Uitslag prijsvraag Erfgoed al goed* De boom in 4-2000 Door Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ In mei van dit jaar ging de landelijke campagne 'Erfgoed al goed' van start in Utrecht. Met deze campagne wil Landschapsbeheer Nederland aandacht vragen voor behoud van landschapselementen met een historisch verhaal. Om zicht te krijgen op zoveel mogelijk van deze cultuurhistorische elementen en om de meest waardevolle ervan op te kunnen knappen, werd er een prijsvraag uitgeschreven, leder kon meedoen aan deze prijsvraag door in zijn of haar provincie op zoek te gaan naar zo'n vergeten object in het landschap. In onze provincie namen 32 mensen deel aan de prijsvraag. De inzendingen kwamen verspreid uit de provincie en waren van verschillen de aard. Hieronder volgt een korte omschrijving van alle inzendingen. We hebben ze ingedeeld in 4 categorieën: waterstaatkundige, infrastructurele, militair-strategische en overige elementen. 1. Waterstaatkundige elementen: -Sluizen Zwartenhoekse of Grote Petrus zeesluis ten Noordoosten van Westdorpe. Deze sluis is een zelfsuerende uitwateringssluis uit 1788 van bak- en natuursteen. Dat wil zeggen dat hij zichzelf opent en sluit afhankelijk van de getijden. De sluis bestaat uit drie kokers. Hij wordt niet meer als sluis gebruikt, maar staat nog in contact met een waterloop. Zwarte Sluis bij Philippine Grote gemetselde sluis uit de 18e eeuw, de tijd dat Philippine nog aan het water lag. Deze sluis was onderdeel van een linie. Oudelandsedijk ten Oosten van Kioosterzande Langs deze dijk zijn meerdere elementen die hersteld zouden kunnen worden, o.a. een gemetseld sluisje. -Duikers Duiker bij kruising Herenweg Zanddijk (Retranchement) De duiker is 6 meter lang, gemetseld en heeft een dubbele doorgang. Duiker is de Oosthavendijk (Sluis) Hier gaat het om een 6 meter lange, gemetselde spuisluis. Deze sluis is van voor 1750. -Peilschalen Peilschalen in binnen- en buitenwateren op Tholen De waterstanden in zowel zoet als zoutwater werden vroeger afgelezen van zogenaamde peilschalen. Hier en daar zijn er nog aanwezig. -Heul Heul over watergang bij Goes-Zuid Deze brug werd kort nadat de inzending is binnengekomen gesloopt. -Dijkcoupure Dijkcoupure bij Oud-Sabbinge Bij dreigend hoog water konden dijken met coupures toch hun taak vervullen door de coupures met behulp van deuren of balken en zakken zand te sluiten. De coupure in deze dijk is opgevuld met grond. -Muraltmuurtjes Muraltmuurtjes in Zeeland Muraltmuurtjes werden vaak op de dijken geplaatst als dijkverhoging. Toen de dijken op huidige hoogte gebracht moesten worden werden vele muurtjes weggehaald. Op sommige plaatsen staan ze nog, bij voorbeeld langs de Oosterschelde of langs de Braakmankreek. De boom in 4-2000 2. Infrastructurele elementen: -Kerkepaadjes Pad over brug bij Steenovens (Zaamslag) Vroeger liep er een paadje vanaf Steenovens richting Axelsestraat. Alleen de brug in het veld herinnert hier nog aan. Kerkepad Schapershoek- Boschkapelle Dit pad is met de ruilverkaveling verdwenen. De toegangswegen zijn nog aanwezig. -Wegelingen Biesterhoekse wegeling (bij 's-Heer Hendrikskinderen) Dit pad werd en wordt nog steeds gebruikt om de aangelegen weilanden en akkers te bereiken. Sommige mensen maken er graag een wandeling. Aan het eind van dit pad zou het Huis te Werve of de Heer Hendriksburg hebben gestaan. -Trambanen en tramstation Tramstationnetje bij Heille Het tramstation herinnert aan de in de Tweede Wereldoorlog vernielde tramlijn 'Kamielkie'. Het stations-gebouwtje staat er nog steeds. Er wordt niets mee gedaan. Traject voormalige trambaan in Strijdersgatpolder Het traject van de voormalige trambaan was onderdeel van een lange afstands wandelpad. Nu is het voor een deel akkerland. Oude trambaan bij Kaaskenswater (Zierikzee) De plaats waar ooit de trambaan liep is nu alleen nog te herkennen aan de flauwe lijnvormige verhoging in het weiland. Langs de oude trambaan bevinden zich al een rustplaat en uitkijkpunt. Dijkcoupure bij Oud-Sabbinge

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 3