Arjan de Hulster Wat doet een landbouwer nou in een natuurclub? De boom in 4-2000 de deksels dicht en zet de potjes 3 minuten ondersteboven. Van 2 kg kweeperen krijgt je ca. 4 potjes (2 dl) gelei en 4 potten jam. Neem niet al te rijpe vruchten. Het pectinegehalte neemt namelijk snel af. Dit is een erg omslachtige methode, ik heb het echter ook simpeler gelezen: Zet de kweeperen onder water en kook ze tot moes. Doe het moes in een gaasdoek en laat het een nacht uitdrup- pelen. 8 kg kweeperen levert 5-5,5 liter sap. Voeg aan het (51) sap 750 gr. kristalsuiker toe en breng het opnieuw aan de kook. Door het hoge pectinegehalte in de kweeperen, stijft de gelei reeds op na een korte kooktijd. Duw het resterende moes door een zeefin een pan. Voeg per kg moes 1 kg kristalsuiker toe, alsmede de schil van 1 citroen. Flink koken onder voort durend roeren tot op de bodem van de pan (pas op voor aanbranden!). Na 15 min. wordt de jam dik. Aflaten koelen en in glazen potten scheppen. Welke manier de beste is weet ik niet. Ik heb het niet zelf geprobeerd. Wij zijn benieuwd naar uw ervaringen. Kweeperenkoekjes (250 gr.) Een gezond en rinzig-zoet alternatief voor borstplaat, maarniet eenvoudig te maken. Voeg aan 500 gr. gezeefde kweeperen- moes (de pulp die ontstaat bij het maken van gelei) het sap van 1 citroen en 100 gr. kristalsuiker toe. Breng het moes al roerend aan de kook. Het moet een dikke, taaie massa worden, die van de bodem van de pan loslaat. Het koken kan 20-30 minuten in beslag nemen. Pas op voor aanbranden! Leg vetvrij papier op een dienblad of platte schaal en smeer de kweeperenmassa er op uit, ongeveer 1 cm dik. Laat de massa op een warme plaats 2-4 dagen drogen. Keer de massa tussentijds een keer of twee om (als de bovenkant droog is) en leg haar steeds op nieuw papier. Als het drogen langer dreigt te duren, stop dan de^massa voor een uur in de oven (op 80 °C) en draai haar af en toe om. Snij daarna de plak in stukjes en laat deze nog een dag nadrogen. Variant Voeg aan het moes van 2 kg. kwee peren de geraspte schil van 1 sinaas appel en 1 citroen, 2 theelepels kaneel en 2 eetlepels Kirsch toe. Laat dit mengsel toegedekt 1 nacht trekken. Draai de moes door een passe-vite. Weeg de moes af en voeg een zelfde gewicht aan kristalsuiker toe. Breng het mengsel ai roerend (met een houten lepel) aan de kook, tot het van de bodem van de pan los komt. Voeg tot slot zeer fijn gesneden stukjes sinaasappel- en citroensukade toe (van elk 50 gr.). Bekleed vervolgens een ovenbraadslee met bakpapier. Smeer het mengsel hierover uit (1 cm dik). Laat het mengsel 3-4 uur drogen in de oven, op 50 'C. Laat de koek afkoelen en snijd hem in ruitvormen. Wentel deze tenslotte door wat suiker. Kweeperen op jenever Boen een kg. kweeperen met een doek. Schil ze, maar gooi de schillen niet weg! Deel de kweeperen in vieren. Los 400 gr. kristalsuiker op in 11. water. Kook hierin de kweeperen tot zij zacht zijn. Laat dit mengsel 24 uur rusten. Ondertussen de schillen op 1 liter jenever laten trekken. Na 24 uur de kweeperen van de siroop scheiden en de schillen uit de jenever halen. Meng de jenever met een 1/2 liter siroop. Stop de kweeperen in bokalen en overgiet ze met het jenever-siroop mengsel. Sluit de bokalen goed af. Gekonfijte kweeperen Schil de kweeperen. Snijd ze in partjes en verwijder de klokhuizen. Breng ze langzaam aan de kook in een pan halfvol water. Haal de kweeperen uit de pan als je ze net kunt indrukken. Maak een siroop van 1/2 kg. suiker en 3/41. water. Voeg hier de kweeperen aan toe. Laat de siroop slechts eenmaal opborrelen. Giet de kweeperen en de siroop in een stenen pot en laat het mengsel rusten tot de volgende dag. Herhaal dit 4 tot 5 maal, telkens met een tussenpoze van een dag. Leg daarna de kweeperen in een met olie ingesmeerde ovenschotel. Zet ze vooraan in een tamelijk hete oven, waar ze helemaal droog moeten worden 2 dagen). 