De boom in 4-2000 is. In de herfst kleuren de bladeren prachtig geel. In mei/juni verschijnen op het hout dat het vorige jaar gevormd is, grote (4-5 cm), witte tot helderroze bloemen met gele helmknoppen. De bloemen hebben een aangename geur. De aroma komt je tegemoet De kweepeer staat bekend om zijn aromatische, goudgele, viltige vruchten. Hoewel soms wat knobbelig, zijn het werkelijk juweeltjes; gewild als sierobject in fruitschalen. Ze verspreiden een heerlijke geur. Er zijn twee vormen. De één heeft wat weg van een appel (ssp. maliformis) en de ander is meer peervormig (ssp. pyriformis). Kweeën worden zo'n 6-10 cm groot, maar ook wel groter. Gom, glycerine en gorgeldranken De vruchten van de kweepeer werden vroeger ook wel in de linnenkast gelegd. De aangename geur drong in het textiel en hield ook insecten op een afstand. Kweezaden bestaan voor 23% uit een soort plantengom en zijn daarom heel lang gebruikt als medicijn tegen hoest, maag- en darmklachten (ze zijn licht laxerend). Uit de zaden van kwee werden ook wel gorgeldranken bereid. Vermengd met glycerine verzachten ze kloven. Kweeperen gelei en -jam zouden ook geneeskrachtige eigenschappen bezitten en actief zijn tegen zowel diarree (vooral bij kleine kinderen) als hardlijvigheid In de fruitteelt zijn kweeperen van een niette onderschatten belang. De meeste perensoorten worden namelijk geënt op onderstammen van kwee. Ook dit is misschien één van de redenen waarom er altijd wel wat kweeperen op het boerenerf of langs de rand van een boomgaard stonden. Uit de keuken van 1001 nacht... Veel mensen weten vaak niet goed wat ze met kweeperen aan moeten. Ze leggen ze in een schaal voor de sier en de geur en daar houdt het dan mee op. Er is echter veel lekkers te maken met kweeperen. Vooral in de streek van herkomst (Turkije, Iran e.d.) weten ze daar van mee te praten. Hetzelfde geldt voor Noord-Afrika met zijn aanverwante keuken. Bij onze oosterburen staat Kwittengele (Kweeperengelei) in hoog aanzien. Hieronder wat recepten. Safardjaliyya (Lamsvlees met kweeperen - voor 6 personen) Dit is een van de vele stoofschotels met fruit en vlees die hun oorsprong in het oude Perzië vinden en ook in Noord- Afrika algemeen zijn ingeburgerd. Benodigdheden 1 kg. lamsvlees - van de scharrelslager - in blokjes gesneden (2-3,5 cm) 1 gesnipperde ui 2 ontvelde vleestomaten (in stukjes) peper en zout 1/2 tl paprikapoeder 1/2 tl gemberpoeder 1 tl kaneel 1/4 tot 1/2 tl saffraan bosje fijngehakte koriander 500-750 gr kweeperen. Kweeperen goed afboenen. Niet schillen (in de schil zit juist de smaak). Het klokhuis verwijderen. De kwee peren in partjes of grove blokjes snijden. Gebruik een stevig mes! Fruit de ui zachtjes in olijfolie. Voeg daar het lamsvlees aan toe. Laat het vlees rondom bruin worden en strooi er dan wat zout, peper, gemberpoeder, paprikapoeder, kaneel en de stukjes ontvelde tomaat door. Zet het geheel onder water. Voeg er nog vers gehakte koriander en saffraan aan toe. Doe het deksel erop. Laat het aan de kook brengen en vervolgens een uur zachtjes sudderen of tot het vlees gaar is. Voeg halverwege deze kooktijd de stukken kweepeer toe (eventueel met 20 De boom in 4-2000 (200 gr) geweekte gedroogde pruimen). Laat dit nog zo'n 10-30 minuten meesudderen. Hoelang de kweeperen moeten koken hangt af van de rijpheid. Je moet ze goed in de gaten houden anders koken ze tot frut. Bij gewoon goed rijpe kweeperen volstaat een kooktijd van 10-15 minuten. Voeg eventueel het sap van een 1/2 citroen en 1 eetlepel honing tegelijk met de