Erfgoed al goed De boom in 4-2000 3. Militair-strategische elementen: Gracht van voormalig slot Stavenisse In een wijk in Stavenisse liggen de restanten van de gracht en funderingen van de muren van het slot Stavenisse. De resten van de muren brokkelen steeds verder af. Kazematten onder Keizersbolwerk (Vlissingen) Op dit moment verkeren de kazematten in slechte staat. Ze worden door het loodswezen gebruikt als opslagruimte. Bunkercomplex ten Noorden van West-Souburg Een groot aantal bunkers ligt hier verscholen tussen de bomen. Het is vaak een speel- en verzamelplaats voor de jeugd. 4. Overige elementen: Oudelandsedijk ten Oosten van Kloosterzande -terreintje van de voormalige lichttoren -twee dijkovergangstrapjes -dichtgereden weeltje uit 1906 Gedenksteen havenhoofd te Sluis Aan het havenhoofd in Sluis ligt een gedenksteen ingemetseld. Deze steen is verbrokkeld en de tekst is slecht leesbaar. Stoepe van veedrinkput op hof Konijnenberg aan de Brugse vaart bij Oostburg Om vertrappen van de oevers door het vee dat werd gedrenkt te voorkomen, werd een deel van de oevers vaak bestraat. Bij deze veedrinkput is de verharding nog (in slechte staat) aanwezig. Hoogstamfruitboomgaard langs de Stroopuitsekreek (Waterlandkerkje) In verschillende weilanden zijn al hoogstamfruitbomen aangeplant. Men wil nog meer aanplanten om zo een originele hoogstamboomgaard te realiseren. Varkenskot uit 1828 (Waterlandkerkje) Het oude varkenskot dat thans gebruikt wordt als kippenhok, wil men herstellen in oude stijl. Elzenmeet bij Renesse Het elzenhakhout is hier verdwenen. De greppeltjes zijn nog te zien in het weiland. Men zou hier graag weer een elzenmeet creëren. Diverse elementen op boerenerf in Middelzwakepolder (Kwadendamme) Op dit erf kunnen hersteld worden: welput, mestput, bakkeet, dampalen en bestrating. Hofhek bij toegang tot hof Nieuwlands Rust (Nw.- en St. Joosland) Juunrenne (Domburg-Westkapelle) Voor het drogen van de uien die van het land kwamen, werden speciale rennen gebouwd van houten planken. Deze loodsen stonden vaak aan de rand van akker, er zijn er nog maar een klein aantal van te vinden in onze provincie. Hollestelle aan de Grote boomdijk (Sluis-Aardenburg) Een hollestelle is een kunstmatig aangelegde put of poel die vol kwam te staan met regenwater. Ze werden buitendijks aangelegd om het vee te drenken in gebieden waar geen zoet drinkwater te vinden was. Familiegraf van familie Hennequin De familie Hennequin had op de Krabbeschans bij Sluis een buitenverblijf. Hier werden zij ook begraven in het familiegraf. Op de plaats van het graf bevinden zich een gedenksteen omgeven door een muurtje en oude leilinden. Westkerkse Berg Het betreft een vliedberg vlakbij Scherpenisse. Deze vliedberg is waarschijnlijk gebouwd op een vroeg middeleeuwse huisterp. De boom in 4-2000 Bakkersweel bij Nieuwerkerk Deze weel is ontstaan door een dijkdoorbraak in de 16e eeuw. De weel is sterk aan het verlanden. Spuikom Vlissingen De spuikom wordt niet meer als zodanig gebruikt. Juryberaad Om de inzendingen te beoordelen werd een jury samengesteld, bestaande uit: - Aad de Klerk (Consulent regionale geschiedbeoefening Zeeland) - Frans Rothuizen (Boerderijenstichting Zeeland) - Winant Halfwerk (SLZ) De jury paste de door Landschapsbeheer Nederland opgestelde criteria toe op alle inzendingen om zo te kunnen komen tot een objectieve keuze. Enkele criteria zoals ze genoemd worden in het reglement: - de inzending moet betrekking hebben op een zichtbaar cultuurhistorisch landschapselement - het element moet voor iedereen toegankelijk zijn - de betreffende eigenaar dient akkoord te zijn met het voorgestelde onderhoud - het projectvoorstel moet een bepaalde natuurwaarde bezitten - er moet een concrete prijsindicatie zijn gegeven voor het herstel Nadat alle inzendingen waren langsgelopen bleven er 8 inzendingen over die in aanmerkingen zouden kunnen komen voor de uitverkiezing. Aan de hand van een puntentoeken ning verdeeld over de categorieën historie, landschap, natuur en gaafheid, is men uiteindelijk gekomen tot een selectie van 3 winnaars. Extra punten konden verdiend worden als er ook suggesties werden gedaan over het werven van extra geld en vrijwilligers. En de winnaars zijn... Op zaterdag 14 oktober werd de campagne 'Erfgoed al goed' afgesloten op de Krabbeschans bij Sluis. (In het vorige nummer van 'De Boom in' stond een uitgebreid stuk over de geschie denis van deze schans.) Door Gert de Kok, gedeputeerde van cultuur en natuur van de Provincie werden de drie winnaars van de bij de campagne horende prijsvraag bekend gemaakt. Zij ontvingen elk een toezegging van 5000,-Dit bedrag moet ten goede komen aan herstel of onderhoud van het door hen ingezonden cultuur historisch element. De drie winnende inzendingen van de 'Erfgoed al goed'prijsvraag waren: 'Zwartenhoekse zeesluis' ingezonden door Stichting Oud Westdorpe; Het 'bunkercomolex ten noorden van West-Souburg', ingezonden door Stichting Bunkerbehoud; De 'Biesterhoekse wegeling' ingezonden doorR. Minnaar. In overleg met de inzenders en de eigenaren van de elementen zal Stichting Landschapsbeheer Zeeland deze elementen trachten te herstellen. Het is de bedoeling dat elk jaar een of meerdere elementen worden aangepakt. De overige inzendingen zullen worden gebundeld en worden aangeboden aan diverse instanties met het verzoek na te gaan of herstel mogelijk is. j

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 4