 26 oktober werden in de abdij in Middelburg twee nieuwe boekjes van de Provincie Zeeland gepresenteerd. Het ene was 'Van schandsteen tot straatkapel; kleine monumenten en ornamenten in Zeeland', het negende deel van een serie cultuurhistorische uitgaven. Het andere was 'Tussendijks; natuur in Zeeuwse polders', de eerste van een serie over de natuur in Zeeland. Het zijn allebei fraaie boekjes met een harde kaft, veel illustraties en een beperkte omvang. Gerard Smallegange van de werkgroep boerenerven was gevraagd een lezing te geven ter ondersteuning van 'Van schandsteen tot straatkapei'en 'onze' Peter Maas lichtte met zijn verhaal en dia's het andere boekje toe. Van schandsteen tot straatkapel Gerard Smallegange vroeg in zijn lezing aandacht voor het behoud van de zogenaamde 'spulletjes', de kleinere boerderijen waar Monumentenzorg meestal geen oog voor heeft, en waar ook gemeentebesturen de waarde nog niet altijd van inzien. Hij toonde dia's van boerderijtjes die op een goede manier aan de eisen van nieuwe bewoners waren aangepast, maar ook voorbeelden van hoe het niet moet. Verder liet hij zien dat juist ook de kleine bijgebouwen op het erf, zoals de bakkeet en het hondehok cultuurhistorisch van belang zijn. Elementen van het verhaal van dhr. Smallegange vind je terug in het hoofdstuk 'Boerderij en platteland'. Andere onderwerpen die aan bod komen in dit door Peter Sijnke en Jan J.B. Kuipers geschreven boekje zijn kleine monumenten aan het huis, straatmeubilair, grens- en andere palen, kleine religieuze monumenten en ornamenten. In het hoofdstuk 'in en om de tuin' is veel aandacht voor het verschijnsel 'follies': bouwsels zonder praktisch nut, alleen bedoeld om de boel te versieren: b.v. een Romeinse brug (bij kasteel Westhove), gemaakt rond 1800, maar voorzien van een vals jaartal. Of een namaakruine (Elle- woutsdijk), of een sierkluizenarij, voor de gelegenheid soms voorzien van als kluizenaar verklede jachtopziener. Een ander follie-achtig bouwsel wordt in het hoofdstuk over religieuze monumenten beschreven: Lourdes-grotten, te vinden in Groede en Heinkenszand. Schandstenen zijn twee stenen die elk zo'n 13 tot 16 kilo wegen en met een ketting aan elkaar zijn verbonden. In de middeleeuwen kon je, wanneer je schuldig was bevonden aan b.v. kwaadspreken, diefstal of overspel, veroordeeld worden tot het afleggen van een parcours rond de stad, met die stenen om je nek. Het waren vaak vrouwen aan wie deze straffen werden opgelegd. In Veere hangen schandstenen aan de gevel van het stadhuis, in Baarland boven de ingang van de kerk. Deze en natuurlijk nog veel meer leuke wetenswaardigheden vind je terug in dit boekje. Het boekje werkt een beetje als een reisgids: wanneer je het leest, krijg je zin om de beschreven plaatsen eens op te zoeken. Leuk datje er niet ver voor hoeft te reizen. Er vallen dicht bij huis allerlei bijzondere dingen te zien! Tussendijks Dit boekje, wat geschreven is door Robbert Jan Swiers, behandelt de zeeuwse polders en watje daarin kunt tegenkomen aan kreken, inlagen, karrevelden, akkergebieden en typerende flora en fauna. Er wordt beschreven hoe het zeeuwse polderland is ontstaan. Een verhaal van overstromingen, dijkwerken, inundaties, een telkens terugkerende strijd met het water. De ontwikkelingen in de laatste eeuw hebben ook een enorme, vaak negatieve, invloed gehad op het landschap en de natuur. Het bombar deren van de dijken op Walcheren, de 16 De boom in 4-2000 overstroming van '53, de verkavelin gen, de daling van de grondwaterstand en toenemend intensief agrarisch gebruik van de graslanden hebben er voor gezorgd dat planten- en dierensoorten zich hier niet meer konden handhaven. Dit verhaal loopt als een rode draad door het hele boekje heen. Uit het boekje blijkt ook (wat de meeste lezers van De Boom In natuurlijk allang weten) dat we in de zeeuwse natuur ook allerlei cultuurhistorische monu menten vinden: zoals het heggen- reservaat bij Nisse, vliedbergen en kasteelbergen. Uit het landschap spreekt de geschiedenis. Verder is er aandacht voor wat er op het moment in de provincie gedaan wordt om de natuur weer enigszins een kans te geven. Zoals het natuurontwikkelingsproject in de Prunje op Schouwen-Duiveland, wat als uitwerking van Plan Tureluur, ingericht wordt als een zout-brak oermoeras. Dit moet nieuwe kansen bieden aan de kemphaan, watersnip, lepelaar en roerdomp. Vanaf 1999 is er een provinciale regeling waarbij boeren, tegen een vergoeding, de rand van hun akkers braak laten liggen of inzaaien met een kruidenmengsel. Vervuiling van het oppervlaktewater door mest en bestrijdingsmiddelen wordt zo tegengegaan en er wordt een biotoop gecreëerd voor o.a. vlinders, muizen, patrijzen en velduilen. Ook het door SLZ gecoördineerde project 'vrijwillige akker- en weidevogelbescherming' waarin vrijwilligers en boeren samenwerken om de nesten op het land te beschermen, wordt vermeld. Beide boekjes zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de Provincie Zeeland (tel. 0118-631400) of in de betere boekhandel. Ze kosten 7,50 per deel. Provincie Zeeland Provincie Zeeland Jar J Kuipers en Peter SiimS- Robbert Jan Svm

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 10