22 De boom in 4-2000 'Goh, jij bij landschapsbeheer', is een opmerking die ik de laatste tijd al een aantal keren gehoord heb. Mijn naam is Arjan de Hulster en per 1 september 2000 ben ik in dienst gekomen bij de Stichting. Ik werk als assistent-regiomedewerker in de regio Noord- en Midden-Zeeland en als medewerker agrarisch natuurbeheer voor Zeeland. Ik woon met mijn gezin bij Sirjansland op Schouwen-Duiveland. In mijn voorafgaande functie was ik werkzaam als bedrijfsadviseur bij DLV- Adviesgroep, voorheen Stichting De Landbouwvoorlichting, voorheen ach ik weet het niet meer zo goed na al die reorganisaties, in de landbouw voorlichting dus. Mij interesses zijn altijd wat verder gegaan dan alleen de pure productie kant van de huidige akkerbouw. Begin jaren '90 was ik werkzaam in een project voor 'geïntegreerde landbouw', dit hield in: milieuvriendelijk boeren met behoud van rendement. Iets verder terug in de jaren '80 hebben mijn vrouw en ik ontwikkelingswerk gedaan bij de pygmeeën in Oost Kameroen. Een periode die voor ons erg belangrijk is geweest. Als DLV-er was ik de afgelopen 5 jaar actief op het gebied van agrarisch natuurbeheer, o.a. voor de Milieu coöperatie in Zuid-Beveland en voor 'Akkerleven', de natuurvereniging op Noord-Beveland. De overstap naar SLZ als medewerker agrarisch natuur beheer was voor mij dus een heel logische, omdat dit een vervolg is op voorgaande activiteiten. Waarom bij SLZ? Ik vind SLZ een erg enthousiaste en praktische club, we richten ons op de realisatie van zoveel mogelijk natuur- en landschapselementen in het buitengebied, niet praten maar doen! In het agrarisch natuurbeheer wil ik zoveel mogelijk boeren ondersteunen die op hun bedrijf natuur- en landschapselementen willen realiseren. Natuurbeheer is natuurlijk geen oplossing voor de huidige problematiek in de landbouw, maar draagt wel bij aan de verbrede doelstelling van het platteland, waarbij ook andere initiatieven, zoals agrotoerisme en leefbaarheid een rol spelen. Met name natuurverenigingen zijn in dit kader interessant omdat ze dicht bij de mensen staan en zo een goede stimulans aan het gebied kunnen geven. Als bewoner van Zeeland vind ik de kwaliteit van ons landschap erg belangrijk. Ik probeer daar op mijn eigen wijze aan bij te dragen. We wonen op een ruim 200 jaar oude monumentale boerderij welke we in de afgelopen 8 jaar grotendeels zelf gerestaureerd hebben. Toen we hier pas woonden, viel er bij een storm één boom vóór de schuur en één er achter; de beplanting was zoals op veel bedrijven op ons eiland verouderd. Sinds die tijd is de beplanting vernieuwd met soorten welke het hopelijk langer uithouden dan de 40 jaar van de voorgaande beplanting. Als hobby's kan ik nog vermelden dat ik graag fiets, wandel en in de zomer graag zwem in de Grevelingen. Sinds kort heb ik een oude liefhebberij, het tekenen en schilderen weer opgepakt. 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 13