Open -dag. Krabbenscjhans De boom in 4-2000 Door Ton de Koning, medewerker SLZ De Krabbeschans is aan het eind van de zestiende eeuw tijdens de Tachtigjarige Oorlog door de Spaanse Veldheer Parma aangelegd. Op de schans ligt ondermeer het familiegraf van de Hennequins, een familie afkomstig uit Frankrijk die jarenlang zijn stempel heeft gedrukt op West-Zeeuws-Vlaanderen. Nu is al jaren het boerenbedrijf van de familie Aernoudts erop gevestigd. We waren op 14 oktober te gast bij de familie Aernoudts. De stadsomroeper uit Sluis riep met zijn krachtig stemvolume iedereen bij elkaar. Peter Maas van SLZ leidde op zijn humoristische wijze de sprekers in. Hij gaf allereerst het woord aan Drs. A.P. de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening. Aad de Klerk stond in zijn opening stil bij de versnippering van het landschap. Hij vond dat er alles aan gedaan moet worden om de 'erge zieke' beter te maken. Peter Maas gaf het gehoor nog eens mee dat cultuurhistorie wat anders is dan cultuurontwikkeling. Je kunt een oud object nog zo nauwkeurig mogelijk nabootsen, maar het blijft nieuw. We moeten zuinig zijn op onze cultuurhistorisch waardengoed. Iets weggegooid is altijd weg. Gedeputeerde Drs.G.L.C.M. de Kok was het eens met beide betogers. De provincie denkt er ook zo over, maar de plannen moeten financieel ook gedekt kunnen worden. Dhr. de Kok reikte de prijzen uit aan de winnaars van de Erf Goed Al Goed- prijsvraag (zie blz. 3). Ze waren symbolisch bevestigd op een mooie makelaar. Ook verleende de archeologische dienst uit Middelburg (PACZ) medewerking en het R.O.B. uit Amersfoort was ook present. Er werd door hen een proef sleuf gegraven om te zien waar de oorspronkelijke Krabbeschans gracht heeft gelopen. Dhr. de Kok mocht de eerste scheppen uit de grond halen. Er waren activiteiten waar iedereen aan mee kon doen zoals meidoornhagen vlechten, gaaibollen en boogschieten op de liggende wip. Verder was in de aardappelkelder een vleermuistentoonstelling ingericht, werden er oude fruitrassen tentoongesteld en werd er met een fruitpers appels geperst van 'nieuwe rassen appels'. Er stond een grote party tent waarin de bezoekers en genodigden iets konden drinken en verschillende exposities konden bekijken. Al met al kunnen we terugzien op een zeer geslaagde dag. e De boom in 4-2000 Foto links: Gedeputeerde De Kok overhandigt de mensen van St. Oud Westdorpehun cheque van 5000,- voorhet opknappen van de Zwartehoekse zeesluis. Zij zijn één van de drie prijs winnaars. De stadsomroeper van Sluis kijkt toe.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 5