kweeperen toe. En dan, als toetje, het volgende zeer eenvoudige en toch verrukkelijke nagerecht uit Turkije, genaamd Ayva talisi: Verwarm de oven voorop 200 'C. Maak de kweeperen schoon zoals hierboven beschreven. Snijd ze in tweeën. Leg elke kweepeerhelft, met het snijvlak naar boven, op een vierkant stuk aluminiumfolie. Leg een plak boter op het platte vlak van de kweepeer en strooi er ongeveer twee eetlepels suiker over. Vouw het aluminiumfolie tot een pakketje dicht rond de kweepeer. Leg de pakketjes in een bakvorm, nog altijd met het snijvlak naar boven. Laat ze ongeveer een uur bakken, tot ze zeer zacht zijn. De tijd is ook hier weer afhankelijk van de grootte en de rijpheid van de kweepe ren. Het lekkerst is de kweeperen warm te serveren, maar koud kan ook. Eventueel kunt u er wat slagroom of yoghurt bij voegen. Beide kunt u nog aromatiseren met wat rozenwater. Kweeperenmoes Maak de kweeperen schoon (zie hierboven). Snijd ze door de helft. Snijd de helften vervolgens in 4 partjes. Doe ze met het sap en de gele schil van een halve citroen in een pan en zet ze net onder water. Kook de kweeperen gaar in 20 minuten. Giet ze af op een zeef en bewaar het kookvocht. Wrijf de kweeperen door de zeef en laat het moes afkoelen. Los 2-3 eetlepels honing op in 1 dl kookvocht en roer dit door het moes. Als het moes te dik is, meng er dan nog wat kookvocht door. Variaties leg na 10 minuten kooktijd partjes appel op de kweeperen en kook ze samen tot moes. maak het moes in als het nog heet is en nog niet met kookwater verdund is. Zoet het dikke moes pas voor het opdienen en gebruik het als vulling voor een blind gebakken taartbodem. Tip maak het moes in in kleine potjes en aromatiseer daarmee later appelmoes. Kweeperengelei en -jam Boen het Wilt' van de kweeperen en was ze af. Verwijder alleen de steel en het kroontje. Snijd de vruchten in partjes. Leg ze in een kom en giet er zoveel water op dat ze net onderstaan. Doe een deksel op de kom en laat de pan 24 uur op een koele plaats staan. De kweeperen zuigen een gedeelte van het water op. Doe alles over in een pan en kook de kweeperen op een laag pitje moesgaar (ca. halfuur). Doe alles weer terug in de kom en laat tenminste 12 uur staan. Voeg per kg. kweeperen het sap en de gele schil van 1 citroen toe en breng alles nog een keer aan de kook. De vruchtenmassa wordt weer dun. Giet de massa nu door een zeef. Laat alles rustig uitlekken zonder roeren (min. 1 uur). Verwijder de citroenschil. Breng het opgevangen sap met een geleermiddel (naar verhouding) onder voortdurend roeren aan de kook in een wijde pan met dikke bodem. Laat het vervolgens onder af en toe roeren 5 minuten op een zacht pitje pruttelen. Voeg 200-400 gr. kristalsuiker toe en breng het opnieuw aan de kook. Als de gelei dik genoeg is: de pan op het kleinste pitje of een vlamverdeler zetten en het schuim eraf scheppen. Giet de gelei kokendheet in potjes. Schroef meteen de deksels dicht en zet de potjes 3 minuten ondersteboven. Van het in de zeef achtergebleven moes kan jam gemaakt worden. Dat gaat als volgt. Druk de pulp door de zeef. Breng het dikke moes (eventueel met geleermid del) aan de kook. Laat dit ten minste 1 minuut al roerende op een niet te hoog vuur koken. Voeg 200-400 gr. kristal suiker toe en breng alles weer aan de kook. Als de jam de gewenste structuur heeft, het vuur op de laagste stand zetten en de pan op een vlamverdeler. Verwijder het schuim. Giet de jam kokendheet in potjes. Schroef meteen 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 12